Středa na Pálavě

8. července 2013 v 8:00 | Sklenička |  Jen tak
Úterní předpověď hlásila kroupy, ale středeční obloha byla bez mráčku a předpověď bez srážek, tak jsme vyrazili na malou túru. Z Klentnice do Pavlova a zpátky, přes Děvín. Základem úspěšné dovolené je utahat děti :o)Zkušení čtenáři mají tu cestu prošláplou líp než já, takže se o tom nebudu rozepisovat. Líbily se mi vinice v mírném svahu u silnice z Pavlova na Klentnici a vůbec je to dobrá procházka.


Snažil jsem se nepřepínat dětskou trpělivost, ale dvě rychlé degustace jsem dal. První hned na kraji Pavlova, vinařství Paulus. Vyprosil jsem si minimální degustační vzorky, takže z toho neradno dělat velké závěry, ale první dojem byl velmi příznivý. Co mělo být suché, to bylo suché a co mělo být odrůdové bylo odrůdové.


Moc se mi líbily lahve s krajně stylizovanou etiketou, jednoduché až moderní. Nic jsem nečekal a byl jsem mile překvapen, takže určitě rád vyzkouším znovu (a příště budu určitě kritičtější).


V zatáčce u silnice jsme si s dětmi natrhali višně a zkusili štěstí u vinařství Reisten.


Vlastně mě nejvíc bavila první dvě vína ze základní řady, Sauvignon 2011 a Pinot Blanc 2011. Ale myslím si, že za to může to, že většina vín byla už příliš dlouho otevřená. Pinot Blanc 2011 Classic od Božích Muk vypadal fakt slibně.

2010 Gruner Veltliner Alte Reben, Weinrieder aneb Velký Objev


13,5% alkoholu, co konkrétně znamená údaj staré keře (Alte Reben) netuším. Všeobecně není žádná norma, která by použití tohoto přívlastku regulovala. Může to být jen marketingová nálepka pro dvacet let starou vinici nebo taky označení pro velmi seriozní víno ze sedmdesátileté vinice.

O tomto víně konkrétní údaje nemám, ale myslím si, že se blížíme k druhému extrému, pokud jde o stáří vinice. Poměrně vysoký alkohol (13,5%), plnější až zlatavá citronová barva, vyzrálá vůně s mixem zralých citrusových a travnatých tónů, tropického ovoce a chemických náznaků ohlašují nástup seriózního závodníka. V chuti je víno extraktivní, suché s malým zbytkem cukru, vyzrále ovocné až do grapefruitů, smetanově plné a příjemně dlouhé. Za 12 EUR v poysdorfské vinotéce spíš levné a velká radost.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama