Pozdní sběr listopadový, negativní

25. listopadu 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Ve čtvrtek jsem odřídil 600 kilometrů na otočku do rakouského Rohrendorfu, pro Veltlíny a Zweigelty. U Moserů přijali 90 bodů a titul regionálního šampiona (=nejlíp hodnocený Zweigelt z Rakouska) na soutěži Prague Wine Trophy pro Zweigelt Reserve 2009 se stejným nadhledem, jako neúspěch Veltlínu Breiter Rain 2011. Bedýnkářům jsem už o tom psal, Zweigelt byl v lednových Komunitních Bedýnkách. Soutěže jsou pomíjivé a na mém obdivu k Breiter Rain 2011 to nic nezměnilo. Koupil jsem několik krabic. Je výbornej!Počasí bylo krajně nepříznivé, zamračeno a místy mlha, takže jsem v Rakousku ani nevytáhl foťák. Několikadenní odmlka blogu byla dána podobně nepříznivými okolnostmi. V týdnu jsem otevřel najednou šestero vín dovezených ze zajímavého moselského vinařství, ale na konci to bylo zklamání. Radši píšu o tom, co se mi líbí, a tady bych ještě navíc musel přiznat, že občas něco vyberu blbě. Jako to vinařství na Mosele, co se mi v Německu líbilo a doma už ne.


Jediná dobrá zpráva je z Urzigu, moselské ryzlinky od Erbese pro dvaadvacáté Komunitní Bedýnky přijely a hned jsem je začal rozvážet. Většina z účastníků moselských ryzlinkových bedýnek už má víno připravené, kdo nemáte zprávu (a máte zaplaceno), urgujte mě!

Dostal jsem zajímavej dotaz, jak servírovat 1991 Erdener Treppchen Spatlese z aktuálních Bedýnek? Dekantovat? Odpověď je taky negativní :o) Nechci zklamat ortodoxní hifisty, ale moje rada je daná zkušeností s vinařem. Ten lahev přinesl, otevřel a nalil, bez čarování s karafou. Kdo chce dekatovat, ať dekantuje, já se řídím tím, co jsem odkoukal od výrobce. Napodruhé jsem to provedl doma hned po příjezdu, a víno mělo zřetelně jiný projev. Přičítal jsem to rozháranosti po dlouhé cestě a doporučuju nechat víno odpočinout v chladném sklepě aspoň týden. Popravdě to prospěje všem vínům, a když potom budete otvírat 1991 Erdener Treppchen mezi posledními, určitě nic nezkazíte. Není nic lepšího než odkládané potěšení :)


Milovníkům zahraničních vín hrozí horší časy. Se stoupajícím kurzem EURa zdraží dovozy vína. Proto jsem dneska tak negativní! Kluci a holky z bankovní rady si králi s kurzem koruny jako uličníci s vláčkem nebo s autíčkama. Jasně, že dvacet let staré moselské ryzlinky jsou zbytná položka, ale tahle rošťárna zdraží benzin, potraviny a prostě všechno. Vysvětlení z bankovní rady, že obyvatelstvo má velké úspory a povzbudíme hospodářství poklesem kurzu, aby lidi víc utráceli, mi připadá tak arogantní a vzdálené realitě jako Husákovo "V globálu je masa dost." Znám málo lidí, kteří v posledních čtyřech letech můžou spořit peníze. Omlouvám se za ty chmury. Příště snad něco veselejšího!
 


Komentáře

1 Sajmik Sajmik | 25. listopadu 2013 v 17:03

Taky mě s tou měnovou intervencí dost nakrkli, chtěl jsem v Německu koupit nějaká Bordeaux a zřejmě to budu muset odložit.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama