Tradiční a moderní

12. srpna 2011 v 6:40 | Sklenička |  Jen tak
Fierile 2008, Chianti Colli Senesi DOCG, Podere Casanova
Ombre della Sera, Chianti Colli Senesi DOCG, Podere CasanovaDvě vína z Podere Casanova, vinařství a družstva (web), o kterém jsem se už (tady a tady a taky tady) zmiňoval. Sdružují asi dvacítku malých vinařů a výrobců potravin, zaměřených na organické zemědělství. Letos mi to nedalo a zastavil jsem se tam pro šestici nových vín. Tahle dvě jsou Chianti z okolí Sieny a liší se v zásadě hlavně tím, že první jmenované nebylo a druhé bylo v barikovém sudu.


Sám s tím mám drobný problém, který kopíruje spory mezi tradicionalisty (původní Chianti se nebarikovalo, ale zrálo ve větších sudech, 500 a více litrů) a modernisty (zastánci barikování, když to hodně zjedoduším). Když jsem obě vína chutnal v Toskánsku s vinařem Renatem Baldisserotto, bylo nebarikované jasně lepší, o třídu. Když mám otevřené obě lahve o týden později po večeři, je to naopak. Před rokem jsem to doma měl taky tak :o)

Matně si vzpomínám, že nebarikované Fierile mělo světlejší barvu, barikované Sangiovese bylo o poznání temnější. Fierile má příjemnou ovocnou vůni (lesní plody, synonymum italských dovolených postavených na Sangiovese). V chuti je lehké, s výraznou kyselinou, ale v těle minerální s trochu rušivými hlinitými podtóny, překrytými výrazným kořenitým závěrem (Sangiovese). Barikovaný Večerní člověk (víno je nazvané podle slavné etruské sochy z volterského muzea) má jemnější vůni s lesními plody, zjitřenou čerstvě namletým kořením a broskvovým podtónem. V chuti je plnější a kulatější, ohlazené teplými taniny, pěkně barikované. Jen znalci by mohli špekulovat, jestli barik k Chianti patří nebo ne - výsledek je dobrý, zatímco nebarikované Fierile má trochu zelený projev, působí nezrale. Vyšší bere :o)


Vymyslel jsem si, že Ombre della Sera by se hodilo do Komunitních Bedýnek, ale poslední den dovolené jsem v prodejně v Castel San Gimignano našel vinařovu ženu a ta mi udělala škrt přes rozpočet - všechno, co potřebují, prodají pasantům, kteří se u nich zastaví jen díky ceduli umístěné u silnice. Do ciziny nevyvážejí a ani s tím nechtějí začínat. Jakoby nebylo dost na tom, že mi končí dovolená a vracím se do deštivých Čech…
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama