Hezky česky! aneb Komunitní Bedýnky poosmé

28. listopadu 2011 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky

Před dvěma týdny jsem tady psal o zavrženém nápadu na Komunitní Bedýnku složenou ze samých Sauvignonů. Jel jsem do Žernosek pro jeden Sauvignon, cestou zpátky jsem se stavil v roudnické vinotéce a nový nápad byl na světě: bedýnka jen z českých vín. Tentokrát tím myslím českých, ne moravských.


To se taky dá pít? zeptal se mě provokativně jeden dovozce vína, když jsem se mu s nápadem svěřil. Mně se to pilo docela dobře, a to nemám vinařské Čechy nijak zvlášť zmapované. Citovaný dotaz ale vybízí k úvahám o pověsti (image) českých vín. Co jim chybí?


Především v Čechách chybí velké víno. Že nejlepší Sauvignony na světě jsou ze Sancerre nebo Pouilly-Fumé a nejlepší šardonky z Montrachetu, na tom se shodnou milovníci vína na celém světě. Zatím ale nevím o žádném konkrétním víně z české vinařské oblasti, na kterém by se shodli domácí konzumenti. Na Moravě se už taková vína objevují - ví se, že na Pinoty je bořetický Stapleton-Springer, na barikovaná bílá (znojemský) Nejedlík a na vlašáky je na Pálavě Peřina. V české oblasti se traduje, že se tu daří rýňáku a Pinotu, ale přiznám se, že na to moc nevěřím: nevzpomínám si na žádný velkolepý příklad. Řadu slušných vín jsem pil, ale něco velkého, ikonického ještě ne. Za to kromě dobře pitelných ryzlinků i spoustu ryzlinků s kyselinou, která by mohla rituálně podřezávat krky a přezrálé Pinoty, které bůhvíproč postrádají pinotovou ovocitost.

Pro úplnost musím dodat, že Čechám k velikosti chybí především... velikost. "Česká vinařská oblast" prostě nemůže konkurovat celému světu, protože má všehovšudy 640 hektarů vinic, zhruba o stovku míň než obec Velké Bílovice. Jen jsou ty vinice rozeseté od Kutné Hory přes Prahu a Mělník až k Žernosekám...

Čeští vinaři to mají těžší, protože konkurují mnohem zavedenějším značkám. Díky apelačnímu systému si s lahví Chianti kupujete nejen toskánské Sangiovese, ale i vzpomínky na italské slunce, zmrzliny a Florencii. Obyčejná burgundská šardonka má v sobě odlesk pověsti Montrachetu a už i Rakušani dokážou s veltlínem nebo Sauvignonem prodávat image ekologické země s historií habsburského mocnářství. Ve světě ovládaném značkami se líp prosazuje novozélandský Sauvignon nebo chilský Cabernet, protože se k nim váže pověst celého regionu. Dokonce i moravský Veltlín nebo vlašák jsou přitažlivější než česká millerka nebo Vavřinec.


Co proto tomu můžou postavit vinaři z Čech? Pokud jde o image, zatím asi jen podzimní mlhy a lezavé vlhko, současné inverzní počasí (psal jsem to ještě před slunečným víkendem :o). Jenže zrovna žernosecká millerka nebo Krausova Mělničina mi do současného mizerného počasí jdou docela dobře... Navíc je to blizoučko Prahy a Praha je největší trh s vínem v Čechách (včetně Moravy)! Jestli se o víno zajímáte a jste připraveni vyjet za ním padesát kilometrů od Prahy, máte slušnou šanci najít v Čechách dobré pití.

Takže jsem zpátky u image českých vín: millerka nebo Vavřinec prostě nejsou moc sexy :o) a pokud máte v sobě aspoň trochu snobismu (a kdo nemá, že ano?) tak vás tahle vína nebudou přitahovat. Jestli dokážete hodit snobismus za hlavu a nehledat ve víně, co tam není, tak si i v Čechách dokážete najít dobrá vína. Vybíral jsem jen podle svého gusta (bez ambicí udělat výběr toho nejlepšího) a nakonec jsem místo očekávaných (a hledaných) Pinotů našel výborné Svatovavřinecké a kromě ryzlinků i příjemnou millerku.


Vybral jsem (předběžně) šest vín z pěti vinařství. Tentokrát nebudu propagovat Bedýnku s tím, že jsou to vína za ceny ve vinařství - čeští vinaři si zatím neoblíbili slevy pro obchodníky (pokud je dávají, tak malé a bez přirážky bych bedýnku nedal dohromady), Žernoseky moc blízko nemám a benzín je drahý, takže se ceny budou vyšší, než přímo ve vinařství (ale nižší, než ve vinotéce na Národní třídě:). Nebudu rozepisovat cenu po jednotlivých vínech (protože ještě může dojít k výměně některých vín), ale celá bedýnka by měla stát 1.090 Kč, pro mimopražské ještě +190 Kč na poštovné.

Hlaste se rychle, abych to stihl distribuovat už 12. prosince. Pro Pražáky budou Bedýnky zase k vyzvednutí v žižkovské vinotéce Le Caveau, pro Brňáky zase připravím distribuční bod v Brně. Ostatní dostanou bedýnky Poštou, jen je možná poprosím o trpělivost a budu je posílat až po Novém roce, protože se obávám, že ztráty by v předvánočním balíkovém šílenství byly příliš velké.


U toskánských bedýnek se diskuse neobjevuje - účastníkům se zřejmě nechce analyzovat biodynamické Sangiovese nebo organicky pěstovanou směs CS a Merlotu. O to silnější by mohla být diskuse u šestice českých vín - jak má chutnat millerka, rýňák, Pinot nebo vavřineček přece ví každý!
 


Komentáře

1 Ondra Ondra | E-mail | Web | 28. listopadu 2011 v 10:04 | Reagovat

Nevím, co je to velké víno, ale předpokládám, že je to to, co si neotevřu doma jen tak k večeři. A ty vína jen tak k večeři tvoří 99% naší spotřeby. Možná se Čechy nemusí honit za pavidinou velkého vína. Stačí, když se to bude dobře pít, ne?

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 28. listopadu 2011 v 11:39 | Reagovat

[1]: kdyby se to zredukovalo jen na samotné pití, byla by to trochu nuda, ne? Zrovna ty si taky do vína promítáš kdeco, tak já si zase hledám to svoje :o)

3 MT MT | 28. listopadu 2011 v 13:38 | Reagovat

z čeho je to složeno ?
Jinak myslím si, že Žernoseky jméno mají, minimálně MOPRem .) a u znalejších ryzlinkofilů i RR od Kušiny, ale samozřejmě je to těžké se prosadit tak malou produkcí ...
Jinak počítám s Tebou na tu degu 8. prosince, pozvánku pošlu.

4 Kulda Kulda | 28. listopadu 2011 v 15:10 | Reagovat

Taky by mě zajímalo, odkud to bude. Protože např. Roudnici mi vozí přímo.

5 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 28. listopadu 2011 v 17:56 | Reagovat

Vracím se ke kořenům, u prvních bedýnek na jaře 2009 jsem taky dopředu nezveřejnil seznam. Protože vás dva znám a vím, že mnohá z těch vín znáte, tak soukromě něco prozradím. Ale jeden z důvodů je i to, že mám vytipovaných víc vín a po dřívějších zkušenostech nechci nakonec vysvětlovat, proč tam je jiné, než původně ohlášené - některé nemusí vyjít nebo můžu ještě sám dát přednost jinému.

6 martin.k martin.k | 29. listopadu 2011 v 9:14 | Reagovat

Můžeme vědět alespoň poměr bílých a červených? Díky moc :)

7 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 29. listopadu 2011 v 9:26 | Reagovat

[6]: chci mít 3:3. V zásadě 2x vinařství z Žernosek, 3x Mělník. Dvakrát Vavřinec, jednou Pinot, dvakrát ryzlink. Všechna ta vína už byla nebo budou na blogu zmíněná, jen si nejsem na 100% jistý, že mi všechna vyjdou podle plánu, tak je nechci zveřejňovat předem.

8 ZZ ZZ | 16. února 2012 v 21:32 | Reagovat

Já jsem z červených zatím dost zklamaný. Bílé jsem měl zatím jedno a bylo dobré.

9 Sklenička Sklenička | 16. února 2012 v 21:39 | Reagovat

[8]: díky za komentář. Nejsem nespokojený, že se Vám některé víno nelíbilo, pokud jste si tam nějaké dobré našel. Ale nešlo by to napsat konkrétněji - proč se nelíbila jednotlivá červená a které bílé se líbilo?

10 Lachtan Lachtan | 9. prosince 2012 v 17:10 | Reagovat

Zdravím pane Sklenička,
mohl byste mi napsat, jestliže to není tajemství, kolik českých bedýnek jste nakonec prodal? Kolik lidí si je objednalo a jak nakonec ta česká vína hodnotili? Zajímám se proto, že chystám také českou krabici, ale složenou z vín z 5 českých vinařství. Zajímá mě to také proto, že si myslím, že jednak už tam Čechy jedno opravdu velké víno mají a jednak mám dosti rozlišnou skladbu vín než jste měl vy. Česká vína mě zajímají, mám je dost přechutnaná (u nás ve vinotéce čs.vína s naší Lachtaní partičkou frčí) a myslím si, že jsou dost nedoceněná. Samozřejmě záleží dost na ročníku, ale když se vyvede, jsou fantastická. Problémem ale stále zůstává, zvláště po několika špatných letech, jak je nakoupit. Nakoupit se totiž až na vy-jímky musí dopředu, protože když tam pro něco chci zajet za týden, tak už to většinou není, nebo to není nalahvované, nebo není etiketa.. No a tak se s tímto trochu pouštím na tenký led a také proto se Vás ptám. nevím kam bych Vám měl jinam svůj dotaz zaslat, tak snad se to k Vám dostane. Můj email je la-vina@la-vina.cz Děkuji Vám a přeji hezký zbytek adventu. S pozdravem Petr Lácha

11 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 9. prosince 2012 v 17:26 | Reagovat

[10]: tajemství to samozřejmě je, ale bylo jich asi 50. Pokud jde o cesty prodeje a propagace, tak bych to radši probral soukromě, abysme tady nedrbali v přímém přenosu :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama