Duben 2011

Výstava vín 2011, Vrbice 16. dubna

28. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Se zpožděním alespoň několik poznámek z vrbického koštu. O vrbických vínech bylo v poslední době dost slyšet, hlavně v souvislosti s vinaři Leošem Horákem a Vítem Sedláčkem, takže jsem se natěšil a minulou sobotu vyrazil do Vrbice.


Velikonoční Ohře

27. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Navzdory převládajícímu tématu jsem prožil krásný týden bez vína. Nemůžu se chlubit, že bych vůbec nepozřel alkohol, protože jsme o velikonočních prázdninách sjeli s dětmi Ohři (a pil jsem pivo desítku), ale byl jsem skoro týden bez vína a bez postele (a bez internetu). Měli jsme luxusní slunečné počasí, nespadla ani kapka. Přišel jsem na to, že mi za ten týden víno vůbec nechybělo, ale chybělo mi dobrý kafe. Tolik k otázce, jestli je wine-blog jen maskou či zástěrkou pro začínající alkoholismus. Přiznávám, že jsem si po návratu otevřel oblíbené italské červené, ale podezření z alkoholismu odmítám. (Dodatečně upřesňuju čerstvé výsledky jaterních a ledvinových testů: na jedničku:o) Jak dlouho vydržíte bez vína vy?


O bodování

21. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Ratíškovičtí vinaři si na páteční seminář o stobodové stupnici pro hodnocení vína pozvali profesora Doc. Ing. Josefa Balíka, Ph.D., z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Dostal jsem se tam díky pozvání jednoho z nich (a svojí touze doplnit deficit vzdělání). Třicítka vinařů hodnotila dvanáct místních vzorků, hodnotilo se společně, diskusí a hlasováním. Profesor Balík seminář vedl razantně, až se mi to občas zdálo nepříjemně důrazné, ale během doby jsem z reakcí a komentářů okolosedících vinařů pochopil, že to bylo nutné. Názory byly skutečně pestré.


První jarní

19. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak

Loni jsem na jaře objel pět vesnických koštů, letos zaostávám. Zprávy o loňském ročníku moravských vín moc nelákaly, vylákala mě až jedna slečna z Olomouce, košt ve Vrbici a páteční výhled na jarní počasí. Díky pohostinnosti několika přátel jsem měl víkend nabitý jako týdenní dovolenou, ale zatím pořádnou analytickou zprávu nestíhám napsat. Ve středu jedu na Ohři v kanoi s dvoučlennou posádkou o věkovém průměru 9 let, takže podrobný report odsouvám. Dnes nanejvýš pár fotek...


Pozdní sběr dubnový, deštivý

15. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak

Na středeční degustaci břidlicových ryzlinků ve Viničním Altánu dorazilo nějakých 55 návštěvníků. Docela velká návštěva na akci začínajícího dovozce a studené deštivé počasí. Ivan Dramlitsch říkal, že na jeho pozvání přišlo asi pět lidí, tak mě zajímalo, kolik ze zbylých padesáti byli pravidelní návštěvníci Altánu a kolik čtenáři Skleničkova blogu. Ráno jsem kouknul na statistiky návštěvnosti blogu a zíral: přestože jsem už víc než týden nepřidal žádný příspěvek, ve středu jsem měl největší počet návštěvníků za posledních 30 dní. Škoda, že si nemůžu vytáhnout, kolik z nich si přišlo znovu přečíst moji zprávu z předchozí degustace mitlrajnských ryzlinků. Doufám, že jste v Altánu byli, mně se to moc líbilo!


Vítání jara

6. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Jedna vlaštovka jaro nedělá! Už jsem tu myslím psal, že jaro dělá první jarní den, 21. březen. A bude líp, nejmíň do roku 2030 se první jarní den přestěhuje na dvacátého. Důvody vypadají složitě, takže bych spíš měl napsat, že jedna vlaštovka jaro nedělá, protože jaro dělá jarní rovnodennost.Degustace vinařství Dora Renato

5. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Další z řady perfektně připravených italských ochutnávek se konala ve čtvrtek 31. března v pražské vinotéce Le Strade del Vino. Představovala se piemontská vína vinařství Dora Renato, degustaci vedl sám majitel Renato Dora, pomáhala mu jeho žena Clara a víno rozléval jejich syn, enolog vinařství. (Takže až příště zase přijede do Prahy na degustaci z moravského vinařství obchodník místo majitele nebo vinaře, vzpomenu si na to...)Nejlepším vinařstvím České republiky je BOHEMIA SEKT

1. dubna 2011 v 7:00 | Sklenička
Pravidelní čtenáři vědí, že jsem ještě nikdy nezveřejnil přejatou zprávu bez komentáře. Dnes to bude poprvé. Něco aktuálnějšího bych vymýšlel marně.