Dvě červená ze sicilské Planety

7. února 2011 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
La Segreta 2008, Rosso di Sicilia IGT, Planeta. 13,5% alk. 210 Kč.
Burdese 2005, Rosso di Sicilia IGT, Planeta. 14,5% alk. 468 Kč.


Segreta 08 Rosso


Segreta je směs 50% Nero d'Avola, 25% Merlot, 20% Syrah a 5% Cabernet Franc. 13,5% alkoholu. Dva týdny macerace před lisováním, školení v nerezu. Čistá temně rudá barva, nádherná jemná vůně exotického koření. V chuti lehké, středně plné, s jemnými kyselinami a s taninovým závěrem. Do rozborů se nepustím, protože ty exotické chutě (včetně bazalky a tabáku) na patře nemá cenu separovat a popisovat, nejspíš bych je našel hotové na sicilské zahradě nebo louce. Středně dlouhá dochuť. Příjemné a pitelné, na Sicílii nečekaně lehké víno. Výrobce má na webu poznámky k jednotlivým ročníkům, včetně počasí a podmínek pro růst hroznů. Poznámky jsou sice pravidelně pochvalné, ale povzbudivě podrobné. Poměr kvalita/cena je závratně vysoký. Dobrá koupě.

Burdese 05

Název "Burdese" v místním dialektu znamená "bordeauxský" a vztahuje se k použitým odrůdám, Cabernetu Sauvignon (70%) a Cabernetu Franc (30%). 15 až 18 dní macerace hroznů, po kvašení v nerezu víno zraje 14 měsíců ve francouzských barikových sudech. Dalších 12 měsíců v lahvi před prodejem.  Barva je temně rudá až do kávově černé, vůně sametová, kořeněná a roztažená od pepře až do karamelu. V chuti přezrálé ovoce, pro konzumenta vyrostlého na moravských vínech až příliš zkrocené kyseliny. Taniny jen v závěru a taky dobře zakomponované do celé struktury. Tři skleničky v Gambero Rosso a spousta pochvalných zmínek v tisku, ale mně tam chybí víc ovoce, víc kyselin. Cena 468 Kč je dobrá, ale Segreta byla díky ceně výraznější a překvapivější. Ale Burdese vypadá, že se může ještě pár let zlepšovat, tak možná jeho čas ještě přijde. (Tomu nasvědčuje to, že druhý den je víno o poznání lepší, s krásným pepřovým závěrem, za který zřejmě vděčí Cabernetu Franc, a s dlouhou dochutí.)

Tři vína z Planety (včetně bílé Segrety 2009 popisované nedávno tady) jsem koupil následkem vyhledávacího nadšení probuzeného na prosincové přehlídce Gambero Rosso (zpráva byla tady). Tam jsem si na semináři o jihoitalských vínech psal obdivné poznámky ke svaté Cecílii (Santa Cecilia, vlajková loď vinařství Planeta). Cecilii jsem zatím nesehnal, ale díky několika textům na blogu Jamieho Goodea jsem se rozhodl vyzkoušet i ostatní vína Planety. (Povzbudilo mě několik čtenářů, kteří referovali, že úspěšně koupili vína, která jsem zase já vychválil na Skleničkově blogu. Když to funguje ostatním, zkusím to taky :) Docela to fungovalo, Burdese určitě nezklamalo a obě Segrety si ještě dokoupím. Jsem zvědavý na planetární Chardonnay (barikované), ale to stojí skoro 700, tak snad až se ke mně někdo přidá.

Už jste někdy koupili víno jen podle doporučení na webu? A jak jste byli spokojeni?
 


Komentáře

1 jo jo | 7. února 2011 v 9:19 | Reagovat

Spoustu vín jsem koupil jen na doporučení z webu. Pro mne je to jedna z mála možností, jak si s někým srovnat své degustační poznámky (tedy v mém případě spíše jak se o víně něco naučit od zkušenějších). Abych uvedl jeden příklad, tak třeba koupě RR od Lahoferu na základě Ondrova doporučení: http://winepunk.cz/2008/10/23/tajemna-ryba-a-sektorova-almara/ Spokojen jsem byl moc :), bohužel už zbývá poslední lahev. Nebo třeba vína od Korábů. Atakdáleatakdále ...

2 mirek mirek | 7. února 2011 v 20:37 | Reagovat

jestli se pocitaji i bedynky, tak jsem taky dal na zdejsi doporuceni. Poprve jsem si o tom jen precetl a pak koupil ryzlinky ze skolniho statku v Melnice. Osvedcily se a priste jsem se pridal a rovnou koupil. Sukal a anonymni charvat byly highlights. Diky!

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 7. února 2011 v 22:48 | Reagovat

[1]: uspokojivé, jak by řekl Nero Wolfe.

[2]: velmi uspokojivé :o)))

4 pelach pelach | E-mail | Web | 8. února 2011 v 12:55 | Reagovat

Někdy dám na doporučení z webu, ale záleží dost na tom, kde si to přečtu. Myslím, že tady mi to stejně jako na J.Svahu přijde korektní a pak tedy nebývám moc zklamán. A k tomu Chardonnay v barr. se rád přidám. I k jiným:-)

5 Kristyna Dankova Kristyna Dankova | E-mail | 5. září 2011 v 15:04 | Reagovat

Dobry den,

velmi rada degustuji Planeta Chardonnay 2008. Kupuji ho nejlevneji na winelink.cz kde maji celou radu Planety. Nejsem si jista zda maji Burdese.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama