2002 Ürziger Würtzgarten Riesling - Auslese*, Weingut Karl Erbes

20. prosince 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Nejlepší objev brněnské degustace z minulého týdne - když počet návštěvníků překročil bezpečnou konstantu 19 a já musel přidat druhou lahev vína, bleskově jsem z degustace vyškrtal všechna archivní vína, které jsem měl jen po jediné lahvi... a stejně rychle objednal novou zásilku starých rarit, tentokrát po třech lahvích. Byl v ní i tenhle deset roků starý ryzlink.Pro jistotu jsem s sebou do Brna vzal krabici vzorků navíc, co kdyby některé archivy byly nepitelné? V devíti předchozích letošních degustacích jsem vždycky našel korkovou lahev, tentokrát jsem měl štěstí, ani jedna ztráta, i ty nové nákupy se povedly... přestože jsem je otvíral poprvé jen dvě hodiny předem, žádná nebyla zničená, a každé dvě archivní lahve vždycky dávaly stejné dojmy.

Ročník 2002 má správně nazrálou, plnou barvu. Plnější odstín citronové žluté prozrazuje vyšší stáří. Ve vůni lípa, bez, lehce citrusy a neutrální chemický tón. Vůně není moc svěží a slibuje sladké chutě. To se taky splní, všechny dojmy z vůně se opakují v chuti, navíc meruňky a citrusy, spíš pomeranče. Kyselina ještě drží, ale už se navzájem neutralizují s cukrem, správně zakulacené. Oxidace je na postupu, ale ještě úplně nepřemohla původní ryzlinkovou svěžest, ještě tam je všechno pospolu, včetně chemických tónů. Když už staré víno, tak ať vypadá podobně -jakmile v něm staré, oxidativní tóny převládnou, už mě to nebaví. Dokud jsou přítomné původní svěží dojmy společně s nazrálými, těší mě to. 7,5% alkoholu (takže hodně sladké a hodně lehké pití).

Objednal jsem pro jednoho účastníka ryzlinkových degustací krabici Auslese 2002, kterou si nakonec nevyzvedne, takže budu mít šťastné ryzlinkové Vánoce. Díky tomu, že mi zůstalo několik dalších archivních lahví, můžeme v lednu v Praze uspořádat podrobnou vertikální degustaci moselského vinařství Karl Erbes.

Předpokládám, že vám týden před Vánoci moje současné delší pauzy nevadí :) Když jsem o víkendu zjistil, že se mi DVD vypaluje 90 minut, přeládoval jsem operační systém a teď obnovuju všechny programy, nastavení hardware, zálohy pošty atd., ale zdá se, že všechno dobře dopadne a v novém roce budu moct zase psát. Jestli už letos nic nového nenapíšu, děkuju čtenářům za přízeň, bedýnkářům za bedýnkové přihlášky a přeju všem bohatýho Ježíška!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama