Červenec 2011

Vermentino Bolgheri 2010 DOC, Tenuta Guado Al Tasso

29. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Povinné cviky mých italských dovolených, ještě k nim patří Vermentino di Sardegna od Sella e Mosca. Nicméně tohle víno si kupuju od první návštěvy Itálie, každý rok je jiné (a pokaždé mě baví). V zásadě je to lehké pitelné bílé postavené na toskánském Vermentinu (s povoleným přídavkem do patnácti procent další odrůdy, v tomto případě Sauvignonu Blanc). Předchozí ročníky jsem komentoval třeba tady a tady.


Vinařství Fontemorsi, Montescudaio

28. července 2011 v 7:00 | Sklenička

Fontemorsi (web) je docela typický příběh malého italského vinařství z toskánské denominace Montescudaio. Vzniklo před osmi lety skoro od začátku. Podnik koupila v roce 2003 paní Laura Berlucchi (rodina Berlucchi je známá hlavně výrobou sektů z Franciacorty) a řídí ho dnes trojice Francesco Benasaglio, Carlo Sanvitalee a Roberto Ligasacchi spolu se sklepmistrem Paolem Salvim.


Profiterol a zážitková turistika

27. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak

V krásném věku sedmi let má moje dcera dokonale vyvinutou selektivní paměť. Nepamatuje si, že jsme byli před lety v Itálii na prázdninách i s maminkou, nepamatuje si, že jsme před rokem bydleli v Itálii na protějším kopci, nepamatuje si na jídla, která si oblíbila. Koupil jsem jako dezert po večeři profiterol, plněný piškot zalitý čokoládou. "To nebudu," řekla s jistotou. Starší bratr se jí smál. "Vždyť ti to před rokem chutnalo."
"To jsem n i k d y nejedla," odmítla to, definitivně.


O čichu

26. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
(Čtvrté čtení z archivu.) V nedávnému článku O skle jsem psal o odtažitých a s vínem jen volně souvisejících věcech, totiž že "k pochopení vína a vytvoření vztahu k němu pomáhá znalost prostředí, kde víno vzniká, počínaje krajinou a lidmi až po architekturu, jazyk a historii." Cuketka připsal zneklidňující poznámku, z které cituju: "je ale zajímavé, proč na všech stranách u vína taková posedlost smysly, které s tím poznáváním nesouvisí. To ale naopak pomáhá rozvoji emocí. Možná by na ty etikety neměli vůbec psát charakteristiku smyslovou a techniologickou, ale cílit to podle psychologického profilu konzumenta :)))"


O skle

25. července 2011 v 7:00 | Sklenička
(Ještě jedno letní čtení z archivu roku 2008.)
Písek byl kdysi skleněnou horou
sype se jak se ti prosívá v dlaních
marnotratně kroutíš skloněnou hlavou nad pokorou
kterou se podobá zrnko prachu hvězdě za svítání

(Vladimír Merta : O skle)

Rorschachův test pro vínomilce

22. července 2011 v 7:00 | Sklenička
(Druhé prázdninové čtení z archivu - prosinec 2008.) Díky delší nucené nečinnosti jsem rozečetl knihu Stanislava Komárka "Příroda a kultura." Hned na začátku mě popíchla jeho zmínka o Rorschachově testu (to je test známý i nepacientům, v nekonkrétních barevných skvrnách vidíme zuřivého draka, tygra nebo voňavou růži. Z popisu draka psycholog odhaduje naši povahu, čím více popisujeme své představy, tím víc odhalujeme sami sebe): "v zásadě celá příroda je pro nás jedním velikým Rorschachovým testem"). Samozřejmě si uvědomuju, že na blogu o víně píšu stejně zase o sobě (proto se taky snažím zatahovat sem víc témat :o), jen jestli to není všechno o mně až příliš... Občas se můj popis Rorschachových skvrn na blogu může stát Rorschachovou skvrnou pro čtenáře - naštěstí sem chodí kultivovaní čtenáři a nestává se to často.

Liány ve vinici

21. července 2011 v 7:00 | Sklenička
Už jsem zpátky z dovolené, zapřáhnutý v postroji makám a tahám, ale výhled z okna je jako pohled na výpis z účtu: zataženo, déšť. Stejné je to i na statistikách, které poskytuje blog.cz - počet přístupů klesá, ať to psaní tahám až ze střev - čtenáři jsou na dovolené. Mám sice napsáno pár příspěvků z toskánské cesty za vínem, ale teď by je stejně nikdo nečetl. Schovám si je na lepší časy, až se vrátíte ze slunečnějších krajin. Pro věrné čtenáře samožersky vybírám něco odpočinkového čtení z textů z archivu, ke kterým mám nadstandardní vztah. (Prošvihl jsem příležitost k sebeoslavnému článku ke čtvrtému výročí Skleničkova blogu, tak aspoň takhle:o)


Poklony a pošklebky

20. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Tma sedá, Arno černě svítí, slunce se šetří na ráno
zbývá jen najít důvod k žití a mám vyhráno
Okolo umírá i žije
celá má sladká Florencie
kdekdo mne líbá jen vy ne
a to je důvod nad jinéPrvní objev z letošní dovolené

14. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Už jsem tady avizoval, že jsem na dovolené s dětmi v toskánském Montescudaio DOC. Strava na dovolené je výborná. Je výborná, protože je pravidelná. Ráno croissant a džus (já nahrazuju džus cappuccinem), v poledne pasta e pesto a večer pizza. V mezičase gelati, ovoce, cantuccini a jiné pečivo s dosud neznámými názvy. Občas dáváme změnu, třetí den dovolené jsme koupili uhlí na gril a děti si přály udělat rybu s fazolkama a brambory, jak jim ji loni udělala teta, která byla na dovolené s námi (fotka ryby tady taky byla:o). Loni přijaly tuhle kombinaci s nevolí a s protesty, vypadalo to jako poprvé a naposled, a letos škemrají o opakování. Jako bych to neznal...


Zpátky na toskánské vinné stezce aneb prvních deset

12. července 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Zpátky z italské cesty, Čechy nás přivítaly zataženou oblohou a horkým dusnem. Vzpomínky na Itálii azuroví, narůstají a krásní.