Listopad 2010

Saint-Aubin Premier Cru "En Remilly" 2007, Marc Colin.

29. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Kolem gamayského domu Marca Collina jsme loni s Pavoukem obcházeli mlsně, ale neúspěšně. Koupil jsem si aspoň jednu lahev v chassagnské vinotéce, kterou provozuje společně několik místních vinařů včetně pana Colina. Nejvýznamnější vinaři v Chassagne bohužel mají zavřeno, nepřijímají návštěvy a prodávají jen přes obecní vinotéku. Ale i tam se dají vína ochutnávat, jen se přitom neseznámíte s jejich tvůrcem.

St Aubin 07 Marc Colin


Tohle pokušení je nad moje síly

25. listopadu 2010 v 18:55 | Sklenička |  Jen tak
Nějakou náhodou jsem zabloudil na následující stránku a rád bych se s někým podělil o to, co jsem tam viděl. Je to tady. Uznejte sami: 116 530 000 - a to se ani neptám, v které měně. Omládl jsem o dvacet let :o)

Trnky před mým domem, listopadové ráno

(Ještě že už neplatí liry.... a budu dávat pozor, kdo si tam zadáte svůj vlastní web k ohodnocení!)

Zažil jsem v souvislosti s psaním Skleničkova wineblogu různé druhy satisfakce, ale takhle přesnou částku ještě nikdy. Jako milionář-začátečník oslavuju střídmě (spolu s vyvolenými Bedýnkáři) Brunellem 2003, ale stejně je pro mě největším oceněním e-mail čtenáře, který se před časem vyznával, že víno nepil (měl dojem, že mu překyseluje žaludek a působí zdravotní potíže), ale pod vlivem četby blogu usoudil, že je to dobrej koníček. Zavedl si sešit na degustační poznámky, po večerech střídmě popíjí a zapisuje si dojmy. Takového fanouška snad nemá ani Vaynerchuck.

Ryzlink z Bacharrašského vlčího doupěte

24. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Díky nenápadné etiketě a absenci cínové záklopky jsem se zprvu obával nedokonalého výrobku. Láhev jsem dostal darem od čtenáře blogu. Před pár lety jsem mu vezl objednanou krabici vín z Vinařství Krásná Hora, před pár týdny se sám ozval, aby vytěžil moje čerstvé zkušenosti s dopravou vín z Itálie. Nedržel jsem se vontského hesla a naopak jsem prozradil, co o tom vím, že prej mi za to nechá ve vinotéce u známého láhev německého ryzlinku, kterej by taky chtěl dovézt. Wineblogů a dobrejch ryzlinků není nikdy dost, tak jsem si lahev rád vyzvedl.

Riesling 07 Bacharracher 1135 Landscape


Výpisky z četby 4: už staří Římané...

23. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
prof. V. Kraus 1

V pátek mě vzbudila pošťačka. Přinesla Vinitorium Historicum (nakladatelství Radix 2009), knížku Viléma Krause (děkuju, Pavouku!). Hned u sobotní snídaně nadskakuju radostí nad citátem ze zemědělských knih římského autora Columelly:


Konečně: nový wine-blog!

22. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Wine-blogů není nikdy dost, a jak je vidět z nedávné historie českého internetu, přežijí jen ti nejodolnější. Vinařského anarchistu Richarda Stávka znám jen z doslechu (nejtěsněji jsme se minuli  před rokem na Svatého Martina v Čejkovicích na parkovišti u Zlatého Kopečku), ale podle odposlechnutých zvěstí (=drbů) musí být z práce ve Vinařském Obzoru na dráhu bloggera dobře připravený. 

Gustav, ukradeno z blogu Richarda Stávka
FOTO© Richard Stávek - použito s laskavým svolením autora


Ochutnávka Dobré Vinice

15. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Když mě v září jeden moravský vinař představoval návštěvníkům jako vinného kritika, tvářil jsem se kysele: nejsem kritik, jsem chvalič! Snadno podléhám nadšení a radši píšu o nadšení než o skepsi (a některé články tak vůbec nenapíšu). Naposledy jsem podlehl nadšení ve středu 10. listopadu na degustaci vinařství Dobrá Vinice.

Petr Nejedlík 2


Ještě jednou toskánské Komunitní Bedýnky

8. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Když se někdy bavíme o korkové vadě, šťastně říkám, že se mi vyhýbá a na korkovou lahev narazím jednou dvakrát do roka. Letos jsem si to vybral ve středu na vlastní ochutnávce Toskánských Komunitních Bedýnek. Měl jsem to zpestřené tím, že jsem už dostával rýmu a při otvírání lahví jsem byl krajně nervózní. Nebyl jsem si korkem jistý, ale nakonec jsem otevřel novou láhev a šup s ní do karafy. Zase jsem měl kliku, z porovnání dvou lahví byla zřejmá odlišnost.

Modni prehlidka ITALIA


Weingut Höfling Franken

3. listopadu 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Degustací zahraničních vín s osobní prezentací výrobce není nikdy dost, takže když jsem na webu objevil zmínku o pondělním koštu německého vinaře Klause Höflinga v Pavilonu Grébovka, posedla mě zvědavost. Z Německa znám jen moselské a rýnské ryzlinky, degustační list ukazoval i Spatburgundy čili Pinoty Noir, těšil jsem se.

Klaus Hofling