Šestiletý rakouský ryzlink

24. září 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Komunitní bedýnky s víny do dvou stovek jsem už (skoro všechny) poslal do světa. Zbývá poslat dvě krabice poštou a tři Zásilkovnou, kdo jste se přihlásili k odběru v Uložence a nedostali zprávu, urgujte mě nelítostně!Několik dnů jsem pauzíroval a neochutnával. Z výletu do Rohrendorfu jsem sice přivezl několik zajímavostí, ale drobná viróza mě vyřadila z degustování. V pátek jsem si otevřel Moserovy Zweigly ročníku 2009 a 2010 a chtěl jsem zjistit, který je v současnosti lepší. Vzdal jsem to včas, jinak bych mohl s virózou zrovna tak vypít obě lahve a nezjistit nic. O to víc jsem se těšil na další objev. Vyloudil jsem u Moserů krabici šest let starého ryzlinku z vinice Gebling. Jak stárnou rakouské ryzlinky?

Riesling Gebling 2007, Kremstal DAC Reserve, Sepp Moser
Nazlátlá barva, čirá a zářivá, trochu překvapivě s drobnými bublinkami na stěnách sklenky. Minerální vůně, teprve po půlhodině se v ní otvírají kyselé a broskvově nasládlé tóny. V chuti zase jemná perlička, pěkná meruňkovo-broskvová kyselina, středně plná chuť a pikantně štiplavá grapefruitová kořenitost až do pepře (však se na stejné vinici taky pěstuje Veltlín, a původ je důležitější než odrůda :o). Malý a přesně odvážený zbytkový cukr, výrazně minerální závěr až do prachu jde dobře dohromady s plnějším tělem. 13% alkoholu a nic převratně složitého. Náznakově se objevují chemické tóny, oxidativně jablíčkové a "kvasnicové" vjemy, ale rakouská strohost to všechno drží sevřené. V jistém ohledu je to úplný protiklad opulentních moselských ryzlinků. Vyhraněné stylem, ale jak už jsem napsal, nic převratně složitého, nic co by vyžadovalo přehnaně zkušeného konzumenta.

Podle plnější barvy a kořenité chuti zřejmě jde o ryzlink s delší macerací na slupkách, školený v nerezu na kvasničních kalech. Brzo bude mít šest roků, už je lahvově nazrálý a kyselina ztrácí ostří, ale pije se báječně. 16 EUR ve vinařství, dalších 5 kousků po 430 Kč ve Skleničkově sklepě :o)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama