Pozdní sběr červnový

7. června 2011 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Když už jsem tady na Apríla opisoval tiskovou zprávu o tom, že odborná komise vyhlásila vítězem soutěže Vinařství roku společnost Bohemia Sekt, nedalo mi to a někdy v květnu jsem koupil a vypil lahev Bohemia sektu s označením Brut. Na samostatný článek to nevydalo, žádné potěšení se nekonalo, ale za 125 Kč nebyl ani důvod si zvlášť stěžovat. Jediným závěrem bylo soukromé nevermore a návrat k osvědčeným značkám. Přelom května a června pak přinesl několik rodinných oslav. Synovy narozeniny jsme (mimo jiné) oslavili ovocným dortem rozděleným mezi patnáct spoluhráčů fotbalového oddílu. K dortu jsem přikoupil dvě lahve dětského šampáňa, známého jako Robby Bubbles. Nealkoholický nápoj firmy Soare sekt a.s. má několik příchutí, vybral jsem jahodovou a tropickou a teď můžu dodat, že obě verze byly příjemnější, víc osvěžující a prostě lepší (taky levnější :o) než výše zmíněný Brut od Bohemia Sektu.


Nemůžu si pomoct, ale na mém soukromém žebříčku Soare sekt jasně předstihl Bohemku a doufám, že ho některý ze subjektů s právem nominovat vinařství do soutěže Vinařství roku skutečně nominuje. Snad jen hnidopich by mohl namítat, že Robby Bubbles nevzniklo kvašením hroznového moštu. Odborníci dávno vědí, že významná část vín se uvádí na trh s nepravdivým označením původu (ale odborně k tomu mlčí). Jestliže označení moravské víno může znamenat víno z maďarských hroznů nebo víno z makedonských hroznů (nebo taky víno z italských hroznů, abych nejmenoval jen země začínající písmenem M), není nakonec i trvání na komplikovaném, neekonomickém a zastaralém postupu výroby vína kvašením hroznové šťávy pouhým zpátečnictvím a popíráním technologického pokroku? Jestli se někomu nedejbože zdá, že přeháním, ať si v nejbližší sámošce koupí Bohemku a Robby Bubbles a porovná je. (K předchozímu odstavci pro jistotu dodávám, že Soare sekt neprezentuje Robby Bubbles jako víno.)

Ještě jednou o svátcích.
Před sedmi lety jsem dostal pod stromeček mašinu na espresso. Švýcarský Turmix TX650 je stroj slušné střední třídy, ale poslední rok začal zlobit. Nakonec docela přestal foukat páru k napěnění mléka. Tuhle potíž vyřešil květnový dárek kapučinovače neboli automatického pěniče mléka KRUPPS. Ve skutečnosti se můj život stal o třídu lepším, protože mléko vyfoukané horkou párou nikdy nebylo tak dobré jako to pravé mléko známé z Itálie. Po prvním pokusu bylo jasné, že až mě espresso mašina opustí, koupím levnější model, ale pěnič od Kruppse zůstane ve službě. Doporučuju!

Mimochodem, v servisu mi přečetli vnitřní počítadlo kafí z Turmixu, prý rovných 10.000 za sedm let. Italskou měnou je to 10.000 Euro, v českých kavárnách asi 300.000 kaček. Ta mašina mi ušetřila spoustu peněz! (Jasně že je to demagogie, za 30 kaček bych si nedával tři kafe denně, ale s mašinou mě cappuccino vyjde na 3 koruny. Častí konzumenti vína si můžou podobně odhadnout, kolik ušetří tím, že nepijí víno v restauracích:o)

Prázdniny!
Arnolfo di Cambio 2006 z loňských Komunitních Bedýnek mi už dochází, ještě že se blíží prázdniny! Před časem jsem promýšlel letošní dovolenou a po pár dnech jsem se zarazil. Když jsem si porovnával všechny nabídky, zamyslel jsem se: Mám jet s dětma do nového místa a hledat tam nové zábavy nebo vsadit na známé jistoty? Nebylo by lepší jet tam, kde už to znám? Jako vysvětlení hledačům nových zážitků dodám, že děti po několika italských dovolených samovolně hlásí: nám se stejská po Itálii... pojedeme tam zase? Já to mám podobně s vínem - ochutnávání nových vín beru jen jako sebezdokonalování v metodách výběru toho správného vína, kterého si pak koupím celou bečku...

Měl jsem na blogu několik polemik na podobné téma s mladými hledači nových vín. Je zábavnější nakoupit při návštěvě vinařství šestero různých vín, nebo si vyberete jedno a toho koupíte aspoň kartón? Čím dál víc se kloním k druhé možnosti. Když už si najdu nějakého oblíbence, chci ho mít zásobu, abych se nemusel rozmýšlet, jestli si můžu otevřít láhev, když mě honí mlsná. O možných souvislostech jsem psal tady.
Prostě mě už tolik nebaví otvírat každý večer novou lahev sicilského Primitiva nebo rakouského Veltlineru, když už po letech zkušeností nevěřím, že by z toho mohl být nový objev. Předem děkuju všem, kdo mě v komentářích označí za prošlou konzervu a dědka opěvujícího stereotyp. Jen si hledejte nové vzruchy, jestli vás to baví. (Ale třeba vám jen chybí chuťová paměť?) Pokud jde o ženské, mám to opačně: tam mě stále baví hledání a objevování nového. Ale stejně jako u vína to beru jen jako předehru k tomu, že až najdu to pravé ořechové, zaberu si toho tolik, aby mi to vystačilo až do konce života.
Takže Bedýnkáři, kteří si loni žádali další karton Arnolfa di Cambio, se můžou hlásit (400 Kč za lahev, jestli výrobce nezdražil). Jestli mi to vyjde, k loňským pěti monteskudájským vinařstvím přidám letos dalších sedm nebo osm a budu je mít navštívené všechny. Za rok si tady možná otevřu nízkonákladovou cestovku, Montescudaio Travels, a můžeme jet společně všichni, koho baví Toskánsko. Mimochodem, víte, že pronájem chatky u novomlýnských nádrží pod Pálavou může být stejně drahý, jako pronájem třípokojového bytu s bazénem na farmě v Toskánsku? (Kvůli objektivitě dodávám, že Toskánsko umí být taky mnohem dražší, když na to přijde.)

Pojedete letos na dovolenou tam, kde jste byli loni? Nebo budete hledat něco nového?
 


Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 7. června 2011 v 8:02 | Reagovat

Pojedu tam co loni, na Šumavu pod týpí :-) (na Japonsko asi prachy nebudou). Zjistil jsem, že u Strakonic (a není to v přilehlé vesnici Novosedly) je prý vinice, tak to snad nebude úplně nevinná dovolená. A taky to vypadá, že tam mají vinotéku Le Bouchon, takže nebudu muset v potoce chladit jen supermarketovky jako loni.

P.S. jinak se řadím mezi "objevovače". Oblíbených vín mám rád zásobu, už pro tu možnost kdykoliv otevřít či vzít někam sebou bez stresu že dochází, ale jinak mi  zatím, i přes všechna zklamání, stojí za to zkoušet nové a nové věci :-)

2 Vinonaut Vinonaut | E-mail | Web | 7. června 2011 v 9:13 | Reagovat

Pojedeme tam co predloni, ke kamaradovi do Spanelska, tedy presneji Katalanska. Uz se tesim na slanou vuni more a mistni dobroty. Jel bych i nekam jinam, ale nebavi me ta organizace predem. A cestujete-li s malymi detmi, tak to trochu organizovane musi byt.  

Co se tyce vina, tak mam rad oboji: slusnou zasobu jistot a obcas objevit neco noveho. Ale je pravda, ze me to objevovani a hledani uz tolik nevzrusuje jako driv. Stoji to hodne casu a penez a ve vysledku se dostavi az prilis casto zklamani.
Pri navsteve vinarstvi si vyberu jedno, dve vina a koupim po kartonu.

3 Krakonos Krakonos | 7. června 2011 v 10:24 | Reagovat

B) je spravne a karton bych uvital, tedy pridam se.

4 Evas Evas | E-mail | Web | 7. června 2011 v 14:41 | Reagovat

Nás bude ta zatracená stavba držet ještě nějakej čas při zemi, žádná exotika se konat nebude. Ale dovolená na hausbótu na Baťově kanále bude jistě zábavná, vsadím se, že bude celej týden pršet, kola ani nesundáme ze stojanu a nakonec nás vezme velká voda :) Ale k vínu tam bude blízko a protože jsem spíš typ "objevovač" než "zásobovač", určitě si to užiju.

5 Ondra Ondra | E-mail | Web | 7. června 2011 v 21:02 | Reagovat

Ano i ne. Zase sice vyhraje Itálie, ale letos kabráčem s větrem ve vlasech a sluncem v indulonou pomazaný tváři. A navíc od severu k jihu a po druhým břehu zas nazpátek. Pokud budeš v září v Toskáně, stavíme se na návštěvu ;-)

6 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 7. června 2011 v 21:17 | Reagovat

[5]: závidím dvojnásobně, ani Ferrari, ani Toskánsko zbarvené zářím jsem ještě nejel:o) Podle fotek (Toskánska) to musí bejt to nejlepší období. Letos mi to zase nevyjde...

[3]: myslím na Vás, ozvu se.

[2]: hele, Toskánsko je blíž, přidej se někdy! Zvlášť jestli máš děti, tak by se to hodilo. Zavolám někdy soukromě...

[1]:[4]: jojo, letos taky pojedu low-cost Montescudaio, chudší Toskánsko.

7 ZZ ZZ | 9. června 2011 v 12:45 | Reagovat

Letos to máme díky prckovi složitější, takže nebude klasický roadtrip s náhodnými zastávkami kdesi po Evropě. Zvažujeme pronájem vilky v Toskánsku, protože se nám tam líbilo. Hledal jsem na serverech jako booking.com nebo tripadvisor.com Máte nějaké další tipy, kde pronájmy hledáte? Mám na mysli servery, se kterými už zkušenosti máte a můžete doporučit. Když dám do Google "tuscany villa" tak samozřejmě vypadne 50 odkazů...

Jinak samozřejmě rád experimentuji, ale když se líbí, tak pak nakoupím více lahví. Pak záleží na konkrétní náladě, co se otevře. Poslední dobou mám tenhle "problém" spíš s filmy. Raději se podívám na nějaký, který se mi v minulosti líbil, než ztrácet 2 hod života u nové kraviny.

8 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 9. června 2011 v 14:25 | Reagovat

[7]: s vilkou zkušenosti nemám, pronajímám si jen jednotlivé byty ve vilkách :o) Jestli vám stačí několikapokojový byt, tak můžu poradit a něco i doporučit. Každopádně by se mi líbilo vyjet tam s několika Čechy společně a domluvit se na programu ochutnávek. Jestli chcete pronajmout appartamento, napište mi na soukromý e-mail.

btw, Váš příklad s filmy přesně vystihuje to, co jsem měl na mysli o víně :o)

9 ZZ ZZ | 9. června 2011 v 14:42 | Reagovat

Ohledně ubytování napíšu email.

Ono je to ve finále jedno, jestli je to víno nebo film. Člověk postupem času začne dávat na doporučení lidí, kteří mají stejné chutě, nebo o kterých ví, že jeho chutě mohou obohatit.

To mi tak připomnělo, že přes léto se nových bedýnek asi nedočkáme, co?

10 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 9. června 2011 v 15:07 | Reagovat

[9]: ono by to přes prázdniny ani nešlo zorganizovat (Bedýnky), všichni mají jiné zábavy než číst blogy a nakupovat víno a ani nejsou doma...

11 Martin Martin | E-mail | 19. června 2011 v 20:28 | Reagovat

Dobrý večer.
Byl jsem minulý týden ve Velkých Bílovicích a náhodou jsem zjistil jednu věc. Bohemia sekt není česká firma,ale německá a má pod sebou několik různých vinařství jako třeba Habánské sklepy a prý i jiné...

12 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. června 2011 v 20:42 | Reagovat

[11]: já bych tohle nehrál - majitelem je německá firma, ale Bohemia sekt je firma česká: prodává v Česku, vlastní několik českých vinařství a nejspíš spoustu vinic, prosazuje se v Čechách. Svaz Vinařů si ji považuje jako nejlepší domácí vinařství :o))) Že je majitel z ciziny, to je vidět v obchodním rejstříku, samozřejmě jsem se tam podíval, ale to mi nevadí. Vadí mi průměrná až podprůměrná kvalita výrobků a vlastně ani to ne: vadí mi to, že Svaz vinařů tyhle slabé výrobky  propaguje jako nejlepší domácí vinařství. Kdyby se mě někdo zeptal na nejlepší domácí vinařství, jmenovat Bohemia Sekt by mě nikdy nenapadlo.

13 adage adage | Web | 21. června 2015 v 9:19 | Reagovat

půjčky od soukromých osob chomutov ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama