Pergolaia 2009 IGT Toscana, Caiarossa

24. července 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

Poslední roky jsem jezdil Pergolaiu a pár dalších vín ochutnávat přímo do vinařství. Letos jsem musel italskou dovolenou vynechat, tak jsem si aspoň napsal o krabici vzorků. Doručovací služba ji rozbila už v Itálii, proto budou fotky vín s netradičně narůžovělými etiketami. Naštěstí nerozbili žádný ze zásadních vzorků - ostatně od Pergolaie 2009 jsem si pro jistotu nechal poslat rovnou dvě lahve.


Už zimní zprávy z Caiarossy říkaly, že ročník 2009 je podobný ročníku 2007. To mě nalákalo, z celé historie se mi nejvíc líbily Pergolaia i Caiarossa z roku 2007. Technický list říká, že Pergolaia 2009 má jen 87% Sangiovese a k tomu 6% Merlotu, 4% Cabernetu Franc a 3% Cabernetu Sauvignon. Nic proti tomu, Cabernet Franc je v toskánském Montescudaio hodně oblíbená a vysoce ceněná odrůda.


Průhledná temně rudá barva. Jemná třešňová vůně se vzrušujícím květinovým podtónem a kůží, v chuti suché, středně plné, třešňové, s bezvadně zakomponovaným sudem (velkým, žádný barik), v závěru lesní tóny a příjemná kořenitost, možná až středomořsky typická. Vrstevnaté, pestré a zábavné, s jiskrou a elegancí. Podle etikety 14% alkoholu, podle technického listu 13,5%. Každopádně alkohol neruší a nevystupuje. Druhý den víno nic neztrácí, objevují se další tóny ve vůni i v chuti. První dojem (bez přímého srovnání s předchozími ročníky) je, že Pergolaia udělala skok o třídu výš. Nulasedmička byla pěkná, devítka se zdá být o celou třídu lepší, ale bez jakékoli nabušenosti nebo okázalosti. Zachovala si eleganci a půvab, ale sahá o stupínek výš.
 


Komentáře

1 slechtax slechtax | 24. července 2013 v 11:40 | Reagovat

Moc pěkně se to čte :-) Ještě písni, kdy bude k mání pro nás "bedýnkáře"

2 Sklenička Sklenička | 24. července 2013 v 13:37 | Reagovat

[1]: samozřejmě jsem si to nechal poslat kvůli dalším bedýnkám, ale musím to napřed všechno přechutnat a potom nějak sestavit bedýnku. Chtěl bych to udělat bleskově, ale záleží na tom, jak se budou projevovat vína. Vydrž!

3 ZZ ZZ | E-mail | 24. července 2013 v 22:19 | Reagovat

Toskánska bedynka je vzdy vrchol sezony ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama