Pustina širá, pole neorané

26. září 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Fotku jsem už tady měl už začátkem roku 2011. Willi Klinger měl prezentaci rakouských vín v rámci Galadegustace Prague Wine Trophy a z Kremstalu si vybral právě Breiter Rain, Veltlín od Seppa Mosera. Odrovnal mě tehdy naprosto nečekaným bohatým projevem, s reduktivními Veltlíny jak je známe měl společný snad jen výrazný pepřový štych v závěru chuti.


2011 Gruner Veltliner Breiter Rain, Kremstal DAC Reserve, Sepp Moser

Začíná to už barvou, netypicky plnou žlutou, a zpočátku uzavřenou vůní s pepřem, která mi jako první evokuje perník. Podle barvy se dá usuzovat na delší ležení na kvasničních kalech, a víno má skutečně zkrocenou kyselinu, tedy odbouranou jablečnou kyselinu (pokud bych očekával svěží lehký GruVe, asi by mi výraznější kyselina chyběla). Kvasniční smrádky jsou spolehlivě odfiltrované, ale plnost, máslovost zůstala a potvrzuje školení na kvasnicích. Minerální vjemy převažují, zpočátku evokují až tabák, ale brzy se zklidní a dodávají vínu příjemnou plnost. V chuti jemně žluté ovoce a velmi výrazný, odrůdový pepřový závěr s dlouhou dochutí. Suché s malým zbytkem cukru, výrazně strukturované, parádní! Bodování je práce a mně se dnes nechce pracovat, ale Breiter Rain by u mě dostal hodně přes 90 bodů. 16 EUR ve vinařství, asi 430 Kč.

Niki Moser, Rohrendorf

Vzato podle degustace, s Minimal Veltlinerem má jen málo společného. Minimal je extrémní víno, na kterém si Niki Moser (asi) maximalisticky ověřoval, kam až se dá s Veltlínem zajít. Breiter Rain je naopak pokus o dokonalost a vyváženost (a pro mě je o stupeň výš než Minimal Veltliner). Barevnost a kořenitost je nejspíš daná už jednodenní macerací se slupkami před lisováním. Kvasilo a zrálo 6 měsíců napůl v nerezových tancích a napůl v pětisetlitrových sudech z rakouského dubu. Opulentních 14% alkoholu ukazuje na extrémně vyzrálé hrozny. Vinice Breiter Rain je jedna z kremstalských vyjímečných vinic označovaných Erste Lage podle vzoru burgundských Grand Cru vinic. Název Breiter Rain neodkazuje k americkému trhu (kam vinařství zřejmě hodně vyváží), ale znamená ve staroněmčině přibližně "Široké pole" nebo ještě spíš "Širá pustina." Dnes je to jen dva a půlhektarová vinice s jižní expozicí na kamenitých kremstalských terasách.

Žádné víno na každodenní pití, ale skutečně sváteční víno.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama