Rrrrrryzlink!!!

6. listopadu 2012 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky

Dneska mám pro vás dvě zprávy. Dobrou a špatnou. Začnu tou špatnou.


Špatná zpráva je, že třinácté Komunitní Bedýnky nebudou. Nejsem pověrčivej, ale 13 je nešťastný číslo a vůbec. Zatím jsem měl v bedýnkování štěstí, ale nechci ho pokoušet třináctkou.

Takže třináctku přeskočím a udělám rovnou čtrnácté bedýnky :o))) A protože jsem nejmíň dva roky plánoval ryzlinkovou bedýnku a taky protože ji příležitostně několik čtenářů poptávalo (Skleničko, kdy už bude ...?), tak si splním vlastní přání. Ryzlink!


Už dva roky mám s ryzlinkovou bedýnkou pech. Před dvěma roky jsem dostal od Romana Farky krásnej ryzlink Dr. Hermanna, měl jsem výborný ryzlinky od mělnického Krause, Richarda Tichého i (!) Tanzbergu. Než jsem k nim sehnal šesté víno, vyprodal se Dr. Hermann a pak i Tanzberg a tak to šlo dva roky dokola - než jsem sehnal šestý, už jsem přišel o některou z dřívějších tutovek. Ještě v září ožila naděje, když jsem pomáhal Vinonautovi na pardubickém festivalu vína a olizoval tam nově dovezené ryzlinky Floriana Weingarta. Jenže Weingart je fakt bomba a vyprodal se dřív, než jsem stihl říct Ryzlink! Aspoň jeden užitek jsem z ochutnávání vinonautích ryzlinků měl - dojem, že ročník 2011 německým ryzlinkům hodně přál. (Ryzlinkář Ivan Dramlitsch sice postraně pochybuje, že ryzlinky 2011 budou dlouhověké, ale soukromě si myslím, že budou vypité tak rychle, že to bude málokomu vadit.)


Minulý týden jsem si splnil jeden sen a na pár dní se vypravil na Moselu, to je skoro synonymum pro Riesling. Ochutnával jsem tam vína v několika vinařstvích, v některých to dopadlo tak, že jsem si z nich nakonec neodnesl ryzlink, ale Kerner. Nakonec u mě jednoznačně vyhrály vína Weingut Karl Erbes (článek byl včera tady). Vybral jsem šest vín s tím, že možná právě na výběru od jednoho vinaře se nejlíp ukáže síla specializace i odrůdy. Díky variabilitě ryzlinku dokáže vinařství produkovat vína v celé škále od lehkého "pití" až po honosná, tělnatá vína. Možná by bylo reprezentativnější složit ryzlinkovou bedýnku ze tří nebo čtyř vinařství, ale (kromě jednoduššího jednání i dopravy) je výběr od jednoho výrobce svým způsobem zajímavou ukázkou toho, jak odlišná (a přesto přesvědčivá) vína dokáže vyrobit jeden vinař v různých kategoriích. Co jsem nakonec vybral?

2011 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
2011 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken
aneb dva pozdní sběry z výrazně minerální vinice Erdener Treppchen, suchý a polosuchý.

2011 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb
2008 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese
Čtyři vína z vinice Ürziger Würtzgarten. Dva kabinety, pro srovnání nový ročník 2011 a krásně nazrálý 2008. Třetí v pořadí je pozdní sběr, který ležel 11 měsíců na jemných kvasničních kalech a získal tím jemnost. A papírový vrchol, Auslese. Alkoholy od 7 do 12%, takže samé zdravé pití! (Podrobnější informace byly v citovaném včerejším článku.)

Analytickými daty vás nebudu otravovat, ani jsem si je nevyžádal. Suchý ryzlink je skutečně suchý, ale moselská kyselina unese víc cukru, než Coca-Cola, když je to potřeba :o) A z bílých odrůd mívám v zimě nejčastěji chuť na ryzlink... tak proto!


Cena za bedýnku o šesti vínech bude 1 650 Kč. Distribuce v žižkovské vinotéce Le Caveau, v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Olomouci a Bratislavě ve výdejních místech Uloženky.cz. Komu to nevyhovuje, může dostat bedýnku poštou s přirážkou 180 Kč.

Nakonec to nejlepší - bude to bez velkého zdržování. Prvních šest účastníků může bedýnku dostat bez čekání na dovoz, protože vyjmenovaných šest vín se přesně shoduje s tím, co jsem si z Mosely přivezl pro sebe. Takže první přihlášení dostanou bedýnku z mých zásob, v mezičase přivezu další a myslím, že během listopadu budou všichni zájemci mít svoje Mosely. Přihlašujte se tady - kliknutím na heslo Rrrrrryzlink!
 


Komentáře

1 Vinonaut Vinonaut | E-mail | Web | 6. listopadu 2012 v 13:30 | Reagovat

Tak ohledne te dlouhovekosti... Ja ani tak nepochybuju, nechci vynaset nejake soudy, protoze spis v podstate nic nevim, nikdo nevi...

2011 proste obecne trochu zarazi tim, jak ty ryzlinky - zakladni a stredni trida - jsou jiz ted kulaty, pristupny, harmonicky. Jinak dlouhovekosti myslim tak 5+ let. 5 let by pro kvalitni ryzlink nemel byt problem.

Ale ryzlinky umi prekvapit. Letos na jare jsem ochutnaval sadu 2002 - kabinety, pozdni sbery z Poryni, vina v perfektni kondici. A zaroven 2007ky, i GG, ktere pusobily castecne tak trochu unavene. Treba se jeste vrati, jak se rika v nemcine. Kazdy rocnik je proste jiny, a chova se na lahvi trochu jinak. U velkych ryzlinku je mimochodem docela bezne, ze se mohou na nejakou dobu "rozloucit", "uzavrit se", pak pusobi unavene, tupe, mdle. Ale po nejakem case se zpravidla krasne otevrou a potesi dalsich nekolik let. Jak presne tyto "krivky zrani" probihaji, se neda predem rict. Lisi se to od rocniku k rocniku. Zda se napriklad, ze cast 2007ek ted "lezi v dire".  
Ale 11ky jsou ted skvely a verim ze budou dalsich par let. Co bude za 5, 8, 10 let? Ja to nevim. Nejspis, a to mas pravdu, bude vsechno davno vypite :o)

2 Vinonaut Vinonaut | E-mail | Web | 6. listopadu 2012 v 13:37 | Reagovat

A jen tak na okraj, protoze o tom byla rec: Od Weingarta zase neco bude!

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 6. listopadu 2012 v 14:07 | Reagovat

[2]: hurá - další dobrá zpráva :o)

4 Mysterious Mysterious | 25. listopadu 2012 v 15:17 | Reagovat

Hned první otevřené víno vynikající!

5 Sklenička Sklenička | Web | 25. listopadu 2012 v 15:39 | Reagovat

[4]: no vidíte, já vím, že bych na to neměl odpovídat "Vždyť jsem Vám to říkal!" Ale třeba jste měl jen napoprvé štěstí? Tak se nestyďte a napište aspoň které to bylo?

6 Vicky Vicky | 26. listopadu 2012 v 10:05 | Reagovat

Tak máme po kompletní ochutnávce vín a musím říct k plné spokojenosti všech. Už je jenom zbytek auslese, který se pije po malých dávkách... :-) Shrnutí dojmů:
- Měl jste pravdu, co se týče Erdener Treppchen, ta vína jsou opravdu enormě minerální. U nejsuššího Spätlese mi to až vadilo, u halbtrocken už to bylo lépe "zabaleno" do celkové harmonie vína. Ostatně ze sušších vín to byl určitě nejpěknější vzorek.
- Každý vzorek byl úplně jiný a to i ze stejné vinice. Ürziger Würzgarten Kabinett oslovil asi v globále nejméně, vlastně všechny vzorky z této vinice z ročníku 2011 mi přišly ještě takové mladé a bujaré, u tohoto mi to vadilo asi nejvíce
- Kabinett 2008 byl pro mě přesně trefou do černého, ty krásné lehce nazrálé tóny a přitom tak svěží kyselinka. Výborná záležitost - Spätlese 2011 byl hodně zajímavý svou aromatikou, nevím, jestli to bylo dáno tím ležením na kvasnicích, ale byl hodně jablíčkový, místy až s oxidativními tóny. Trochu mi těmi jablky připomínal některé (možná trochu uměle) vyumělkované rýňáky ročníku 2011 z moravské produkce (Baloun, Lechovice, Štepánek, Moravčík). Mezi kolegy by to asi vyhrál tento vzorek, já bych mu ještě nechal čas na uležení.
- Auslese je opravdu skoro jaderná bomba. Tolik vůni, tolik chutí, taková extrémní extraktivnost... Opravdu pít jenom po náprstcích. A věřím, že bude skvělé i za mnoho let.
Pokud je tedy možné si nějaká vína objednat mimo "set", napište mi prosím nějaký ceník, dáme asi s kolegy dohromady nějakou objednávku. Je z Vaší strany nějaký požadavek na minimální množství jednotlivých lahví?

7 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 10:14 | Reagovat

[6]: Děkuju za vzorně podrobnou zprávu, moc bych si přál, aby to tak udělali všichni (i kdyby nebyly všechny zprávy tak příznivé)!

Konkrétně, Erdener Treppchen Trocken je pro mě taky "až moc suchý," ale jednak jsem chtěl úplně suchý ryzlink a jednak je na tom nejlíp vidět, že zbytek cukru ryzlinku svědčí :o) A vsadím se, že na Kabinetu 2008 se shodnou všichni :o)))

Objednávat vína je možné, nejlépe v násobcích šesti. Až se sejde dost objednávek, aby se zaplatila doprava, tak bych to zase přivezl. Takže pokud si usmyslíte objednat rovnou stovku lahví, přivezu Vám je hned, jinak počkáme, až se to nasbírá po jednotlivých kartonech. Ceník zatím žádný nemám, kdo něco bude chtít, ať napíše. Ceny se mohou lišit podle toho, jestli budu vymýšlet kalkulaci na dovoz 90 nebo 300 lahví celkem.

8 Čmelda Čmelda | E-mail | 26. listopadu 2012 v 14:35 | Reagovat

letos jsme byli na Mosele a stř.Rýnu  a jeli jsme tam právě kvůli tomu ryzlinkovému "petroleji". Byl u,téměř, všech starších vín. Byli jsme i v okolí Urzigu,ale ne u tohoto vinaře. Myslím,že takových jsou tam desítky.Na rozdíl od našich vinařů,důsledně dodržují technologii a nesmyslně nešroubují ceny vína.Pokud budete dělat ochutnávku v Brně,rád se zúčastním.

9 Mysterious Mysterious | 26. listopadu 2012 v 23:06 | Reagovat

[5]: Zatím k prázdným lahvím :)
- Kabinett 08 je opravdu úžasný! Na první pocit sice trochu petrolej, ale velmi hezky nazrálý a vyšší zbytkový cukr vyvažuje příjemná kyselinka.
- Kabinett 11 na mě působí trochu uzavřeně, asi bych ho ještě schoval do sklepa.
- Spätlese halbtrocken 11 je neuvěřitelně minerální víno. Není to na běžné pití, velmi výrazné ve vůni, chuť až trochu do hořka. Zajímalo by mě, s jakým jídlem je nejlepší kombinovat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama