Sci-fi předpověď na rok 2011

21. prosince 2010 v 9:14 | Sklenička |  Jen tak
snídaně veslařů?

K dnešnímu textu mě inspiroval hlavně nové články pana Cuketky s předpovědí trendů na rok 2011. Nadýchal jsem se pýthických sirných výparů ze Svatomartinských vín? Sdílím jeho představu, že věštěním z křišťálové koule se může věštec parádně ztrapnit, včetně toho, že věštba nejspíš bude viset na webu ještě za rok a bude inspirovat posměváčky ke srovnání se skutečností (která je dnes ještě budoucností). Navíc Cuketka píše o gastronomii a labužničení, a ve srovnání s tím je vinařství podstatně konzervativnější obor, kde všechny změny trvají mnohem déle. Přesto jsem tady už jednou nebo dvakrát napsal, že mě při zpětném pohledu překvapuje rychlost technického pokroku moravského vinařství za posledních deset let. V roce 2000 jsme si z moravských vinařství většinou odváželi víno v petkách nebo demižonech a převoz do Prahy měl často zásadní vliv na senzorické charakteristiky vína. Tyhle časy jsou vpodstatě pryč.


V současnosti se prosazuje úplně jiný trend, který ovšem s techn(olog)ickým pokrokem taky souvisí. Po prvních biodynamických pokusech s projevy pubertální revolty se prosazuje vnějškově umírněnější, o to však zarputilejší trend autentických vín. Vinaři, kteří chtějí dělat vína, která budou co nejvíc odrážet místo původu a přírodní podmínky, dané ročníkem (a taky bych sem přiřadil jako podstatný a určující vliv osobnost vinaře - výrobce) se už nebaví okázalým přírodním čarodějnictvím, ale soustřeďují se na samotné víno a jeho možnosti. Nedávno mi tady jeden komentář (přesně!) napovídal, že rozhodnutí vinaře víno zasířit nebo nezasířit, stočit z kvasnic nebo nechat ležet s kvanicemi, jsou technologicky stejně významné pokud jde o míru zásahu do vývoje vína. Je to tak, ale snáz se to chápe, když už je k dispozici dostatek úspěšných ukázek obou postupů.

Strážnice 2

Na opačném pólu těchto snah jsou aktuální aféry výrobců vín s padělanou dokumentací původu. Píšu aféry, protože k dosud neuzavřené aféře Templářských sklepů patří i dva roky staré průšvihy firem Vinium a.s. a České vinařské závody, o kterých jsem tady už zmiňoval. Že přijdou další maléry, bylo jasné už tehdy, když se nepodařilo potrestat firmy, které vína s padělanými doklady uváděly na trh. Mimochodem, špačci na vinicích si zpívali, že tehdejší kontroly SZPI byly odstartovány zjištěním, že se na trhu objevilo podstatně víc moravského vína, než kolik by bylo možné vyrobit podle oficiální Situační zprávy Ministerstva zemědělství. Dokud státní orgány nenajdou způsob, jak podobné aféry razantně řešit, bude nákup vína v supermarketu připomínat sázku ve Sportce (až na to, že peníze ze Sportky jdou na předem známý účel, splácení vysočanské arény). Dokud budou existovat firmy, které nakoupí milion kilo hroznů od firmy nevlastnící vinice, vyrobí z nich moravské víno a budou důvodně očekávat, že jim to projde, budou ruinovat pověst moravských vín další aféry.

Když se mě před dvěma roky kamarád ptal na reklamní slogan vinařství, naléhavě jsem mu rozmlouval cokoli spojeného s obratem "moravské víno." Varoval jsem ho, aby nespojoval svoji pověst s něčím, co nemůže ovlivnit, a co bude v nejbližších letech nejspíš spojováno s tragikomickými kauzami toho typu, která v osmdesátých letech srazila na kolena pověst rakouského vína. Taky jsem se ho návodně vyptával, kdy už se domluví s několika sousedy na založení apelace, tedy VOC.

Mělník PS 15

Takže moje proroctví je, že neúspěchy státní správy při boji s výrobci uvádějícími na trh vína s padělanými doklady původu v příštím roce způsobí rychlejší zakládání nových sdružení VOC, vín originální certifikace. Podobný trend, který se prosazuje ve spotřebě potravin, tedy příklon k sezónní a lokální produkci, se začně prosazovat i ve víně. Poctiví výrobci, kteří se budou chtít odstřihnout od současného přívlastkového modelu klasifikace vína a zabránit tomu, aby se pod stejnou klasifikací prodávala jejich vína spolu s víny z maďarských, moldavských, italských nebo španělských hroznů, budou zakládat další VOC-sdružení. Asi to nebude zápas na jednu sezónu, protože soupeř je silný. Vinaři, kteří vyrábějí vína výhradně z vlastních hroznů, asi nemají většinu hlasů ve Vinařském Fondu. Ale bude to trend, kterému budu držet palce.

Valtice Zámek

A kdybych měl tuhle předpověď rozšířit do roku 2015, zavěštil bych si, že se jednou desítka moravských sdružení VOC spojí a prolobuje v zákoně maličkou změnu, která určí dnešní odvody do Vinařského fondu právě sdružením VOC. Představuju si to tak, že by Vinařský fond musel převést odvody vinařů sdružených ve VOC právě těmto sdružením. Ani by nebylo nutné zakazovat firmám usvědčeným z falšování dokumentů o původu vína přístup k podpoře Vinařského Fondu například vyřazením jejich vín ze seznamu Svatomartinských vín. Se současným Svazem Vinařů a Vinařským Fondem to je utopie, ale nezdá se Vám pobuřující, aby se firmy, které SZPI usvědčila z padělání dokladů o původu hroznů, účastnily kampaně na Svatomartinské, financované i z peněz ostatních, poctivých vinařů?

Z mého pohledu je současný přívlastkový systém už mrtvý. Nečekám, že zmizí ze scény s nástupem prvního VOC v příštím roce. Ale věřím, že padne s nástupem pátého, šestého nebo desátého VOC. Díky Viniu, Českým vinařským závodům a Templářům.
 


Komentáře

1 cuketka cuketka | 21. prosince 2010 v 12:59 | Reagovat

"Poctiví výrobci, kteří se budou chtít odstřihnout od současného přívlastkového modelu klasifikace vína a zabránit tomu, aby se pod stejnou klasifikací prodávala jejich vína spolu s víny z maďarských, moldavských, italských nebo španělských hroznů, budou zakládat další VOC-sdružení."

hodně dobrý postřeh, teď jen jestliudou volit papírově složité VOC, nebo zvolí něco volnějšího (jako např "Autentisté")

a jinak moc děkuju, že ses přidal! tohle vnímám jako vyloženě blogerskou parketu, když mainstream tisk k trendům mlčí nebo max opisuje ze zahraničí :)

2 Sklenička Sklenička | 21. prosince 2010 v 13:16 | Reagovat

[1]: Ha, děkuju za chválu. Ad mainstreamová media - po sérii článků o gastronomii na konci roku mě napadl ještě jeden "trend" - opisování z blogů :o))) Už dlouho mi pijou krev "weby" a "blogy" přebírající texty z ČTK a fotky z fotobank a tvářící se nezávisle, ale současné opisování ze SCUKu atd. jakoby manifestovalo bezradnost...

3 florian florian | E-mail | 21. prosince 2010 v 20:59 | Reagovat

Tak pane Sklenička trošku si plete výrobce a pěstitele vína. Ale kdo nevypěstuje na vlastní vinici ani 1 litr vína se nemůže nazývat pěstitel ale výrobce. To co jste si vozil do Prahy v Pet lahvích si dnes vozíte ve skle. Jinak vám můžu říct, že člověk, který vlastní nějakou gastronomickou osvěžovnu si nemůže dovolit nakupovat produkty, které si vy vozíte do Prahy.

4 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 22. prosince 2010 v 8:44 | Reagovat

Pěkné postřehy. Ještě bych tam doplnil, že se začnou objevovat kvanta domácích biovín, jak konečně kupě pěstitelů a vinařů končí přechodné období. A trochu se bojím, že přijde i první aféra, která prokáže "stříkání v noci", vzhledem ke komplikovanému ročníku 2010...

5 Sklenička Sklenička | 22. prosince 2010 v 12:14 | Reagovat

[4]: Děkuju, ale že se prokáže stříkání v noci v roce 2010 by byla skoro zpětná prognóza :o), podobně i v předchozím citovaném případě.

Já jsem spíš zvědavej, jestli se nějaké VOC podaří dotáhnout už v příštím roce. A jako pracovník v reklamě a bejvalej pracovník Public Relations jsem extrémně zvědavej, jestli se bude propagovat líp, než první VOC Znojmo, který si plete propagaci s utajováním :o)

6 Neználek Neználek | 22. prosince 2010 v 12:54 | Reagovat

Obávám se, že pokud by mělo nějaké VOC skutečně výrazně prorazit na trh, tak by se do toho musel zamotat Marek Špalek.
Ale pro nás vínomilce by byla skutečná výhra, kdyby k sobě našel Špalek tak dobrého vinaře, jak on je zdatný v Marketingu.
Někdy to až přehání. Například bych až měl pocit, že myšlenka na cuvée Fénix vznikla dřív než požár :o)))
...TO BYL VTIP!

7 simon simon | 23. prosince 2010 v 1:06 | Reagovat

VOC je, specialne v ceskych realiich, dobre k cemu?

simon (dva-duby.cz)

8 Neználek Neználek | 23. prosince 2010 v 7:46 | Reagovat

simon: VOC je dobré k oprostění se od SZPI a germánského "cukrového" způsobu zatřiďování.
Také jednotliví členové spolků si lépe pohlídají, zda jím nepoctivý kolega nekazí jejich společnou "značku".
Předpokládám, že tato privatizovaná kontrola bude, tak jako v jiných směrech, daleko lépe fungovat jak státní.
Když se v tomto státě nedaří potrestat podvody (jen ty náhodně objevené) s původem vína (hroznů) a značka Vina z Moravy vína z Čech bude (nebo snad už) zavánět fraškou. Tak nezbyde nic jiného, než dokázat že existuje jiná "porota", která poctivost a kvalitu vína uhlídá.

9 simon simon | 23. prosince 2010 v 10:08 | Reagovat

[8]: to je cista utopie (resp. zalezitost fungujici u maleho seskupeni vinaru, velmi maleho seskupeni).

jediny kdo ma vliv na kvalitu vina je zakaznik.

simon (dva-duby.cz)

10 mirek mirek | 23. prosince 2010 v 17:10 | Reagovat

:-) zakaznik muze ovlivnit  kvalitu vina konkretne ve vinarstvi Dva duby jak?

11 simon simon | 23. prosince 2010 v 18:55 | Reagovat

[10]: koupi si nase vino x nekoupi si nase vino.

zakaznik je ten, kdo rozhoduje o trhu s vinem a nabidce. Hleda kvalitu, hleda nizkou cenu, pozna kvalitu, ...? To vse se odrazi v nabidce vinarstvi na trhu. Je to jediny fungujici regulacni mechanismus.

Ruzne zatridovani, at uz dle statni komise, rady starsich (VOC), dle cukernatosti nebo dle polohy (vinohradu ;))je jen umela zalezitost. Nicmene "lid" ji chce, potrebuje vest, potrebuje mit svoje jistoty.

Cili bud si, jako zakaznik, najdu svoje vina, bez ohledu na napisy na lahvi nebo se necham vest (zatridenim, reklamou, ...).

VOC neni zadna spasa ceskeho vinarstvi, je to jen mala a nepodstatna zmena pravidel hry, pricemz hra je stale tataz, koneckoncu ani hraci se nemeni.
U VOC se budem nadsene bavit o zlepseni, zmenach, kvalite, terroiru, ale obsah lahvi zustane dnesni. Kdo dela dobre vino, ten u toho zustane ... kdo dela spatne vino, tak ten se novym nalepkam bez problemu prizpusobi.

simon (dva-duby.cz)

12 Sklenička Sklenička | 23. prosince 2010 v 20:25 | Reagovat

Nesouhlasit je normální, ale přece jen ...

Nechtěl jsem to řešit před vánoci, ale je to soukromý blog, tak nemůžu dělat mrtvýho brouka. Už kvůli tomu, že to brzdí zdejší diskusi a odrazuje mi to další, nekonfliktní diskutéry. Omlouvám se pokojným čtenářům, ale přes tři roky se tady vedla diskuse bez excesů a bez arogance, a pokud by to chtěl někdo o své vůli měnit, tak marš na i-dnes nebo kamkoli jinam dle libosti.

[8]: Neználku, nenechte se vytočit. Přimlouvám se, abychom arogantní komentáře typu [7]: ignorovali, protože jen vyprovokujeme další erupce arogance: Jediný kdo má vliv na kvalitu vína je zákazník :o))) Skleničkově blogu roste počet čtenářů a tohle je nemilý následek. Bohužel Simona nemůžu úplně zablokovat - jinak bych to teď už udělal. Ale v důsledku píšeme každý jen o sobě, tak ať se nám hezky představí podle svého :o)

Tak konzumenti, kteří chtějí mít víno podle svých představ, hurá do Dvou dubů. My ostatní se musíme spokojit s tím, co dokáže vinař a matka Příroda.

Jinak Skleničkova nápověda k VOC - jaké si to uděláte, takové to budete mít.

Simon: [7]: nesouhlasit je normální, ale nač ta arogance? To se nedokážete vymáčknout bez arogance?
[9]: jediný, kdo má vliv na kvalitu vína je zákazník? Kvalita = prodejnost? Templáři nám ukazují cestu? To nemůžete myslet vážně.

[11]: koupi si nase vino x nekoupi si nase vino. Tak na rovinu: já si vaše víno (dva-duby.cz, jak tady pokaždé opakujete) nekoupím. Jednak bych podle vašich předchozích komentářů (http://vins.blog.cz/1011/ochutnavka-dobra-vinice) musel napřed složit zápočet z malolaktické fermentace, jednak je pro mě důležitá i postava (a osobnost) vinaře-výrobce. Vaše opakovaná arogance by mi dokázala znechutit i Sassicaiu, od vás si víno nekoupím.

Howgh.

13 simon simon | 23. prosince 2010 v 21:31 | Reagovat

[12]: na [7]: nic arogantniho nevidim, jen a pouze se ptam. Ja ve VOC zadny benefit pro zvyseni kvality vin nevidim, tak se snazim zjistit, co na VOC vidi ostatni.

Co jineho za tou otazkou vidite vy opravdu netusim :(

simon (dva-duby.cz)

14 Tomáš M. Tomáš M. | 23. prosince 2010 v 23:36 | Reagovat

Zdá se mi, že tady je část pravdy na obou stranách. Apelační a zatřiďovací systémy jistě nejsou a nemohou být stoprocentně dokonalé, neuplatitelné a nezmanipulovatelné. Na druhou stranu o tom, zda je to které vinařství úspěšné, bohužel nemusí vůbec rozhodovat kvalita jím produkovaného vína, ale marketing a značka.

15 Mirek Mirek | 24. prosince 2010 v 9:19 | Reagovat

Sklenicko, pekne Vanoce, veslou mysl, co nejvice zdravi a stesti v novem roce. Piste, ochutnavejete a komentujte. M
P.S. to S., ze je neprijemny nestaci, co si jeste neudelat reklamu? Jak rika prislovi :Lepsi drze celo nez popluzni dvur :-))

16 Sklenička Sklenička | 24. prosince 2010 v 10:47 | Reagovat

[15]: Děkuju za přání, taky přeju hezký vánoce a nový rok lepší starého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama