První den na Loiře, díl 2 - odpoledne

22. února 2013 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

Tedy Sauvignony mají v tomhle kraji skvělé. Vína (i městečka a krajina) se podobají Burgundsku, jen jako by zaměnili Chardonnay za Sauvignon. Postupy práce na vinici (včetně docela husté výsadby) i ve sklepě jsou podobné (nedá se říct stejné, ale podobnost je nápadná). Dokonce jsme narazili i na velmi zajímavé víno z Gamay (Domaine Villargeau), jen nebylo zpracované jako Beaujolais, ale klasicky po burgundsku. Mně se to tak líbilo.


Dopoledne by se dalo popsat jako první seznámení se Sauvignony z Loiry, odpoledne přišly hned dva velké objevy.


Domaine Pascal & Nicolas Reverdy si Daniel vytipoval předem a hodně na ně sázel. Sídlí v Maimbray, kousek od Sancerre a byla to trefa do černého. Nabízejí vlastně jen čtyři vína (dva Sauvignony a dva Pinoty), ale všechna jsou skvělá. Křupavé a oslnivé Sauvignony i Pinoty s charakterem a vlastním loirským stylem. Pinotů od Loiry jsem zatím pil jen pár, ale ty jejich bych chtěl pít dál a furt! Už je oceňuje Revue du Vin de France, už jsou známí a tak nejsou levní. Ale ta vína jsou emotivní a zároveň precizní, mají styl a švih, jsou poctivá, tak prostě nemůžou být levná. Až se aklimatizuju zpátky v Čechách, určitě o nich napíšu víc !


Sébastien Treuillet (Domaine Treuillet, Fontenille) nás dostal. Kvalitou Sauvignonů, sdílností a neokázalou ochotou komunikovat a nechat nás nahlédnout pod pokličku. Dal nám přechutnat nejen (vyprodaná) vína z aktuálního ročníku 2011 (výborné Pouilly-Fumé 2011), ale i ročník 2012 z tanků, pěkně jednu vinici po druhé a nakonec plánované cuvée ze tří vinic.


Když jsem nerozuměl jeho výkladu o viničních pracích, vzal nás autem na vinici a ukázal nám to v reálu. Hned potom jsme s jeho Peugeotem zapadli do promoklé louky, tak jsme vyskočili a vytlačili ho na asfaltku. Ten pán si na nic nehraje a nejspíš se vinařením dobře baví (podle informací z internetu přečtených cestou k němu ho živí pěstování zeleniny a vinařství si pořídil sám, v první generaci, a nejspíš na něm není závislý). Po návratu do vinařství nás vzal do sklepa k sudům, kde zraje Pinot noir, dal nám ochutnat z každého sudu zvlášť (pětistovky i bariky) a stočil nám na ukázku jednu lahev červeného cuvée 2011. Hned jsem ji zabavil pro sebe. Pouilly-Fumé 2011 má skvělé.


Večer jsme to všechno přechutnali, zhodnotili, zajedli a šli spát. Jak jsem psal předevčírem, chtěl bych toho ještě spoustu stihnout... a já to stihnu!

Nakonec ještě připomínám plánovanou degustaci rakouské bedýnky a případných doplňků (včetně Loiry) v žižkovské vinotéce Le Caveau (Husinecká 3) na úterý 5. března od 18:30. Vstupné bude asi 350 Kč, rezervace nutná! Hlaste se tady, ať můžu rezervace potvrdit!
 


Komentáře

1 PK PK | E-mail | 22. února 2013 v 10:16 | Reagovat

Tak teď už závidím i já, jako Karel u minulého článku...Tyhle objevitelský cesty musí být zajímavý...

2 Sajmik Sajmik | E-mail | 22. února 2013 v 13:13 | Reagovat

V Domaine Reverdy jsem byl před třemi lety, ale musím přiznat, že mě vína až tak moc neoslovila. Možná proto, že Sauvignon ani PN nejsou moje "srdcové" odrůdy. Něco málo od nich mám, budu muset přechutnat, třeba změním názor :-)

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 23. února 2013 v 22:26 | Reagovat

[2]: určitě jim ještě dejte šanci, mně se všechna čtyři jejich vína moc líbila!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama