Neuberská vlevo, Budyně vpravo

8. června 2011 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Neuberská vlevo, Budyně vpravo, mumlal jsem si pro sebe, když jsem si rozložil vzorky dvou rýňáků ročníku 2007 ze Školního statku Mělník na stole vedle notebooku.


Ještě předtím jsem si otevřel rýňák 06 z Budyně (141 Kč), ale jen jsem si ověřil, že moje staré poznámky o něm stále platí - v roce 2008 jsem v něm terpentýn ještě nenašel, a teď tam byl, ale ostatní poznámky o příliš tenkém těle a zbytečně dominující kyselině bych zase podepsal. Tak jsem si k němu otevřel napřed ročník 2007 ze stejné vinice (a nadšeně si poznamenal, že vůně je míň vyhraněná, spíš do medu a terpentýn je tam zatím jen okrajově - upřímně se přiznám, že mě tahle petrolejová aromata v ryzlinku nepřitahují). V chuti je plnější, silnější, stále s výraznou kyselinou, ale jakoby k sobě díky plnějšímu tělu měla druhou nohu. Překvapivě vysoký alkohol (13,5%), trochu pálí, ale celkově je to příjemně tělnatý ryzlink. 119 Kč. Ve Školním statku si víc považují starší 06, já bych je nacenil opačně :o)
RR 2007 PS z Neuberské (152 Kč) má o chlup výraznější barvu s drobným perlením, vůně je víc medová, lipová až do bonbónů (i stopa terpentýnu se dá najít), v chuti je silnější, buď vyšším extraktem nebo gramem cukru navíc, ale sakumprásk dohromady je to víc víno pro mě, plnější, lahodnější, harmoničtější než předchůdce, nesený víc kyselinou. Ne že by nulasedmička Neuberská neměla dost kyseliny na ryzlink, má i dost alkoholu (13,5%), ale je to jako když si na hi-fi aparatuře pustíte desku a skenujete ji na frekvenčním analyzátoru. Budyně by byla víc nacpaná kolem 1 kHz (kyselina), Neuburská by byla víc rozložená v basech i výškách. Někdo na ten symfoňák prostě umí zahrát a někomu z něj hrajou jen bubny a pozouny, když to přeženu. Samozřejmě naslepo ryzlink určíte snáz na Budyni. Neuberská je bohatší, má všeho víc, takže v ní ta ryzlinková kyselina zapadne, je víc schovaná. Ale stejně bych si z těch tří vybral rýňák z Neuberské.
 


Komentáře

1 MT MT | 14. června 2011 v 15:02 | Reagovat

RR 2007 Neuberská - s popisem bych souhlasil, ze začátku ale mi víc voní než se profiluje řidčeji v chuti, ale jak se mu dá čas, tak je to fajn

RR 2007 Budyně - je pro mě daleko zajímavější, elegantnější, ač na první vjem je trošku simply ve vůni, ale v chuti je na zkoumání zajímavější

RR 2006 Budyně - máš pravdu, kyselinka dominuje, ale pro mě je to pořád v tom profilu, který k ryzlinku můžu, ale ta vůně je na zkoumání v čase, je to jen pro lidi, kteří to v tomto profilu můžou.

Nicméně mně chutnají všechny tři ryzlinky, jen mít pro ně náladu a příležitost. Jsou to vyzrálá vína, která nenesou primárně ovocitou linku mladého vína, ale byl jim dán čas na to, aby dospěla. A to mně baví. Takže nemusíme se shodnotu v chutích, nicméně jsou to fajn vína i cenově velmi příznivá.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 14. června 2011 v 21:19 | Reagovat

[1]: děkuju za příspěvek do diskuse. My jsme to už včera probrali telefonicky, takže žádné zásadní poznámky nemám, jen bych opakoval už napsané. Snad jen by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdybys měl ryzlinky z Budyně naslepo bodovat...

3 MT MT | 15. června 2011 v 11:11 | Reagovat

to Ti opravdu upřímně nevím .))
když je znám řešil bych to asi, ale je otázka, kolik by na to bylo času ... no můžeme to někdy zkusit, proč ne .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama