Macon Villages 2009 z Marks and Spencer

18. ledna 2012 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Když jsem se jednou v Maconu ztratil (v Burgundsku už nebloudím, ale Macon je trochu z ruky. V zásadě můžu doporučit bloudění v celém Burgundsku, zejména ztrácení se a následné nalézání), no prostě když jsem se jednou v Maconu ztratil, zastavil jsem nakonec u krámku s víny (a paštikami) maconského družstva Vignerons des Terres Secretes. Marně jsem teď hledal ve stovkách fotek z posledních výletů do Burgundska obrázek domku u silnice jako důkaz. Je ztracený, možná smazaný, ale jejich vína si dobře pamatuju. Lehké a výrazně minerální šardonky, bez bariku i mírně barikované. Parádní, byl jsem nadšený. Trocha tehdejšího nadšení se přenesla i na tohle víno z pražského obchodu Marks and Spencer, navíc tam stojí jen 149 Kč.Klasická burgundská lahev, jen je netradičně uzavřená šroubovacím uzávěrem. Být to jediná daň supermarketovému řetězci, tak korek rád oželím. Barva je světle žlutá, trochu teplejší, čirá. Ve vůni straší oxidace, jestli nějaké ovoce, tak přezrálá jablka. Chuť vzorně kopíruje vůni - oxidace (a není to ze sudu) a přezrálá jablka. Neurčitá ovocnost, náznak perlení na špičce jazyka, prázdné, ploché víno. Kdepak Macon, typická ukázka oxidace! Vyhozených 149 kaček.


Vždycky mě pobaví, když někdo chválí supermarketová vína z velkých obchodních řetězců s tím, že je to dobrá příležitost levně poznat nějakou apelaci a na základě takové zkušenosti ji zkoumat podrobněji, třeba ve vinotéce. Obvykle namítám: jmenuj mi aspoň dva příklady vín, která za to stojí, a žádný příklad nedostanu. Pokud jde o M&S, kupoval jsem tam vína z Alsaska a Burgundska, od výrobců, které jsem navštívil a přiměřeně prokoštoval na místě. Vína koupená v M&S neměla nic společného se standardem, který jsem si pamatoval z místa vzniku. (Obecně jsem o tom mudroval tady.) Tenhle Macon z M&S ve vás určitě nepodnítí zájem o burgundské šardonky (ale začátečníci se na něm můžou naučit poznávat jednu vadu vína - oxidaci). Být tohle víno můj první Macon, asi bych v Burgundsku ušetřil za benzín a do Maconu bych nejel. Připravil bych se tak o setkání s víny, na která si pamatuju už několik roků.
 


Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 11:45 | Reagovat

Vadná láhev vhodná k reklamaci (kterou provedou, dovolil bych si tipovat), spíš než obecný popis kvality vín pod jejich značkou :-) Z M&S doporučuju teda hlavně jejich sherry (levná a snadno dostupná, přitom slušná) a některé fajn cidery, ale i u běžného vína se snaží držet určitou úroveň. Tady zobecňuješ nad jednou lahví s vadou, kde ke stejnému problému mohlo dojít i v zavedené vinotéce.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 14:29 | Reagovat

[1]:: podobnou vadu jsem objevil ve stejném víně předchozího ročníku a v jejich ryzlinku z Turckheimu. Oba jmenované výrobce jsem navštívil a sortiment přechutnal, tak zhruba vím, co čekat. (A podobně se projevovalo před třemi roky i jejich bílé ChNDP, ale protože jsem v Chateauneuf nikdy nebyl, vyjadřoval jsem se o něm opatrně.) To jsou čtyři vzorky ze čtyř, to nevypadá na náhodu, ale na problém.

3 jo jo | 18. ledna 2012 v 16:13 | Reagovat

Ad příklady supermarketových vín, co by stály za vyzkoušení: Co vína Tesco Finest? O některých se poměrně uznale vyjadřuje třeba Jancis Robinson. Jinak u M&S mám zkučenost jen s sherry (zrovna včera jsem dopil Amontillado, mám dojem, že všechno pro ně dělá Williams & Humbert), ciderem a portským. Nikdy jsem si nemohl stěžovat.

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 19:04 | Reagovat

[3]: Tesco Finest jsem zkoušel jen párkrát a můj dojem byl, že to je pokus draho prodat laciné víno. Jestli je J.R. chválí, je to dobrá reklama pro TESCO, ale sotva pro J.R., ledaže by v Británii lahvovali jinou kvalitu než v Čechách (to je ale docela pravděpodobné). Jinak jejich low-end řada Selected by T. byla před čtyřmi roky v kriminální kvalitě (http://vins.blog.cz/0710/nakup-v-tesco-aneb-pan-sklenicka-na-vasi-strane-ve-svete-vina), nemám chuť ověřovat, jak si stojí letos. Segmentace trhu má za následek, že se může pod stejným názvem v Indii prodávat auto, do kterého by Němec svoje dítě neposadil a v Německu auto, na které Ind nikdy neušetří. Až se mi myšlenky vysráží jako sůl v kádince, tak napíšu článek o tom, jaké následky má segmentace trhu s vínem...

5 Luboš Beneš Luboš Beneš | 22. ledna 2012 v 20:42 | Reagovat

To je věčné téma - ty supermarkety. Myslím, že u řady pijáků bude potíž s tím, že ke složitým vínům (jako ke všemu) se musí dostat od jednodušších. Měl jsem za to, že v marketech by mohli za dobrou cenu prodávat dobrou kvalitu, ale přečasto se spálím, když ji hledám.Jsem ve fázi, kdy mizerné víno už poznám. Víc nic moc. Právě tipováním dobrých standardních vín pro začínající byste, Skleničko, udělal velkou službu... (myslím). LB

6 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 21:13 | Reagovat

[5]: tak jo, speciálně pro Vás, tady:
http://vins.blog.cz/1103/seriozni-vino-z-hypermarketu

ale je to jediný objev za několik roků. Jinak co si o tom myslím jsem vypsal tady

http://vins.blog.cz/1109/cestou-ze-samosky

Myšlenka, "že v marketech by mohli za dobrou cenu prodávat dobrou kvalitu" je poměrně rozšířená, ale chybějí důkazy potvrzující její platnost. Obecně zkušenosti se supermarketovými paštikami, ovocem, zeleninou, džemy atd atd usvědčují milovníky vína z naivity - proč by tam víno mělo být dobré, když (celkem zákonitě) takové nejsou ostatní potraviny???

Víc o tom má zrovna Cuketka tady: http://www.cuketka.cz/?p=8969 a bohužel ta analogie sedí, aspoň po prvním čtení jsem si říkal, že to v zásadě platí o víně úplně stejně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama