To se jim to píská

9. ledna 2013 v 6:00 | Sklenička
Naposledy v Puligny jsem bydlel pár kroků od vinařství, ve stejné ulici. Nedalo mi to a zavolal jsem tam, jestli by ubohému turistovi neprodali pár lahví. Že neprodali, že jsou vyprodaní. Tak jsem tohle víno, původně za cca 25 EUR, musel koupit ve vinotéce v Beaune za 30. Vysvětlení nabízí stará ročenka (2006) časopisu La Revue du Vin de France, která klasifikuje vinařství dvěma hvězdičkama. Tři hvězdičky dostaly v Cote-de-Beaune jen tři výrobci. To se jim to potom píská :o)))
S jedenácti hektary vinic a roční produkcí kolem 60.000 lahví patří v Burgundsku k středně velkým podnikům. Dvě třetiny produkce jsou bílá vína, zbytek červená. Od ročníku 2010 se bratři Jacques a Francois rozdělili a založili si vlastní podniky. Zřejmě sídlí na stejném místě jako dříve, jen odděleni silnicí. Snad tedy budu mít dvojnásobnou šanci na návštěvu vinařství, až se příště vypravím do Burgund. Místo veřejného přemítání o tom, k čemu je dobré rozdělit podnik s tak prestižním postavením se podívejme na víno...

Puligny-Montrachet 2006, Louis Carillon et Fils


Světle žlutá, dokonale čirá barva. Ve vůni jemně ovoce, výrazněji jablíčka, barik, náznakem koření (hřebíček). V chuti výrazná kyselina, středně plné tělo s citrusovým ovocným projevem, mineralitou a barikovým závěrem. Velmi dlouhé. I přes silnou kyselinu, poplatnou nevydařenému ročníku 2006, je chuť výborně sladěná, kompaktní, včetně hodně výrazných barikových tónů. Celkový dojem ukazuje na spíš tradiční zpracování s delším ležením na kvasničních kalech v barikovém sudě. Na rozdíl od včerejšího St. Aubinu Oliviera Leflaiva víno ještě nepůsobí unaveně a zdá se být na vrcholu sil. Soukromě mám rád burgundské šardonky svěžejší a jiskrnější, takže i toto víno bych doporučil brzo vypít, ale k žádnému opomenutí zatím nedošlo a víno se drží v čase líp, než St. Aubin z (taky dvouhvězdičkového pulignyského) vinařství Olivier Leflaive. Plné, silné, výrazné víno.
 


Komentáře

1 Ondra Ondra | E-mail | 9. ledna 2013 v 14:01 | Reagovat

Jeden z prvnich vinaru, ktere jsem v burgundsku mel moznost navstivit. Nikdy nezapomenu na to, ze jsem jeste nebylo schopnej pochopit, ze je vyprodano a je potreba si udelat rezervaci na nasledujici rocnik :-) Krasna, cista a pro puligny naprosto typicka vina. Super!

2 p.j. p.j. | 17. ledna 2013 v 14:06 | Reagovat

ale 2006 nebyl slabej ročník. určitě ne na bílá. dokonce i Parker ho má za 90 bodů (poslední blbej ročník na bílá v Burgundsku podle něj je 2003), a má tam E - early maturing and accesible. Coates píše, že ročník byl good but not great, že určitě lepší než 2000, 2001, 2004, 2007. V bílých dává ročníku rating 17, byť připouští, že v Cote de Beaune byla kvalita "irregular".
Sakra, Puligny bych si dal...úplně jsi mi způsobil ten slintací Pavlovův reflex.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama