První český Sauvignon?

15. listopadu 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Hned jak jsem v září vyhlásil monteskudájské bedýnky, napadlo mě téma na příště: Sauvignony. Samozřejmě ty bílé, ne kabernety. Jak se téhle odrůdě spíš vyhýbám, najednou jsem si napsal na papírek pětici Sauvignonů, které se mi letos líbily a na papíře to vypadalo krásně: už jen šestý kus a je to hotový! Minulý týden dostala tahle idea K.O. - dva z těch pěti Sauvignonů jsou už nedostupné, třetí, ze Sancerre, je v ročníku 2010 podstatně jiný, než byl předchozí ročník.Ve čtvrtek jsem navštívil v Žernosekách Františka Kupsu a odvezl si karton jeho kabinetního SVG 2010 (poprvé jsem o něm psal už před časem tady), ale bohužel taky varování, že dalších padesát lahví pro Komunitní Bedýnky mi nedá, protože jich má málo a vůbec vín z tohoto ročníku bude málo, takže je bude šetřit pro stálé zákazníky. To je sice rozumné, ale asi tím padá další nápad, který na papíře vypadal tak báječně :o)


Jaký je tedy český Sauvignon? Především je jediný svého druhu - pokud někdo víte o dalším SVG z české oblasti, rozepište se v komentářích. (Pro mě je sice rarita už to, že někdo v Čechách pěstuje SVG, ale pan Kupsa prozradil, že to je už asi třetí úroda, takže je jasné, že mi to dva roky unikalo :o) Je z nakupovaných hroznů z vinice Ovčáry od Slaného. Má typickou žernoseckou ambaláž, hnědou štíhlou pistoli a díky kabinetní cukernatosti i nízký obsah alkoholu, 11,5 %. Světlou barvu, krásně čirou a jiskrnou. Jemnou sauvignonovou vůni, květinovou a meruňkovou, až do sladkých bonpari tónů. V chuti je pěkně suchý, jestli v něm nějaké gramy cukru zbyly, tak jen aby vyrovnaly vyšší kyseliny roku 2010. Díky kabinetní cukernatosti a nízkému alkoholu krásně pitelné, svěží a osvěžující pití. Středně dlouhé, pěkně vyvážené. Vlastně bych se neměl tak pochvalně rozplývat nad jednoduchým vínem, určeným nejspíš k rychlému vypití, ale při vší té lehkosti marně hledám jakýkoli kaz na té jednoduché kráse, a to je vyjímka.

Sice už asi další kartony od pana Kupsy nevyškemrám, ale pokud ho chcete vyzkoušet, máte ještě naději. Cestou domů jsem šlápl na brzdy před vinotékou v Roudnici (Vinotéka Pod Slavínem) a měli ho. Sice za cca 185 Kč, ale měli ho. Navíc měli vzorný výběr místních, roudnických a žernoseckých vinařství.

Už jste pili Sauvignon, který vyrostl na dohled od Řípu?
 


Komentáře

1 Vinonaut Vinonaut | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 22:51 | Reagovat

Sauvignony delim – s trochu nadsazkou – do dvou skupin: Jednak takove ty mentolove bonbony brutalne aromaticky novozelandsky (vyskytuji se ale vsude), ktere se nedaji pit (= nemam je rad), a jednak ty zajimave mineralni, vetsinou francouzske (= Sancerre,Pouilly fume). Nejlepsi moravske SG jsem pil od F. Madla. Kam patri tendencne ty Zernoseky?

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 0:15 | Reagovat

[1]: tendenčně nikam :o) Vedle Sancerre atd. je to trochu Popelka, ale pěkná :o) Už jsem dvě lahve rozdal, jestli se včas uvidíme, tak dostaneš třetí a uvidíš. Jinak ji vypiju sám a budu na tebe myslet :o)))

3 p.j. p.j. | 21. listopadu 2011 v 21:22 | Reagovat

ještě dřív než ve Slaném dělal Sauvignony v Čechách pan Piksa, který bydlí u Roudnice a vinici (Piksovku - to je oficiální zaregistrovaný název) má v Bechlíně (tedy skutečně co by kamenem dohodil od Řípu). Je to severovýchodní svah, přesto tam Sau i Frankovka celkem v pohodě vyzrávají a vína dělá solidní, až úzkostlivě čistá. Možná nějakou lahev vyžebráte, ale padesát asi ne :-) zvlášť po květnových mrazech 2011.

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 21. listopadu 2011 v 21:41 | Reagovat

[3]: díky za tip na další SVG, osvěta je nutná!
Ad: Možná nějakou lahev vyžebráte - já je neškemrám pro sebe, i z těch šesti lahví od Kupsy víc rozdám než vypiju :o) Chtěl jsem je do dalších Komunitních Bedýnek, pro větší slávu domácích vín, osvětu (a samozřejmě by mě bavilo, kdybych měl v Bedýnkách kromě biodynamického Sangiovese, pět let barikované slámovky, moravského rýňáku vzdělávaného na kvasnicích nebo mikulovského Charvátu taky český SVG od Řípu :o)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama