Dva moselské ryzlinky

13. listopadu 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Snažím se poctivě psát degustační poznámky, ale jsou šedé zóny, na které jsem krátký. Chvíli po návratu z Mosely netuším, kde a jak jsem některá vína pořídil. Ve vinařství? Nevzpomínám si. Ve vinotéce? V sámošce? Fakt nevím. Baví mě zkoušet různá náhodně získaná vína, abych si udělal podrobnější obrázek o oblasti, ale někdy se ta mozaika tvoří náhodně :o)Už mi kamarádi naznačovali, že bych měl pokaždé kupovat víc lahví a podělit se, ale náhodně získané lahve často zklamou a víte, jak cenné je místo v autě při návratu? Naštěstí se při těch vínech dobře vzpomíná, občas i na zážitky úplně odjinud.

2012 Kestener Paulinsberg Riesling Kabinett trocken, Weingut Jacob Steffen Erben


Moderní, ale nepříliš nápaditá etiketa, ve skleničce světle žlutá barva. Vůně ryzlinkově bezová a minerální, v chuti hodně suché (tedy asi 8 gramů zbytkového cukru, vzhledem k místu nálezu), minerální, středně dlouhé, ale dál už nic. Spíš zelené a nevyzrálé tóny v chuti, dotované minerálními tóny. To odpovídá etiketě, která deklaruje suchý kabinet s 11% alkoholu a ročníku 2012. Tyhle údaje ukazují na časnou sklizeň a svým způsobem ořezané víno. Nedodávat tělu trochu plnosti mineralita, nebylo by to moc zábavné. Mosela prostě dokáže víc.

2012 Erdener Treppchen Riesling Spatlese trocken, Weinhof Sankt Anna


Náhodný nákup v bernkastelské vinotéce za necelých 8 EUR (asi 195 Kč). 12% alkoholu, klasická zelená štíhlá flíétna. Podle webu vinařství 8,3 gramu zbytkového cukru a 7,5 gramu kyselin.

Pěkná světle žlutá barva, ve vůni lipová nazrálost, svěžest a sladký příslib zbytkového cukru, po chvíli i klasická aromata mokrého hadru. V chuti lehké, s příjemnou kyselinou a drobným zbytkovým cukrem, který jen zaobluje hrany namísto toho, aby nějak výrazněji tvořil chuť. Mineralita erdenských schůdků jen náznakově, i břidlicová olejovitost je spíš nenápadná a podřízená celkovému lehkému dojmu. Lehká hořčinka v závěru chuti, slušně dlouhé. Naslepo na hranici 83/84 bodů, ale příjemné k pití, lehké, a za cenu pod 200 Kč dobrý nákup.
 


Komentáře

1 Dalibor Dalibor | E-mail | 15. listopadu 2013 v 15:39 | Reagovat

V Weinhof Sankt Anna v Erdenu jsem byl na domluvené degustaci s vinařem v rámci cyklozájezdu po Mosele. Vinař byl vcelku sympatický, provedl nás ve sklepu rozměrů větší garáže (klasika nerez na bílé a dřevěné sudy na červené)Má (jestli si dobře pamatuji) 2 ha přes řeku ve svahu a 3 ha na rovině za domem. Vína možná jednodušší, ale příjemná.
Jinak velká gratulace k úspěchům na PWT.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 16:23 | Reagovat

[1]: děkuju za gratulaci!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama