Donna Marzia, Negroamaro 2008 IGT Salento, Conti Zecca

4. května 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dárek od Ivo Krobota, s kterým sdílíme náklonnost k Itálii. Potkali jsme se minulý týden dvakrát, na Markuzziho clássico Galadegustaci v Obecňáku a hned následující večer v Záhřebské na koštu piemontského vinařství Cascina Zoina. Tenhle druhý košt utrpěl pozdním otevřením vín. Pořadatelé doběhli na poslední chvíli z Víno a Destiláty a všechna (barikovaná, o nebarikovaných to neplatí) vína doplatila na špatnou přípravu, pili jsme je zavřená, tříslovinová, jakoby pancéřovaná) Už při dopíjení otevřených lahví se ukázalo, že se vína na vzduchu rychle otvírají, ale nakonec jsme s Ivem a bedýnkářem Vláďou N. koupili lahev Gavi a vedli diskusi nad ní.


Donna Marzia, Negroamaro 2008 IGT Salento, Conti Zecca, Puglia, IT je víno od renomovaného apulského vinařství, zakoupené v novém italském supermarketovém řetězci (web) za 129 Kč. Podle údajů výrobce na webu jde o směs 85% Negroamara a 15% dalších nedeklarovaných odrůd. Negroamaro je jedna ze základních apulských odrůd s nejasným původem, pravděpodobně pochází z období řecké kolonizace v 7. nebo 8. století před naším letopočtem. Jak už naznačuje název, Negroamaro dává vína výrazně temné barvy, v minulosti se údajně používalo i k dobarvování světlejších vín ze severní Itálie.

Typická italská ambaláž, jednoduchá leč stylová. Kvasilo při řízené teplotě a zrálo rok ve velkých, dřevěných sudech. Jinak řečeno, žádný barik, třísloviny ve víně pochází jen z hroznů. Temně rudá barva vína, těžká ovocná vůně se zralým rybízem, třešněmi, kořením a náznakem animalních tónů. V chuti jemné, přezrále ovocné a kořenité, vyvážené, s teplými taniny a pěknou strukturou. Podle očekávání málo kyselin. Středně dlouhé. 13,5% alkoholu neruší. Ideální víno k letní grilovačce na zahradě. Bezvadný poměr ceny a kvality. Hned jsem objednal zkušební karton dalších vín. Nekupte to za 129 Kč!
 


Komentáře

1 Ivolino Ivolino | E-mail | 4. května 2011 v 18:38 | Reagovat

Pane Skleničko, to jsem rád, že chutnalo. Ještě ani nebyl čas ho znovu koupit, ale už se na něj chystám a hned porovnám i s "primitivním" o trošku dražším bratříčkem. Evviva L´Italia!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama