Pozdní sběr říjnový, monteskudájský

11. října 2011 v 6:30 | Sklenička

Letošní léto nás asi definitivně opustilo, za oknem se mi škaredí. Beru to jako záminku k tomu, abych vytáhl z archivu pár letních fotek. Jejich barvy mi prohřejí zakalený výhled a přidám drobky informací o monteskudájských Komunitních Bedýnkách.Ve skutečnosti jsem měl článek připravený už několik dní a čekal na tu jednu dobrou zprávu, kterou vám dlužím. Až v pondělí večer přišla poslední faktura za italská vína. Bleskově jsem všechny zaplatil a hlásím objednáno, zaplaceno. Ráno objednám spedici a pak budu zase týden čekat. Nechci to zakřiknout, ale Komunitní Bedýnky by mohly být na světě už po 24. říjnu.


K placení účtů jsem upíjel další monteskudájské víno, Macchion del Lupo 2008 od Marchesi Ginori Lisci. Už jsem o něm psal tady, ale z Komunitních Bedýnek ho zatím vynechávám. Popravdě hlavně kvůli tomu, že mě moc nebaví kabernety, a Lupo je směs 85% Cabernetu Sauvignon a 15% Sangiovese. Školená rok v barikovém sudu, po kabernetu taninová a po Sangiovese trochu ovocná. Co mě ale dostalo, bylo to, že jsem tuhle lahev našel na schodech do sklepa (v běžné teplotě kolem 18 oC) přesně 15 dní po otevření a dopíjel jen čtvrt litru, zapomenutého před dvěma týdny. Normálně mě na takovéhle pokusy neužije, prostě jsem na ni zapomněl a byl smířený s tím, že ochutnám a vyleju. Po dvou týdnech je víno bez jakýchkoli stop po oxidaci. Možná by se mu dala vytknout výraznější kořenitost v závěru chuti, možná má hodně tříslovin, ale oxidace s ním za dva týdny nehnula. Zírám. Z cenových důvodů jsem z Querceta vybral (nejlevnější) Merlot a (nejlepší) směs CS - Merlot, ale milovníkům kabernetů můžu doporučit montescudájského Vlka.


Když jsem se v červenci loučil s Dominique Génotem, ředitelem biodynamického vinařství Caiarossa, slíbil jsem mu na revanš za prohlídku a ochutnávku článek na blogu. Když jsme si ve dveřích potřásali pravicemi, zavěštil jsem si, že příští nával českých konzumentů vína bude mít na svědomí Skleničkův blog. Smáli jsme se u toho, jak už se tak někdy chlapi smějou blbým vtipům. A pak jsem se divil, jestli se věštby nezačínají naplňovat? Na konci září jsem se vypravil ukrást poslední sluneční paprsky do Itálie a nechal se zlákal i k návštěvě monteskudájských vinných svátků, Sagra del Vino. Přes pozdní termín městem brouzdaly skupinky Čechů a když už jsem chtěl jednou vtipně komentovat, že některé místní krasavice by dokázaly zpříjemnit i dlouhý deštivý večer, pravila obmyšlená krasavice ke svému dítěti: Jaroušku, necucej ten kámen! Všude tolik Čechů, až nebezpečno! (Kamarád k tomu zvesela komentoval údajný výrok premiéra Berlusconiho o italském národě - čisté rase: když vidíš ty Italky...! -viz horní foto.) Jestli jste byli na přelomu září a října v Montescudaio, ozvěte se mi!


Dáma na fotce je ale Francouzka: v říjnu jsem degustoval v Caiarosse bílá vína (v červenci jen červená) a rozhodl se pro Caiarossa Bianco! Vinaře a ředitele Caiarossy Dominique Génota jsem už tady na fotkách měl, v říjnu jsem ochutnával jen dvě bílá s jeho paní. Na fotce je Solenn Génot s Oro di Caiarossa, botrytickým barikovaným slaďákem. Když jsme se domlouvali (anglicky) po telefonu na koupi Pergolaii do Komunitních Bedýnek, chtěla po mně accise number, registrační číslo celního úřadu a bylo to jasné - Vous-eté Francais, n'est-ce pas?


Na svátcích místního vína v Montescudaio se šéfové místních vinařství střídali u pokladny se vstupným. Za deset Euro pět degustačních vzorků u stanu s víny všech vinařství, zdarma ochutnávky v prodejnách jednotlivých podniků. Kolem desítky stánků s cetkami i občerstvením a vypadalo to, jakoby se bavili nejen návštěvníci, ale i prodejci.


Na fotce z Fattorie Santa Maria je vinař Marco d'Antilio a před hrozny Malvasie, sušenými na příští Vin Santo. Slibované Vin Santo ovšem nebudu mít a dojde na to, že ho budu muset v Bedýnce nahradit jiným vínem nebo jinými víny. Obětuju vlastní zbylé lahve z července a náhodně je rozlosuju do bedýnek s nadějí, že ostatní Bedýnkáři budou spokojeni s monteskudájským rosso stejně jako výherci, co si vylosují Vin Santo.


Nedosti na tom, v Bedýnkách bude ještě jedna zrada. Jak už jsem psal, Lucestraia 2009 ze Sorbaiana je vyprodaná. Dostal jsem na ochutnání neoznačenou lahev (v Itálii vůbec poprvé - co bývalo na Moravě ještě nedávno běžné, je v jiných zemích téměř nemyslitelné) v červenci nalahvované Lucestraii 2010, ale vinař nesouhlasně naznačoval, že by se s Lucestraiou mělo ještě počkat a neměla by se prodávat před Vánoci. Víno povezu už v půlce října a nechtěl jsem Lucestraiu honem měnit za jiné víno, takže přivezu Lucestraiu a Bedýnkářům naléhavě poradím to, co už jistě vytušili: nechat si ji na nový rok. V chuti se ještě výrazně prosazují zemité a travnaté tóny, bude dobrá, a v roce 2011 čím dál lepší. Spoléhám na to, že Bedýnkáři jsou konzumenti zvídaví a dva nebo tři měsíce to s Lucestraiou vydrží :o)


Vzkaz pro Komunitní Bedýnkáře: ještě chvíli vydržte, do konce října by to mělo klapnout. Na horní fotce sklizená vinice v bolgherském Castagneto Carducci, hned pod vinařstvím Michelle Satty. A je tu podzim...
 


Komentáře

1 Karel Karel | E-mail | Web | 11. října 2011 v 12:33 | Reagovat

Dobrovolně se vzdávám Vin Santo. Jedno jsem si přivezl a šetřím ho na vánoce. Žena peče vynikající cantuccini :)

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 11. října 2011 v 14:48 | Reagovat

[1]: cantuccini (a ženu, která je peče!) závidím :o)

3 ZZ ZZ | 11. října 2011 v 15:10 | Reagovat

Jejda... jak tak koukám na fotky (zejména na tu jednu), tak si říkám: "už ať je zase jaro!"

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 11. října 2011 v 15:27 | Reagovat

[3]: nevěšte hlavu a těšte se na Svatomartinské: http://www.tyden.cz/rubriky/relax/apetit/vinari-chystaji-rekordni-dva-miliony-lahvi-svatomartinskeho-vina_214410.html. Budou ho letos dva miliony lahví, ejchuchů! Já bych ale dal přednost zimnímu spánku... a medaili všem vinařům, kteří Svatomartinské nedělají?

5 yaxi yaxi | Web | 12. října 2011 v 0:40 | Reagovat

ja bych se hlasil o vin santo, dekuji pane sklenicka (vy staly svatomartinsky morousi :))

6 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 12. října 2011 v 6:58 | Reagovat

[5]: no dobře, tak jsem morous :o) ale Vin Santo je přesný protipól Svatomartinského - slámovka držená pět let v sudu :o)

7 koudyko koudyko | 12. října 2011 v 13:14 | Reagovat

Mám objednanou jednu bedýnku a manželka druhou, (zaplatit jsem musel obě :(( ).
Pokud vyjde Vin Santo jen na jednoho z nás, prosím označit pro koho je která bedýnka abychom se doma nehádali :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama