Červen 2011

Poznámky z cesty 2

29. června 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Když jsem tady před časem několkrát napsal, že za počet nehod na českých silnicích může spíš špatný stav silnic než (mediálně vděčnější téma) agresivita českých řidičů, zaznamenal jsem od zastánců represe popuzené reakce. Znova jsem si na to vzpomněl při páteční cestě na dovolenou po německých, rakouských a italských dálnicích. Palubní počítač mi ukázal, jak moc stav silnic ovlivňuje způsob jízdy řidiče.Poznámky z cesty

28. června 2011 v 12:33 | Sklenička |  Jen tak
Zase jsem špatně sjel z dálnice u Ambergu a proklínal německé značení, ať už jde o dálnice nebo o vína. Amberg jsem si hlídal, dával pozor, ale stejně jsem se (už po několikáté) rozhodl špatně a musel se pár klilometrů vracet. Chtělo se mi napsat, že je to stejné u silnic jako u vína, ale vzpomínám si, že francouzské značení vín se mi líbí, ale na malých křižovatkách ve Francii jsem se podivoval nad zvykem dávat směrovky až za křižovatku. Méně adaptabilní jedince to popuzovalo.

Batude 2005, Terre di Franciacorta DOC, Tenuta Ambrosini

22. června 2011 v 7:27 | Sklenička |  Jen tak
Úlovek z květnové degustace Sergia Ambrosiniho v záhřebské Strade del Vino. Dostalo mě celkovou uhlazeností - zatímco burgundy ze slavného ročníku 2005 mají ještě výrazné třísloviny, tahle červená Franciacorta už je bezvadně pitelná.


Těšení na prázdniny

21. června 2011 v 8:37 | Sklenička |  Jen tak
Nejoblíbenější barva? Červeno-bílo-zelená trikolóra! Nejlepší pomazánka na chleba? Bazalkové pesto! Chystám se na prázdniny. Sekám trávník, odledňuju ledničku. Kupuju opalovací krémy, cestuju prstem po mapě, živím se rajčatama a okurkama, experimentuju s těstem na nudle. A dopíjím zásoby Sangiovese, abych se adjustoval na chutě domorodců.


Marsannay 2005 Cuvée Vieilles Vignes, Domaine Collotte

20. června 2011 v 7:39 | Sklenička |  Jen tak
Nákup ve vinotéce ve Fixinu na jaře 2007. Byl jsem tehdy teprve potřetí v Burgundsku, vinaři začali prodávat ročník 2005. Zíral jsem: všechna vína, která jsem ve vinařství ochutnával, byla prostě výborná. Jeden pražský pinotofil mi na to řekl znuděně - já vím, četl jsem to v Decanteru. Rozčiloval jsem se: ale já to nikde nečtu, říkám to proto, že jsem už týden v Burgundsku a nulapětky jsou fakt boží! To se to nakupovalo... teď si to užívám, protože nenakoupit nulapětky tehdy na místě, už bych si je asi nemohl dovolit.


Neuberská vlevo, Budyně vpravo

8. června 2011 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Neuberská vlevo, Budyně vpravo, mumlal jsem si pro sebe, když jsem si rozložil vzorky dvou rýňáků ročníku 2007 ze Školního statku Mělník na stole vedle notebooku.


Pozdní sběr červnový

7. června 2011 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Když už jsem tady na Apríla opisoval tiskovou zprávu o tom, že odborná komise vyhlásila vítězem soutěže Vinařství roku společnost Bohemia Sekt, nedalo mi to a někdy v květnu jsem koupil a vypil lahev Bohemia sektu s označením Brut. Na samostatný článek to nevydalo, žádné potěšení se nekonalo, ale za 125 Kč nebyl ani důvod si zvlášť stěžovat. Jediným závěrem bylo soukromé nevermore a návrat k osvědčeným značkám. Přelom května a června pak přinesl několik rodinných oslav. Synovy narozeniny jsme (mimo jiné) oslavili ovocným dortem rozděleným mezi patnáct spoluhráčů fotbalového oddílu. K dortu jsem přikoupil dvě lahve dětského šampáňa, známého jako Robby Bubbles. Nealkoholický nápoj firmy Soare sekt a.s. má několik příchutí, vybral jsem jahodovou a tropickou a teď můžu dodat, že obě verze byly příjemnější, víc osvěžující a prostě lepší (taky levnější :o) než výše zmíněný Brut od Bohemia Sektu.


2009 Riesling Spätlese trocken Oberweseler Oelsberg, Weingut Dr. Randolf Kauer

2. června 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
O břidlicových ryzlincích z německého Mittelrheinu jsem tu už několikrát psal. Dnešní víno stojí v e-shopu 329 Kč, ale nepamatuju se už, jestli jsem ho koupil nebo dostal darem od dovozce. O to líp si pamatuju, že mě na průřezové degustaci zaujalo vinařství jako celek. Měl jsem z jeho vín dojem jakési neuchopitelnosti. Mnohotvářnosti a neprůhlednosti.