Včerejší Hilton

17. dubna 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

International Wine Show Prague alias IWSP dávala včera v Hiltonu už desátý ročník. Koncept je známý z ciziny jako B2B Tasting neboli vinařství hledají nové importéry a obchodníky. Pozvánku jsem dostal nejspíš díky Mikeovi, prezidentovi International Wine Clubu of Kosoř alias IWCoK, jinak si to nedovedu vysvětlit. Mike nakonec zůstal trčet v zácpě někde v Rakousku, takže Miku, dnešní zápisek píšu pro tebe :o)Vezmu to šmahem, protože až se tenhle článek ráno objeví na webu, měl bych už jet v autě do Rakouska do jednoho špičkového vinařství na degustaci několika málo vín. Pozvání přišlo až pozdě večer před odjezdem a máloco je mi milejší než poctivých osm hodin spánku, hlavně po několikahodinové degustaci v Hiltonu :o) Snad ráno nezaspím, ale zpátky k úterní degustaci. V Hiltonu jsem začal sekty od rýnského Sekthausu Solter (horní fotka). Není nad sekt z ryzlinku!


Včera bylo v Hiltonu 35 vystavovatelů. Pokud se zrovna nemůžete dostat ke stolku vinařství, co vás zajímá, zkusíte to vedle a za pár minut se vrátíte, to je důležitá přednost. Podle fotek to vypadá, že jsem na blondýny, ale kdepak! Dva ryzlinky z ročníku 2012 od Weingut Marhern (Nahe, Německo), byly fakt zajímavé. 2012 Norheimer Dellchen Spatlese trocken byl lehký a zároveň olejovitý, s pěknou kyselinou a malým zbytkovým cukrem. Minerální závěr, slavná vinice a veselé, radostné pití. 2012 Niederhauser Felsensteyer Kabinett Feinherb byl ještě uzavřený, kamenitý, a silně mi připomínal moselský Erdener Treppchen Spatlese halbtrocken - bez vyššího zbytkového cukru by to asi bylo příliš suché a nepřístupné podobně jako erdenský ryzlink z listopadových Komunitních Bedýnek.


Praha je malá. Na konci roku se mi pochlubil můj účetní, že má nového zákazníka, a že prý máme dost společného. Dříve prý podnikal ve stavebnictví, pak se dal na víno. Platí si specializované studium v Londýně, rozjíždí vinotéku v Praze, je to nadšenec. Počkejte, povídám, není to Z? Účetní ztuhl, Vy se znáte? Neznáme, povídám na to, jen se občas potkáváme. Na degustacích, v porotách na soutěži. Zase včera v Hiltonu, měl tam stůl s moselskými ryzlinky. Odcházeli jsme společně, tak mě kolegiálně poradil, abych si zabavil nějakou otevřenou lahev. Dnešní blog sponzoruje moselské vinařství Max Ferdinand Richter a 2009 Muhlheimer Helenenkloster Riesling Eiswein**.


Mladá dáma z burgenlandského vinařství Migsich mi doporučila Frankovku s J.W.Goethem na etiketě s tím, že když se napiju, stanu se básníkem. Ze mě ovšem udělá básníka každé dobré víno, s Goethem jako bez Goetha :o)


Ze dvou Alsasanů se mi víc líbil Lichtle Eric z Gueberschwihru. Pinot Gris s oxidativním projevem, sudový vzorek, a klasický alsaský Gewurtztraminer, ale hlavně ryzlinky: minerální Bollenberg 2012 a senzační, komplexní, vyzrálý a petrolejový Riesling Grand Cru Goldert 2008.


Nejlepší nakonec, Weingut Gsellmann z Golsu, Burgenland. Paráda! Organické vinohradnictví v přechodu na biodynamiku. Žádné bariky, jen 500litrové sudy. Spontánní kvašení a malolaktické jak kdy :o) Vypíchnu jen pár vín. Pannobile White 2009 je čistý Pinot Blanc z 500litrového sudu s dokonalým spojením dřeva a ovoce. Červená Gabarinza 2009 (ZW, Merlot a PN) s úžasně ovocnou vůní. Pinot Noir 2007 zase z pětistovky sudu, lehké a naleželé. Všechno to bylo velmi přesvědčivé a poctivé.

Španělsko je pro mě exotická destinace, ale Bodegas Paco Garciía (Rioja) mě dostalo hned dvakrát. Napřed vínem a vzápětí i cenami - báječně levnou Crianzou. Vyprosil jsem si jednu lahev a jestli se osvědčí, kdo ví - třeba ještě budou španělské bedýnky?
 


Komentáře

1 Ondra KH Ondra KH | E-mail | 17. dubna 2013 v 9:21 | Reagovat

u Gsellmanna jsme byli teď v neděli, domů odvezené Pannobile White 09 a PN tuším 10:)

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 17. dubna 2013 v 9:35 | Reagovat

[1]: šak sem na vás myslel když byla řeč o sudech pětistovkách!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama