Ryzlink vlašský 2008 PS Vinum Palaviense, Vinselekt Michlovský

2. února 2012 v 12:20 | Sklenička |  Jen tak
V textu z lednové Galadegustace Víno Revue jsem ho zmiňoval jen střídmě. Poučilo mě pár příkladů, kdy jsem víno bezohledně vychválil a když jsem si po týdnu vzpomněl a chtěl ho koupit, bylo vyprodané. Někteří čtenáři to (bůhvíproč) takhle dělají, kupují vína, která tady doporučím, a občas mi tím komplikují život :o)Stejně jako většina konzumentů mám Michlovského zařazeného mezi největší supermarketové výrobce. Zvěsti o jeho experimentech s tradičními postupy výroby se mi donesly z několika zdrojů, ale s jeho supermarketovými víny si je nijak nespojuju (Malverina byla vyjímka). Setkání s víny v Crowne Plaza bylo hodně překvapivé, takže jsem zatelefonoval a následně vyjel do firemního obchodu pro několik vzorků.

Hrozny jsou z trati Purmice, obec Perná. Před týdnem v hotelu Crowne Plaza jsem byl nadšený, s celou lahví doma už to není takové překvapení: vlašák je výbornej až ukázkovej, nemůžu se ho dost načichat, tak je odrůdově vzorovej. Plná zlatavá barva, ve vůni trochu jablíček a příslib sladkosti, při zamíchání skleničkou vyleze parádní minerální vůně. Chuť jablíčková (křížaly?) a hroznová, zkrocená kyselina a (jako splněný příslib) dobře zakomponovaný zbytek cukru. Mineralita jen zavane v dochuti, zbytkový cukr ji trochu maže. 90 bodů v hodnocení testu Víno Revue je hodně, ale bez ohledu na body je to parádní víno, které voní jako vlašák, chutná jako vlašák, a jestli se dá běžně koupit v maloobchodní síti, tak jsem nadšený. 269 Kč ve firemní prodejně v pražském Domě vína U Závoje.

Takový vlašák by se dobře určoval naslepo... napadlo mě to pozdě, do aktuální slepé bedýnky se už nevešel, ale pokud jste se ještě ke hře na slepou degustaci nepřihlásili, můžete to udělat tady. Úvodní článek s podrobnostmi je tady. Za dva dny mám už 40 dušiček (díky!), takže už je to jisté: postupka naslepo bude!
 


Komentáře

1 Ondra Ondra | 9. února 2012 v 11:54 | Reagovat

Dostal jsem se při jedné příležitosti (myslím v roce 2008) k p. Michlovskému do sklepa, kde se nám věnoval osobně, zcela mile a otevřeně, a pomáhala mu až do rána jeho žena. Postupně jsme se propíjeli k dražším a kvalitnějším vínům. Pokud to můžu vyhodnotit, tak velmi dobrá červená vína byla od 300-350 Kč a výše za lahvinku. Nadchnul mě Merlot 2005 (nebo 2004, už si to nepamatuju přesně) - dokonalý italský ovocný Merlot. Zajímavý byl i jeho první ročník 1cru - Ryzlink vlašský, jednoznačně rozjímavé víno nutící k zamyšlení. I po několika hodinách byly ve víně nové tóny ve vůni a chuti - ideální na dlouhý sólo večer, příp. vyhodnocení strastí života s dobrým přítelem. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama