Březen 2012

Trojí Sangiovese

29. března 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Le Ginestre 2008 Chianti Classico DOCG Riserva, Ampelos S.C.A.
Tenuta Belsedere 2007 Orcia DOC, Martina de'Gori Pannilini SorelliJarní fotoblog

28. března 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak

Už zima byla mírná, ani jednou jsem neměl v ruce lopatu na sníh ani jsem neshrabával sníh z chodníku. Jaro letos nepřišlo, ale vtrhlo. Nemám teď na mysli ten novej kartáček v koupelně a kapesníky pod polštářem, to jsem stihnul ještě v zimě. Vytažení zahradního stolu, první grilování i první víno otevřené na zahradě už mám za sebou a při focení každoročních znamení, kterými se ohlašuje na zahradě jaro, jsem si uvědomil, že stejné fotky jsem tady měl už před rokem a možná i dříve. (Jen mám proti loňsku dva týdny náskok.)


Volterrano 2007 IGT Toscana, Fontemorsí, Montescudaio

26. března 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak

Už podle názvu bylo jasné, že se mi víno bude líbit. Staré etruské město Volterra se vypíná na kopci nad toskánským údolím říčky Ceciny a jeho panorama se dramaticky mění během dne a nejspíš i v průběhu ročních období (můžu potvrdit jen od pozdního jara do léta). Od prvního setkání mě to město vzrušovalo. Výhled z jeho hradeb do krajiny vám ukáže, že si renesanční malíři nevymýšleli, když malovali v toskánské krajině patero obzorů.


Příklad hodný následování

22. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Francouzi rázně vytáhli do boje s alkoholem za volantem. Jestli se chystáte do Francie, dejte si pozor: od prvního července bude ve Francii součástí povinné výbavy každého automobilu alkoholtester. Pokud se při policejní kontrole ukáže, že jedete bez alkoholtesteru, riskujete pokutu až 17 €. (Tolik asi stojí v Česku nový al-tester.)


Ironici jistě vymyslí dostatek jedovatých komentářů, ale mně se to líbí. Ve Francii se toleruje za volantem tuším půl promile a mají tam (podle článku) nízký počet úmrtí způsobených alkoholem za volantem. Sám bych si klidně ke stávajícímu alkoholtesteru přikoupil druhý, pokud by se česká nulová tolerance zvedla na francouzskou úroveň. Francouzům se dá jen závidět...

(Pokud přijdete na veřejnou degustaci slepých Komunitních Bedýnek ve čtvrtek 5. dubna od 19 hodin v žižkovské vinotéce Le Caveau, nebudete muset Francouzům závidět, protože vína budou stejně dobrá, jako mají Francouzi, jen pro dopravu domů doporučuju veřejnou dopravu. Přihlašte se tady, těším se na vás.)


Blogy, rozvody, daně a jedna degustace

20. března 2012 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Všichni autoři mají jedno společné téma, píšou stále o sobě. Často jsem si s tou myšlenkou pohrával i tady na blogu. Když tady píšu (skoro) pět roků, nedá se zabránit tomu, že na sebe podvědomě leccos soukromého vyzradím. Jedna intelektuální přítelkyně to kdysi komentovala slovy, no ty se děsně cenzuruješ! Stejně jako se zaujetím čtu některé déletrvající blogy a hledám v ních klíče k autorům, říkám si občas s obavami, co by asi psychiatr vyčetl ze Skleničky?Muscat Grand Cru Goldert 2003, Cave de Pfaffenheim

15. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Pravidla zavedených apelačních (denominačních) systémů ve Francii a Itálii obsahují tolik záludností, že jsou v(d)ěčným tématem sporů. Nakonec sice rozhoduje volba konzumenta, ale čím je chuť vína lepší, tím větší je i zájem o informace a tím je i případný spor o pravidla pravděpodobnější. Někdy je to nepřehledné a už jsem si dal za úkol zeptat se při případné příští cestě do Itálie několika konkrétních vinařů, jestli některým vínům nesnížili klasifikaci z D.O.C. na IGT záměrně, aby se líp prodávalo. Asi se to neděje v Barolu nebo v Montalcinu, ale nezní vám například Pergolaia 2007 IGT Toscana líp než Pergolaia 2007 Montescudaio D.O.C.? Nebo za to fakt můžou tři procenta Cabernetu Sauvignon???Tasovická výstava vín

14. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Minulý týden jsem měl radost, že blog začal fungovat nejen jako internetový deníček. Jednak jsme měli na živém Skleničkování s Ivanem Dramlitschem plno, jednak mě jeden z čtenářů přizval ke společné cestě na košt na Znojemsko. Původně nás mělo jet asi šest, ale nakonec jsme v sobotu ráno sešli jen čtyři s plánem, že se podělíme o náklady na dopravu a hned večer se zase necháme odvézt do Prahy.Il Blu 2002 IGT Toscana, La Brancaia

12. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

Výrobce doporučuje víno k tmavému masu (hovězí, jehněčí nebo zvěřina), ale já jsem si o víkendu přivolal italské chutě zapečenou zeleninou (do zapékací mísy nakrájíte lilek, olivy, rajčata, papriku, houby, mozzarellu, pokapete olejem a nastrouháte parmezán, zapéká se asi dvacet minut :o) a z hloubi sklepa vytáhl devět let starého toskánského superhrdinu.


Aloxe Corton Premier Cru Les Petites Lollieres 2005, Pierre André

7. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak

Pinoty z Cortonu by měly být ukázkou věrnosti místu původu, jemné a ovocné, podobně jako střecha zámku symbolizuje celé Burgundsko. Ne že by podobně skládané střechy nebyly k vidění jinde, ale ta z Chateau Corton je asi nejčastěji reprodukovaná na časopiseckých fotkách a v průvodcích.


O víně se dá říct cokoli tak snadno

6. března 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
K černokněžníku Zababovi vede cesta z našeho nádraží... nahrávám dětem televizní Večerníček, cucám burgundský Pinot Fin 2006 z Domaine Robert Arnoux a téma článku si mě našlo samo. Říkejte tomu třeba stobodovka?