Vinaři z Podskalské

16. května 2011 v 9:08 | Sklenička |  Jen tak
Obvykle se v tomto jarním čase, bůhvíproč zrovna po veletrhu V&D objeví nápady na uspořádání skromnější leč efektivnější akce, která by v Praze představila souhrnně co nejvíc vinařství (případně i dovozců vína). Už loni jsem jednomu obchodníkovi rozmlouval takový nápad inspirovaný podobnými francouzskými trhy, skromnými pokud jde o náklady, ale uspokojivými, pokud jde o spokojenost účastníků, vystavovatelů i návštěvníků.


V sobotu 14. května přiletěla první vlaštovka. Přistála už v jedenáct na hřišti Gymnázia Botičská v režii podskalské vinotéky. Jestli dobře vzpomínám, přijelo třináct vinařství-vystavovatelů, vesměs zastoupených majiteli. Za 350 Kč vstupného (250 v předprodeji) jsem dostal skleničku a neomezenou konzumaci (vína). Snad jedinou výtku mám vůči skleničce - byla to základní OIVka, o které jsem si myslel, že upadla v zapomenutí a už nikdy se s ní nesetkám. Povedlo se i počasí, vedro nesklátilo nikoho z mála přebravších účastníků do trávy. (S údivem vzpomínám na podobné akce v Burgundsku, kde se ani v třicetistupňovém počasí opilci prostě nevyskytují).
Prostory a počet návštěvníků byly tak akorát. Soukromě bych v Praze čekal aspoň pětinásobnou účast, ale v malém areálu s pár stolky k sezení to bylo na hranici pohodlnosti, pokud jde o tlačenici u nálevních pultů, ale to všechno se nejspíš stane už příštím rokem... Snahu o pečlivé poznámky jsem brzo vzdal, ale vsadím se, že podrobné degustační poznámky se brzy na webu objeví. Takže zmíním jen několik vín a přiznám, že mnohá mladá vína neslibovala zásadní zážitky, ale mnohem slibnější bylo to, že se taková přehlídka asi poprvé v Praze uskutečnila. Možná důležitější bude, v jakém rozsahu se povede uspořádat druhý ročník.
Štěpána Weitosche mám v paměti spojeného s mělnickým Kartuziánským lisem, tak mě překvapilo, že jeho Vinařství Za stavením nepřivezlo žádný ryzlink. Z představovaných vín mě nejvíc bavilo Rulandské bílé 2009, voňavé, zjemnělé a nazrálé v lahvi, s pěkným zbytkovým cukrem. Ale i mladá vína (2010) byla příjemně vyvážená a kultivovaná.
Od stánku Vinařství U Tomáše manželů Vybíralových mám asi nejvíc poznámek. Mají stále ještě pěkný ovocný klaret 2009 z Rulandského modrého. Pinot Noir 2009 má německý projev s herbálně kořenitým závěrem, což je styl, který nevyhledávám. Mnohem víc mě bavilo Svatovavřinecké 2009, s tmavou barvou a nečekaně koncentrovanou barvou i chutí, což naznačovalo (velmi střídmé) použití dubového sudu. Podle cukernatosti by dosáhlo na pozdní sběr, ale nejspíš zůstane deklarované jako jakostní (včetně ceny - doporučuju :o)
Z hrušeckého vinařství Beneš mám poznámky o veltlínu 2010, hustším a plnějším, než jsou poysdorfské DAC veltlíny, a o Rulandském modrém 2009 VzH. To leželo delší čas na slupkách a část zrála v bariku, je lehce ovocné a podtržené barikem, se strukturou chuti podobnou krásnohorskému RM 2006 - adept na koupi za účelem archivace.
Pinot Noir 2008 poddvorovského vinařství Sůkal měl správnou světlou barvu, barikovanou vůni a přebarikovanou chuť, která jakoby volala po delší archivaci. Hodně sudu a koření v chuti, vypadá to slibně a kultivovaně, ale chce to ještě počkat... nechci to šmahem zavrhovat, ale mě čekání moc nebaví. Od vinařství Trpělka a Oulehla jsem chutnal průřez celou produkcí někdy v listopadu, ale teď přijeli s novou kolekcí vín. Nejvíc mě zaujal hustý a hutný Veltlín.
Už bez poznámek lovím z paměti vzpomínky na vína blatnického vinaře pana Polehni. Jako maják mezi nimi svítí jeho Sylván 2010, překvapivě bohatý a harmonický. Připomněl mi (naopak) tvrdé Sylvány, které jsem od něj vozil někdy před deseti lety po hodinách strávených v jeho sklepě s vyřezávanými čely sudů, i to, jak tehdy vyháněl návštěvy koňakovicí a vlastním sektem.

Kromě setkání s panem Polehňou a dalšími vinaři jsem se potkal s několika účastníky Skleničkových Komunitních Bedýnek, potlachal i s dalšími zatvrzelými ne-účastníky, těšil se z příjemného odpoledne a z neokázale povedené akce. O kousek dál na náplavce u Vltavy zatím probíhaly farmářské trhy (poobědval jsem tam smažený filet z candáta za 60 Kč), sluníčko se schovávalo za mraky a já se těšil z toho, jak se podobné akce zabydlují v kalendáři. Přeju pořadatelům příští rok lepší sklo, pětkrát víc návštěvníků a navíc přiměřeně stánků s jídlem a stolků se sezením. Moc se mi to líbilo.

 


Komentáře

1 jo jo | 16. května 2011 v 10:27 | Reagovat

"byla to základní OIVka, o které jsem si myslel, že upadla v zapomenutí a už nikdy se s ní nesetkám" Tak nevím, na koštech je OIVka běžná. A zas tak strašná mi nepřipadá, pokud tedy má tenký broušený okraj. Alespoň tolik nesvádí k velkým "degustačním" dávkám.  I když doma ji používám hlavně jako téměř ideální sklo na single malt :)

2 PepaK PepaK | E-mail | 16. května 2011 v 11:51 | Reagovat

Dobrý den,
dík za inspiraci k nákupu a jen prosbička: protože si pojedu pro víno do Blatnice - nemáte ve svých poznámkách něco i o RR z Vin.Polehňa? Dík.

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 16. května 2011 v 12:13 | Reagovat

[1]: loni jsem absolvoval pět moravských vesnických koštů, letos jen jeden, ale OIVku jsem neviděl. Ale nestojí to za hádku, tak to vezmu na sebe s tím, že ji asi jen prostě nemám rád :o)

[2]: bohužel nemám, ale Svah tam popsal notýsek, možná tam :o) Omlouvám se, pojal jsem to relaxačně-společensky, a s panem Polehňou ještě spíš vzpomínkově... ale jeho Sylván zkuste taky.

4 PepaK PepaK | E-mail | 16. května 2011 v 14:02 | Reagovat

[3]: Neva. Rozhodl jsem se pro zjednodušení: protože se pořád neorientuji ve všech blatnických Polehňových, tak si koupím od všech Polehňů které v Blatnici najdu RR a případně i SZ. :-)

5 Neználek Neználek | 18. května 2011 v 23:14 | Reagovat

V Polehňových se v Blatnici zorientovat dá, ale v Cichových mám binec i já!
Jo a na RR je potřeba ochutnat i Robka.
OIV skleničky jsou na moravě běžné degustační sklo. Já ho mám rád, jen ho nerad myju.

6 PepaK PepaK | E-mail | 19. května 2011 v 9:23 | Reagovat

Nez>Robka ochutnávat nemusím - jeho RR mám v ledničce vždy - teď 09-Floriánky. :-)  Já už se teď taky vyznám v Polehňových, i když jsou všichni Františkové a mají syna Jana.

Sklen>dík za info - až teď při dalším čtení jsem zaregistroval poznámku o PN od p.Beneše - hned se k němu vypravím, u něj bývá velký problém s tím, že je hned vyprodaný.

7 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. května 2011 v 9:31 | Reagovat

[6]: Když už to berete tak podrobně, tak jsem tu měl před rokem zprávu o blatnickém koštu (http://vins.blog.cz/1003/vystava-vin-v-blatnici). Já bych se pokusil vyloudit něco z archivních RM pana Vyskočila (Stanislava).

8 PepaK PepaK | E-mail | 20. května 2011 v 8:36 | Reagovat

[7]: U p.Vyskočila jsem nakoupil poslední rok hodně vína. Dělá toho docela dost a to bude asi i jeho problém. Velká produkce s velkým roztylem cen a bohužel i kvality. Jeho PN09VH se mi bohužel vůbec nelíbil.Velmi mě ale oslovila RB09 z trati Boršice-Molvy-krásné plné minerální víno. Třeba ho vyzkoušíte na Galerii ruland v Kyjově, kam si jezdíte zazpívat. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama