Povánoční okus severoitalských vín

30. prosince 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Na úterní ochutnávku "heroických" severoitalských vín v Trojákově žižkovském bistrotu (Štítného ulice 29) jsem si nevzal papír a tužku a skončil jsem bez poznámek. "Tak napiš pocitovku," popichoval mě jeden ze spolustolovníků. Bylo mi to líto, protože o vínech z odrůd jako Vernaza (neplést s Vernacciou;), Pavana, Nosiola a Lagrein bych se býval mohl analyticky rozepsat nez obav, že mě někdo bude opravovovat. Jednak to byly vesměs severoitalské autochtonní odrůdy (u nás téměř neznámé), jednak je průvodce degustací Bogdan Trojak většinou prezentoval jako darované lahve, od kterých nemá žádný druhý kus.

B Trojak 1465


Degustační seznam je tady a mně uvízlo v paměti jen několik dojmů s nejistými vazbami na konkrétní vína. Ze sektů mě nejvíc bavil první Extreme 2008 Spumante brut z údolí Aosty. Pěkně suchý, vyvážený malým zbytkem cukru, jen trochu krátký, ale ideální jako doprovod k jídlu.

Z bílých se mi líbila dvě. Muller-Thurgau 2009 (Luigi Spagnolli) byl krásně lehký, suchý, příjemně voňavý. Úplný protipól domácích millerek s utahanou vůní a zbytečně výraznou chutí. Krásné bylo Maiano Bianco 2007 (Francesco Poli), směs několika místních odrůd s pěknou vůní a zase lehkým tělem, předurčujícím víno k rybě.

Jak byste do češtiny přeložili výraz wine geek?
Červená tentokrát zůstala ve stínu bílých, ale nejlepší na tom stejně byla možnost sejít se s podobně potrefenými jedinci a prozkoumat desítku vín z polozapomennutých odrůd z podhorských vinic na konci (vinařského) světa. Zase jsem si ověřil, že velká vína se v Itálii budou i nadále dělat ze Sangiovese, Nebbiola a několika dalších odrůd, ale jako nenáročný okus a povánoční setkání s dalšími vínomilci to nemělo chybu. Takže vlastně největší dík patří Bogdanu Trojakovi za to, že nám tuhle klubovnu zařídil a opakovaně vymejšlí záminky, abysme se tam mohli setkávat.

PF 2011
A jak už jsem tady jednou psal, jestli zítra už nic nového nenapíšu, tak přeju všem čtenářům i nečtenářům příjemný konec roku 2010 a dobrý rok 2011. Když jsem přemýšlel, co bych vám mohl popřát do nového roku, vzpomněl jsem si, že už to všechno řekl polský anděl Marek Grechuta před čtyřiceti lety...


 


Komentáře

1 Ivolino Ivolino | E-mail | 30. prosince 2010 v 16:09 | Reagovat

Zdravím, mimo jiné zaujal sekt Vernaza-Belle, spumante brut (Pravis), z bílých Maiano Bianco 2007 (Francesco Poli) a červené Marzemino 2007 (Cantina d´Isera). Výborná komorní akce, nikomu se asi moc nechtělo domů, Itoška je holt krásná svůdná ženská, na které je stále co objevovat. Přeju všem pěkný Nový rok a hodně zajímavých vín.

2 vn vn | E-mail | 30. prosince 2010 v 16:57 | Reagovat

Podepisuju, vyborna akce, u Bogdana je vzdycky fajn.
Ze sektu me nejvic zaujal Extrem. I kdyz u cerveneho Pavana by se taky dalo pouzit "zajal" ala asi ne tak pozitivne :) Z bilych byla dobra Mullerka a dost me chutnali obe Nosioly. Z cervenych pak zaujalo predevsim Marzemino.
Jinak take vsechno dobre do noveho roku a nekdy zase na nejaky degustaci :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama