Postupka naslepo aneb Komunitní Bedýnky 9

31. ledna 2012 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky
Před časem jsem už prozradil, že příští Komunitní Bedýnky budou ochutnávka naslepo: šest lahví bez označení. Před dvěma roky ten nápad přišel cestou z jednoho moravského vesnického koštu (sezóna už začíná tuto sobotu v Křepicích!), zalíbilo se mi několik mladých vín a uvědomil jsem si, že právě tahle mladá vína půjde snadno určit podle primárních charakteristik. To ale nebylo nic proti rafinovanému pokušení, které jsem vám nachystal na únor.2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005. Postupka naslepo! Všechno domácí vína, jednoodrůdová, snadno určitelná. Fakt, nekecám. (V úterý nikdy!) Navíc slibuju: žádné chytáky, žádný Charvát ani Bago, žádné Trolínské! Před dvěma roky jsem vybíral snadno určitelné ukázky odrůd, letos se mi navzdory pravděpodobnosti podařilo navíc najít senzační vína. (Podle abecedy: Dobrá Vinice, Krásná Hora, mělnické Vinařství Kraus, Richard Tichý z Hrušek. Neprozrazuju to úplně zbytečně, jejich loga většinou najdete na korku, a podle výrobců můžete odhadnout kvalitu zajíců v pytli - jak budou vypasení, jakou budou mít srst a jaké masíčko). Jen ta desítka (2010) je jednodušší, dobře pitelné a nenáročné víno. Mohl jsem koupit dobrou nulapětku, ale podlehl jsem pythagorejské magii čísel - zatoužil jsem po postupce!


Ještě předtím jsem musel vyřešit dilema: už jsem tady možná napsal (a určitě jsem už někde říkal), že k velkým vínům patří příběhy a že se nesluší je hodnotit naslepo, bez příběhu o tom, kdo, kde, proč a jak je vyrobil. Naštěstí jsem se tím trápil sám, vinaři sami s tím problém neměli a vína bez etiket mi slíbili dodat. Richard Tichý to komentoval: a proč by se měly naslepo posuzovat jen ty horší vína? Ať si to (čtenáři) vyzkouší naslepo a když se to bude líbit, můžou si to koupit znova s celou parádou, s etiketou i s příběhem!


Pro nesmělé účastníky rád napíšu návod neboli slepeckou hůl, průvodce po slepé degustaci. A těm, kteří si i po roce četby Skleničkova blogu dokáží splést rulandu šedou se Sauvignonem slibuju spoustu zábavy se špičkovými víny. Některá vína možná stylem připomínají věhlasné zahraniční apelace, ale všechna jsou odrůdově čitelná a hlavně výborná. Pokud nechcete hrát hru na slepou degustaci a slíbíte mlčenlivost, soukromě prozradím vyluštění. Ale sám věřím, že je lepší se splést nad výborným vínem než mít pravdu nad špatným :o) Takže tentokrát budou vína bez označení s tím, že degustační poznámky si napíšete sami. Včetně určení odrůdy, ročníku a výrobce, pokud si na to troufnete. Kdo první správně určí všechny odrůdy a přiřadí k nim ročníky, vyhraje lahev vína.


Na měsíc zavřu diskusi pod článkem, abyste se nenechali ovlivnit komentáři těch, kdo už vína pili před vámi. Na vaše komentáře o vínech budu reagovat soukromým e-mailem. A po měsíci, nebo až bude většina účastníků s víny hotova, komentáře odblokuju a zveřejním. Pražáci si Bedýnku vyzvednou v žižkovské vinotéce Le Caveau, Brňáci (snad) v Brně, ostatní ji dostanou poštou (s přirážkou 180 Kč). Předpokládám, že to všechno stihneme během února. Cena vín při prodeji ve vinařství je 1396 Kč a přitom tentokrát zůstaneme. Hlaste se tady. Přeju dobrou zábavu!

 


Komentáře

1 Karel Karel | E-mail | 31. ledna 2012 v 7:42 | Reagovat

Na slepou bedýnku se těším, bude zase zábava. S distribucí v Brně pomůžu jako obvykle. A kdo si chce natrénovat vůně a chutě vín, košt v Křepicích u Hustopečí ( pozor, jsou ještě u Znojma) začíná 4.2. v 10 hodin. Čeká vás 660 vzorků, 10 hezkých nalévaček pod mým vedením a cimbálovka.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 8:21 | Reagovat

[1]: děkuju za nabídku pomoci, rád využiju.

3 DV DV | E-mail | Web | 24. února 2012 v 15:25 | Reagovat

PS už to bude? :)

4 Sklenička Sklenička | 24. února 2012 v 22:45 | Reagovat

[3]: už to je. Jak jsem se zmiňoval, minulý týden mi kalamita na D1 zabránila v cestě na Moravu, ale včera jsem už vína přivezl domů. Od rána už je mají k dispozici Brňáci, ode dneška či od pondělí Pražáci. Mimopražským a mimobrněnským je pošlu v pondělí poštou, jestli mi Pán Bůh ráčí zachovati zdraví atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama