Boeri Alfonso z Piemontu do Altánu

29. srpna 2011 v 6:40 | Sklenička |  Jen tak
Degustace italských vín se jsou stále častější - už před rokem jsem chtěl volat Italové před branami! Na jednu stranu to je varování pro domácí vinaře a prodejce - Italové nelení do Prahy přijet a vína často představují jejich tvůrci, marketing vína mají zvládnutý tak, že to často působí jako školení. A přesně z těch samých důvodů je to příjemné, alespoň pokud jste ochotni se učit od cizích vzorů. Středeční degustaci dovozce VPV Praha s.r.o. ve Viničním altánu bych minul, nebýt upozornění čtenáře Skleničkova blogu. Než jsem si uvědomil, že degustace probíhá ve stejném čase jako plzeňský souboj o Ligu Mistrů, zarezervoval jsem si místo, a pak už mi bylo líto couvnout. Naštěstí všechno dopadlo dobře, Plzeň postoupila i bez mé pomoci u televize a vína za to stála.Byl tropický letní večer a netypické vedro nabouralo pořadatelům představy o správné přípravě vín. Nakonec všechna vína nosili z chladničky a otvírali těsně před podáváním. To určitě nebylo ideální, ale při vzpomínce na večerní vedro mě nic lepšího nenapadá. Devět z deseti vín pocházelo z desetihektarového piemontského vinařství Boeri (web), sídlícího u Costigliole d'Asti.

1. Delicious 2010 DOC. Název trochu přehání, suché bílé víno z odrůdy Cortese s hodně světlou barvou, lehké a svěže ovocné až do jablíček, příjemné letní pití na zahradu. Projevem připomíná Veltlínské zelené. V den degustace byla cena snížena na 120 Kč, jasná koupě.

2. Beviòn 2010 DOC je čisté Chardonnay zrající v nerezu (a nejspíš na kvasnicích). Spíš lehčí, ale ne úplně lehké nebo dokonce vodovaté, navinulé ovoce v chuti a lehká mineralita. Kořeněný závěr. Příjemné lehčí pití, ale při troše pozornosti se dá najít i dost zajímavých aromat a chutí.

3. Beviòn Selezzione 2008 DOC už pochází ze čtyřicetiletých keřů a pobylo 12 měsíců v barikových sudech. Má silnější barvu, vanilkovou vůni a v chuti už svěžest ustoupila plnosti a zralosti, ale upřímně jsem si nebyl jistý, jestli je to dobře - spíš bych si vybral nebarikovaného předchůdce.


4. Monferrato Dolcetto 2009 DOC, první červené. Podle husté temné barvy jsem hádal na nefiltrované víno. Vůně je navinulá a nazrálá. V chuti výrazná kyselina a třísloviny, koncentrované víno (navíc z nerezu), výrazně ovocné, ale pro mě příliš tříslovinové. Vyznavačům tradice se to líbí, mně třísloviny nepřemohly. Zdá se, že tohle víno zaujalo spoustu návštěvníků, protože se publikum rozpovídalo a pořadatelé je až křečovitě utišovali. K nářkům na nevychované návštěvníky se ale nepřidám, protože mi jistá míra zábavy mezi návštěvníky přijde vhodná a žádoucí. Že má Viniční altán extrémně špatnou akustiku a cirkulaci vzduchu, to je jiná věc.

5. Barbera d'Asti 2010 DOCG. Můj tip, nádherně temná až impozantní barva. Třešňová vůně, v chuti výrazná kyselina, ale málo tříslovin. Víno působí moc příjemně a o třídu jemněji než předchůdce. Cena po odtajnění vypadá jako vtip - 135 Kč (asi 150 je ceníková). Kupuju!

6. Martinette 2007 Barbera d'Asti DOC Superiore má nahnědlou a nazrálou barvu naznačující delší pobyt v barikovém sudu (napůl nový a jednoletý sud, 12 měsíců). Vůně je komplexní, nazrálá, dospělá, totéž se opakuje v chuti. 35 let staré keře. V chuti má ještě trochu víc třísla, než by se mi líbilo, ale jinak se mi moc líbí. Cena v den ochutnávky 180 Kč.


7. Noto 2005 Monferrato Rosso DOC je barikované Nebbiolo s deseti procenty Barbery. Kávová nazrálá barva, zase komplexní vůně, štiplavá, kořeněná a rozjitřená alkoholem. Chuť skoro barolová, s nadbytkem tříslovin. Elegantní, štiplavě kořeněná, se 14% alkoholu. Ovoce v chuti ustupuje komplexnějším projevům, v pozadí minerální chutě. Tady už začínala vadit nejistota ohledně podmínek podávání vína - jak by se to ještě projevovalo dekantované? Cena 325 Kč, báječná.

8. Pörlapà 2006, barikovaná Barbera d'Asti Superiore z pětatřicetiletých vinic. K vínu mám rozporné poznámky, protože první vzorek jsme dostali zkažené lahve. To sice dovozce pan Šamla brzy napravil, ale podrobnější poznámky mám o vadách prvního vzorku. K druhé volbě mám už jen stručně napsané, že to je harmonické a ušlechtilé víno, bez podrobností.

9. Martina 2006 Brunello di Montalcino DOCG je jediné víno prezentované od toskánského vinařství Antonio Sasa. Rudá barva přelomená do čajového tónu, viz název Brunello. Ve vůni sušené byliny až seno, koření a kafe. Příjemně jemná chuť přezrálého ovoce nabušená alkoholem a kořením, tenké třísloviny a velká perspektiva pro archivaci.


10. Ribota 2010 Moscato d'Asti 2010 DOCG. Překvapivě plné, dospělé víno z denominace, které kazí pověst lehké supermarketové slaďáky. Po všech těch suchých vínech sladká tečka se 120 gramy zbytkového cukru (podle dovozce, až se to nechce věřit, protože působí příjemně vyváženě) a s cenou lehce přes 200 Kč senzační náhrada sladkých (a drahých) moselských ryzlinků! Světloučká barva, sladká ovocná vůně, ale správně vychlazené má dokonale vyváženou chuť.

Někteří lidé prostě nemají talent na jazyky. Dovozce pan Šamla měl s výslovností některých italských slov problémy, které trochu kazily dojem z představení. Nicméně vína byla vybraná tak dobře, že by se to nikomu bez pobytu v Itálii ani po roce gůglování nepodařilo, a dokud u nich budou takové cenovky, jako byly ve středu v Altánu, tak je to výmluvnější než toskánská italština. Doufám, že si dojem z degustace budu moct ověřit doma - jak už jsem psal, přípravu vín (a nejspíš i vyladění návštěvníků - degustátorů) ovlivnilo tropické vedro, ale původní dojem z Altánu byl výborný.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama