Nakouknutí na Víno a destiláty

27. dubna 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Zatím jsem veletrhu V&D odolával, odrazovaly mě nepříznivé poznámky kamarádů i na webu. Volná vstupenka od kamaráda v úterý přebila všechny argumenty proti, tak jsem vyrazil. Na nějaké podrobné psaní to není, jen pár obrázků.Že Neustifterovy dcery mluví česky, to ví kdekdo z českých (moravských) návštěvníků Poysdorfu. Mého německého kamaráda čeština téhle mladé dámy spletla natolik, že jsem mu musel poradit, ať vyzkouší němčinu. Mladé Veltlíny byly správně suché a čisté, jak jsme z Poysdorfu zvyklí, radost!


Bavilo nás (mě i kamaráda, to není plurál majesticus) i další rakouské (kamptálské) vinařství Sax, hlavně Veltlíny, včetně cen. Dovozce německých vín si stěžoval na Saxovské ceny v korunách - jak to dělají? Jak tomu mám konkurovat? K večernímu fotbalu jsme koupili dva Veltlíny, Panzaun 2011 (lehce barikovaný Veltlín, no nekupte to!) a Alte Reben 2011 neboli staré keře. Při soustředěnejším zkoumání doma už vyšlo najevo, co jsem neodhalil ve veletržním ruchu, že ta vína jsou přece jen trochu zakulacená a líbivější malým zbytkem cukru. Ale stejně, jsou krásně čistá, odrůdová, pitelná a vůbec ne drahá. Postoupit večer Real přes Bayern do finále Ligy Mistrů, byla by moje spokojenost úplná.


Signorina Grignolina. Téhle slečně jsem udělal radost, když jsem kamarádovi udělal malý kurz o odrůdě Grignolino. Lombardské vinařství nabízelo snad jen čtveřici vín a zakládalo si právě na Grignolinu vyráběném asi trochu netradičně, s výraznějším ovocným projevem a potlačenými tříslovinami, hádám, že to mělo být Grignolino přístupné širšímu publiku. Nejspíš jsem byl toho dne u stánku první, kdo Grignolino znal.

Italských vystavovatelů bylo vůbec hodně, jako potvrzení mé teorie o přebytcích italského vína a snaze vyvážet je. Na stánku Strade del Vino di Sardegna jsem namísto svěžího Vermentina dostal hodně oxidativní bílé s barvou měsíce v úplňku a utíkal jsem dál, hledat piemontský stánek Strade del Vino. Nakonec jsem ho našel, trochu zastrčený v rohu haly, ale s piemontským enologem Massimem Boido, s paní Annou Borgogno a sklepmistrem Markem Bollou. Článek o úterní vertikální degustaci Barola Cannubi vinařství Borgogno 2006 až 1971 bude následovat presto, hned jak ho napíšu...


Tiskové zprávy o experimentech Vinařství Špalek (dříve Vinařství rodiny Špalkovy) s tradičními technologiemi a o pokusech o rekonstrukci středověkých vín nevypadaly přesvědčivě, přinejmenším ne pro ty, kdo nesdílí běžně rozšířenou víru v to, že víno vzniká vyskládáním lahví z krabic na police supermarketů. Takže jsem od stánku L-G-L sdružujícího Reisten (příznivci vinařství si můžou pustit písničku Bye-bye, Love od Everly Brothers :o), Nové Vinařství a Vinařství Špalek nic moc nečekal. Ale obsluhující paní měla na návštěvníky ten správný gryf a takhle zpaměti si vybavuju uspokojivé Reisteny a překvapivě dobrou Rulandu bílou sur lie od Špalka. Snad to nebyl jen skok od podcenění k uspokojení, ta rulanda byla opravdu dobrá :o)


Na fotce je vlevo rozmazaná ruka a sklenička kamaráda, s kterým jsem výstavu prošel, a uprostřed v typickém prezentačním zaujetí Petr Nejedlík z Dobré Vinice. Po dvou nákupech více než sedmdesáti vín do Komunitních Bedýnek jsem neodolal a šel se s ním seznámit (oba nákupy jsem domlouval s jeho bratrem Jaroslavem). Podle letmého sledování náhodných passantů to vypadalo, že Nejedlíkova vína nejsou tak snadno skousnutelná jako třeba poysdorfské veltlíny (nic proti nim), ale že přímo vyžadují soustředění a pozornost - a ze zkušenosti s veltlíny od Saxů vím, že soustředění je na výstavě nedostatečné. Pokud se chcete vidět se svým oblíbeným vinařem nebo obchodníkem, je tenhle veletrh správné místo. Pokud si chcete rozšířit obzory a poznat nová vína a nové vinaře, jděte jinam, tady byste to nenašli.

Závěrem - černá očekávání se nenaplnila, kromě příležitostných chumlů před stánky populárních vinařství jsem neměl žádnou špatnou zkušenost. Všichni oslovení vystavovatelé se chovali profesionálně vstřícně a kromě drobných nedostatků provoz fungoval uspokojivě, včetně procházejících číšníků s čistými skleničkami atd. Zarazilo mě poznání, že se moje preference zřejmě míjí s cílovou skupinou vystavovatelů veletrhu - po devíti Komunitních Bedýnkách (9 x 6 = 54 vínech) jsem našel na veletrhu zastoupené jediné vinařství z Komunitních Bedýnek (Dobrá Vinice).

Zásadní výhrada ale směřuje k prostředí, ve kterém se výstava odehrává. Těm, kdo tam byli, to nemusím vysvětlovat, ostatní to pochopí i z fotek na blogu. Standardní stánky sestavené z veletržních panelových stavebnic prostě nevytvoří prostředí pro setkávání s vínem a jeho výrobci. Úzké uličky mezi stánky s imperativem držet lokty u těla a pohybovat se opatrně taky nejsou moc povzbuzující. S časem stráveným na veletrhu se mi stále naléhavěji vybavovala myšlenka Daniela Brože (Le Caveau) na pořádání podobné akce po burgundském způsobu: někde v pražské Sokolovně, kde by každý vystavovatel měl k dispozici jeden sud (velikosti bariku), na který by vyskládal dvě až X lahví a z nich naléval návštěvníkům. Pořadatel by nekasíroval obě strany (zároveň návštěvníky i vystavovatele) nebo jen střídmě, a celá akce by byla zaměřená spíš na prodej malým zákazníkům. Trochu se tomu blíží akce Vinaři z Podskalské (v sobotu 12. května, web je tady), ale mohlo by to být ještě střídmější.

Přišli byste za vínem do takové Sokolovny, kdyby víno přijeli prodávat výrobci - vinaři?
 


Komentáře

1 MT MT | 27. dubna 2012 v 13:33 | Reagovat

ouha, vidím, že Nejedlík tam měl zajímavý set, ale já si to u něj užil v pátek, díkybohu za ty dary.
Jen víc normálních vinařů takové kvality v našich zeměpisných šířkách .) Oni na to lidi přijdou, že to jde i bez éček.

2 DV DV | E-mail | Web | 27. dubna 2012 v 15:04 | Reagovat

kde se tady dává "like"? (za zápisek a pěkné slečny)
jinak špalkovo sur lie se mi vždy líbilo...

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 27. dubna 2012 v 15:22 | Reagovat

[2]: lajky ani hejty bohužel nevedu :o) ale to je známá věc, že vůbec nejvyhledávanější obsah webu jsou mladý holky :o)

4 Martin Martin | E-mail | 29. dubna 2012 v 23:13 | Reagovat

Jojo,je fakt,že těch děvčat tam bylo dost,ale dobrého vína naštěstí víc.Mnohem víc,než se dá za jeden den zvládnout...

5 Ondra KH Ondra KH | E-mail | 30. dubna 2012 v 10:12 | Reagovat

tu rulandu bílou od Špalků jsem nedávno někde pil a taky mě docela zaujala:)

6 František František | E-mail | Web | 30. dubna 2012 v 18:31 | Reagovat

Dobrý den, pomalu se vzpamatovávám z veletrhu prožitém 'na druhé straně' :o) Byly to perné dny, ale naštěstí jsem se na pár koleček po stáncích také dostal. V době před 14hod to byla celkem pohoda. Z výše uvedených jsem byl u Neustifterů, tam jsem si užil asi nejvíc. Dokonce jsem dostal ochutnat jejich exkluzivní veltlín Stockkultur 2010 (prý ho prodávají za 90 Eur!). Stánek sdružení L-G-L byl také zajímavý. A poslední poznámka k výše uvedeným poznámkám je na téma Signorina Grignolina: je mi líto, ale musím popřít Lombardii - vinařství La Tenaglia sídlí v Monferratu (PIEMONT PROSÍM :o)) )asi 10 km západně od Casale. Mimochodem, historická budova vinařství je na úbočí svaté hory s klášterem, který je putovním místem, kam po století putují procesí. Se Silvií (to je ta slečna na obrázku) jsem si během výstavy povídal několikrát, kromě samostatného mikro-stánku měli vína i na našem společném stánku. František

7 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 30. dubna 2012 v 19:13 | Reagovat

[6]: Děkuju za pohled z druhé strany pultu i za upřesnění, mně se italskej místopis už plete :-( Škoda, že jsme se minuli, zastavoval jsem se, ale řekli mi, že budete až nazítří. Vědět to včas, mohl jsem si taky zkusit říct o Veltliner za 90 Euro.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama