Masterclass 2 s Lynne Sherriff

30. ledna 2012 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Druhou část degustace pod názvem Nové trendy ve víně vedla Lynne Sherriff MW, předsedkyně Institutu Masters of Wine. Úvod byl věnovaný prezentaci trendů mezinárodního obchodu s vínem v posledních dvaceti letech, zejména nástupu nových vinařských zemí (a poklesu významu tradičních vinařských regionů).Bezvadnou ilustrací těchto trendů bylo první víno degustace, rakouský GruVe (Gruner Veltliner Von Stein Erste Lage Kremstal DAC Reserve 2010, Salomon Undhof), krásně suchý a minerální. Proč má GruVe takový mezinárodní úspěch, ptala se paní Sherriff. Některá vysvětlení nabídl Bertold Salomon, některá návštěvníci. Lynne Sherriff nabídla další - čekání na příští velké víno, Next Big Thing, které vystřídá Chardonnay. Zatímco převládající Chardonnay se uplatňuje hlavně jako těžší víno s vyšším alkoholem, styl úspěšného GruVe je přesně opačný.

Chutnalo se taky španělské Monteabellón Verdejo 2010 z Ruedy (naslepo se dá splést se Sauvignonem a lehkostí je Verdejo blízké GruVe) a jihoafrický Spier Chenin Blanc Signature 2010 (suché, minerální, s pepřovým dotekem v závěru).

Novozélandský Pinot Noir Kim Crawford 2009 z Marlborough měl světlou barvu, bohatou vůni a ovocnou chuť se štiplavými taniny. Mně nejvíc bavila španělská Rioja Ontaňon Crianza 2008 s fantastickou vůní květin a zralého ovoce. Tempranillo a Garnacha 50 / 50, pěkná kyselina, dobrá struktura, málo dubu, závojíček taninů. Působí lehce a samozřejmě přitahuje exotikou, protože španělská vína moc neznám...


Rozpoutaná diskuse o globálních trendech u mě narazila na drobnou skepsi vycházející ze segmentace trhu. Představované globální trendy jsou většinou poháněné příchodem nových konzumentů na trh. Noví konzumenti mají nevyhraněné preference, malou zkušenost, snadno se nadchnou pro nové věci a ještě snadněji zavrhují staré (je to patrné i v jiných oborech než jen prodej vína - mladší účastníci průzkumů líp reagují na změny). Myslím, že trh s vínem je silně segmentovaný a že chování nově příchozích zákazníků, hledajících v supermarketech vína kolem stovky, nemá mnoho společného s chováním konzervativních spotřebitelů, hledajících ušlechtilá vína z tradičních evropských vinařských oblastí. Paní Sherriff připomněla, že vývoj trhu v jednotlivých zemích se liší, soukromě věřím, že se podobně liší i segmenty v rámci jedné země. Nové trendy ve víně tak pro mě přinesly víc otázek než odpovědí, ale to samozřejmě není výtka, spíš naopak. Dobře položené otázky bývají zajímavější než mnohé odpovědi.

Každopádně to bylo zajímavé setkání se špičkovými víny (poznámky k první ryzlinkové části jsou tady), jejich výrobci, dvěma držiteli prestižního titulu Master of Wine a spoustou domácích zájemců o víno, kteří si tohle setkání taky nenechali utéct.
 


Komentáře

1 Vinonaut Vinonaut | E-mail | Web | 30. ledna 2012 v 8:00 | Reagovat

A nebude to misto "vinarstvi Rueda" spis region Rueda? kazdopadne ta oblast (http://en.wikipedia.org/wiki/Rueda_%28DO%29) je vyhlasena svymi verdejy, ale treba existuje i stejnojmene vinarstvi.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 30. ledna 2012 v 8:31 | Reagovat

[1]: nojo, opraveno. Děkuju.

3 -69- -69- | 30. ledna 2012 v 11:57 | Reagovat

mně se teda to červené Španělsko líbilo nejmíň,přitom věci co dováží Ad Vivum, specielně Alvaro Palacio se mi líbí moc ,Kim Crawford se výrazně zlepšoval,bílé v pohodě,ani se nedivím, že ten GW tak táhne,proti Cheninu,nebo Verdeju je výrazně výraznější.Bedýnka od Salomona už je na cestě,včetně jeho Australských červených,tak ti pak poreferujem.

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 6. února 2012 v 9:23 | Reagovat

O segmentaci trhu s vínem měl několik trefných poznámek Jamie Goode a diskutující jeho článku tady: http://www.wineanorak.com/wineblog/uncategorized/is-terroir-relevant

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama