Květen 2012

Pozdní sběr, alsaský a ukecaný

29. května 2012 v 6:04 | Sklenička |  Jen tak

Předem se omlouvám, začnu burgundským sektem a budu dlouhej. Rozvláčnej. Ukecanej. Semelu všechno možný a klidně mi to v komentářích spočítejte. Snažil jsem se o pestrost, ale témata se mi vrací jako na kolotoči. To je tak: měl jsem teď tejden na starost dvě děti a místo abych první večer poté šel na degustaci, strávil jsem ho na zahradě s vínem a notebookem. Tady to máte:o)


Pozdní sběr, alsaský a zmrzlý

23. května 2012 v 11:21 | Sklenička |  Jen tak

Desáté alsaské Komunitní bedýnky jste vzali šturmem jako Buďonného kozáci pěchotu. Příští týden povezu z Alsaska neuvěřitelných 888 lahví! Už se bojím, že mě s tím množstvím Daniel Brož z Le Caveau vykopne a já si budu muset pořídit vlastní vinotéku. Ne že by mě to nelákalo, ale zatím na to nejsem připravený. Hlavně si musím vyřešit základní otázku: zajímaly by někoho Skleničkovy bedýnky, kdyby to byla zároveň Skleničkova živnost? S profesionalizací by se mohl vytratit původní komunitní étos a zůstal by jen komerční projekt.


Degustace Le Panier v Tančícím domě

21. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

Ve čtvrtek jsem cestoval mezi Prahou, Znojmem, Maďarskem, Itálií a Španělskem a všude se mi líbilo. I do Francie jsem zabrousil. Prahu obstaraly Hradčana a místní dámy, viz úvodní foto. Nebyla to žádná okružní cesta, přeskakoval jsem z místa na místo jako cvrček (ten taky skáče a neví, kam spadne :) Osedlal jsem víno.


Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2009, Monte Novo, Portugalsko.

17. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Nedávno jsem tady psal o ročníku 2004, že je to čistě odrůdové víno "z oblíbené portugalské odrůdy Antao Vaz" a vyráběné jen v nejlepších ročnících (2004,5 a 9). A než se týden sešel s týdnem, už tu mám nový ročník 2009. Opět dar od dovozce, který navíc v předchozích slepých komunitních Bedýnkách správně určil všech šest vín. Od takového člověka je radost dostat darem víno :o)Pozdní sběr alsaský

16. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Po týdnu s alsaskými bílými jsem si udělal radost tím, že jsem si otevřel jedno červené. Toskánské Sangiovese z roku 2007 mě zase postavilo na nohy. Z přemíry bílých vín mě už večer bolely zuby. Ani náhodou si nechci těsně před uzávěrkou alsaských bedýnek stěžovat na bílá vína, ale měl jsem jich (najednou) otevřených přes dvacet a ještě teď jich mám v chladničce aspoň pět nedopitých. Tak dlouho a soustředěně jsem se snad ještě žádnému regionu nevěnoval. Změna je život, za pár dní se k Alsasku rád vrátím, osvěžený a s novou chutí.Fonte Mouro Colheita Seleccionada 2004. Výrobce Monte Novo, Alentejo, Portugalsko.

14. května 2012 v 6:00 | Sklenička
Darem od dovozce, otevřel jsem si ho pozdě večer jen na uklidnění, jako oddech, a překvapilo. Není to žádná oddechová četba, žádný Rodokaps, naopak víno vyžaduje soustředění.Komunitní Bedýnky podesáté - Alsasko

10. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky

Už jednou jsem se na blogu přiznal, že jsem do Hunawihru zabloudil téměř omylem. Ve skutečnosti jsem jel do vinařství Trimbach v sousedním Ribeauvillé, ale dojel jsem tam v sobotu ráno - a jako všechny velké podniky, Trimbachovi měli v sobotu zavřeno. Zašel jsem do vinařství na náměstí a prošel ribóvilskou hlavní třídu s čerstvě otevřenými slinosbíhavými (výpůjčka od konkurence!) pekárnami a cukrárnami. V Zelenině na hlavní třídě jsem narazil na to, co jsem hledal, Riesling Clos-Ste. Hune od Trimbachů. 90 Euro. Koupili byste si víno za 90 Euro v Zelenině mezi bramborama, cibulí a okurkama? Já tedy ne, k vínu za 90 Euro patří ochutnávka a špetka luxusu, trochu drbání pod bradou a masírování zad, naslepo a s frontou u pokladny nebrat! Ale doptal jsem se aspoň na to, že vinice Rosacker, ze které pochází ten slavný ryzlink za 90 éček, neleží v Ribeauvillé, ale v Hunawihru.


Alsasko, druhé kolo : ryzlinky

9. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
V neděli brzo odpoledne proběhlo druhé kolo zkoumání hunawihrských vín (všechna dnes zmiňovaná vína pocházejí z družstva Cave de Hunawihr). K zavínění jsem použil zbytky dvou základních ryzlinků z prvního kola. Jestli některá odrůda v prvním kole zaostala za očekáváním, byl to právě ryzlink. Takže jsem začal přechutnáním medajlového ryzlinku 2010, který měl medovou vůni, slušnou kyselinu, ale chybělo mu vzrušení - prostě nadšení vypadá jinak.Alsaský košt: prvních dvanáct

7. května 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Nakonec jsme se v pátek u nás na zahradě sešli jen čtyři, ale už v polovině degustace jsem měl povznášející pocit úspěchu. Obavy z možné nevyrovnanosti ročníků alsaských bílých vín vzaly za své už při třetí zkoumané odrůdě, pro sebe jsem měl hned jasno, že tahle vína jsou k jarnímu a letnímu vysedávání na zahradě to pravé!Vertikála Barolo aneb Investiční vína

2. května 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dubnová vzdělávací degustace ve vinotéce Strade del Vino v Záhřebské se konala v úterý 24. dubna a byla věnovaná Barolu Cannubi z vinařství Borgogno. Ochutnávalo se sedm vín od ročníku 2006 až do 1971.