Seriózní Pinot Noir z Alsaska

5. června 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
A mohl jsem napsat rovnou první seriózní Pinot, protože jsem zatím na takový nenarazil. Pinot Noir 2009 "8", Cave Vinicole de Hunawihr. Je v lahvi stylizované do burgundského tvaru, ale není to klasická burgunda. Střídmá etiketa přebírá styl hunawihrských vín z Grand Cru vinic, i cenově se drží výš (11,70 EUR).Slušně temná rubínová barva, ve velké skleničce dokonce s výrazně oranžovým meniskem, a krásná bohatá vůně černého ovoce a lesa. V chuti zkrocené kyseliny (odbouraná jablečná), úplně suché, hluboké a vrstevnatě ovocné s přezrálými ostružinami a višněmi, závoj jemných tříslovin. Středně dlouhé, zřetelně ještě mladé - víno určitě bylo v barikovém sudu a je potřeba počkat, až se třísloviny zjemní. Ve vůni i v chuti až opulentně bohaté a přesvědčivé. Po několikahodinovém provzdušnění se k ovoci se přidávají zemité tóny, ale celkově se chuť nadějně zjemňuje. Sympatických 12,5% alkoholu!

Jásám, protože jsem z dvoutýdenní dovolené v roce 2006 i z následných letmých zastávek v Alsasku byl z Pinotu Noir zklamaný. V každém vinařství jsem ochutnával úplně jiný Pinot a odjel jsem s pocitem, že alsaský pinot, na rozdíl od burgundského, nemá žádný jednotný styl. I medajlový Pinot Noir z Hunawihru byl sice dobře pitelný, ale příliš lehký a tenký. Osmička, "Huit," je první výraznější alsaský Pinot, který se mi dostal na stůl. Vezmu ho i ve středu na společnou degustaci alsaských Bedýnek. Už máme dost přihlášených, abychom ji uskutečnili, ale ještě máme i pár volných židlí :o)
 


Komentáře

1 jo jo | 5. června 2012 v 8:38 | Reagovat

S Alsaskem a PN zkušenost nemám, ale seriózní pinoty jsou k nalezení hned naproti přes řeku - v Bádensku.

2 DV DV | E-mail | Web | 6. června 2012 v 13:37 | Reagovat

Hm, zajimavé, já pravidelne popíjím také alsaský PN od Beck-Hartwegovych (Dambach látky Ville),  a moc se mi libi, mužem to příležitostně pomerit! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama