Říjen 2010

Seznam vín na středeční ochutnávku

29. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Ze začátku to vypadalo, že by mohlo být víc vín než účastníků - to jsem zavrhl, protože nechci, aby se degustace zvrhla v pitku. (Naposledy jsem to zažil v pátek, to jsme s kamarádem - vinařem vypili mimo jiné i Chambolle-Musigny 2006 od Roberta Arnouxe, aniž bych si napsal aspoň řádek poznámek.) Teď už je počet vín a účastníků vyrovnaný, ale až ve středu zasedneme v pražské vinotéce Le Caveau a společně okoštujeme vína z poslední Komunitní Bedýnky, doufám, že nás bude ještě víc. Připomněl mi to jeden z nedávných komentářů, sdělující, že "proč byste si pořizoval blog, když už ne pro přihřívání vlastní polívčičky :-)" Tak jako lákadlo pro dosud nepřihlášené zveřejňuju seznam vín pro středeční toskánský, monteskudájský košt.

Le Caveau, Husinecká


Dobrá zpráva pro Bedýnkáře

26. října 2010 v 22:18 | Sklenička |  Jen tak
Už je to dobrý. Je deset večer, z přehrávače naléhavě zpívá Van Morrison Hymny na ticho a já usrkávám monteskudájskou Lucestraiu 2008. Celej večer jsem si víno zakázal, abych něco nezkazil.

SKB 5 Kartony v předsíni


Udělejte něco pro svoje zdraví!

25. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dva německé ryzlinky jsem si odvezl z Vinobraní, nového prodejního velkoskladu Domaine R&W. Je to v Hostivaři v ulici Služeb 4 - to je asi nejstrašnější ulice v Praze, ještě v půlce října v ní byly díry, v kterých by se převrátil i traktor. Uvnitř ovšem klidné prostředí se spoustou vín. Zajel jsem si pro dva moravské objevy z jejich nedávné tiskovky (Blanc de Blancs 2006 z Dobré vinice a Neronet 08 z Ampelosu) a odjel se čtyřmi dalšími víny. Zdá se, že se prodejní slogan "Vína za ceny ve vinařství" uplatnil i na některá zahraniční vína, protože jsem tam viděl základní šardonku "Les Sétilles" Oliviera Leflaiva za 320 Kč (v Puligny stála předloni 12 Euro). Hned první večer jsem otevřel oba ryzlinky najednou, pro srovnání.

Dr L 2009 Mosela


Nesířená vína

21. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Nesířená vína aneb Hledání středověké chuti byl název řízené degustace vín, kterou pořádal Bogdan Trojak v žižkovském vinném vinném bistru Vin Naturel v úterý 19. října. O tomhle útulném prostoru ve Štítného 29 jsem psal už před týdnem tady, šel jsem tam s očekáváním, jak se při takové akci  projeví atmosféra místa.

Bogdan Trojak


Když dva dělají totéž

19. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Blanc de Blancs 2006, moravské zemské víno, Dobrá Vinice (300 Kč)
Macon-Villages 2005, AOC, Les Héritieres du Comte Lafon (420 Kč)

Macon 05 Comte Lafon


Pozdní sběr, ruský a toskánský

18. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Nedávno jsem se na blogu divil, jak velký skok udělalo moravské vinařství za posledních deset let. Tak abysme zase nezamrzli u pohodlného sebeobdivu, doporučuju přečíst si na Wine Terroirs pár textů o ruském vinařství, hlavně tenhle.

Grand Vostock by B Celce Wineterroirs
(Fotka je ukradená z Wine Terroirs Bertranda Celce.)


Čtvrteční intermezzo

14. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Radnice Moravského Krumlova a Prahy se hádají o to, kdo komu uloupí Slovanskou epopej. Být Mucha ještě naživu, musel by se z toho zbláznit - doufejme, že medicína nepokročí v udržování lidského života tak daleko, aby se pamětníci starých časů museli bát o své duševní zdraví. Ve Švýcarsku vystavují mýdlo z tuku Silvia Berlusconiho. To je snad možné jen ve Švýcarsku, té zemi pouličních zlodějů, věčně zpožděných vlaků a laciné turistiky. Fuj! Abych se z toho nezbláznil, hraju si na CD přehrávači romantickou Miluji tě, lásko, a brousím motorovou pilu.

Veltlin.cz Štítného


Vinobraní u Paukerta

8. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Tiskovku Domaine R&W otevřel Ing. Luboš Osička asi nejzajímavější informací dne, totiž že konzumace vína se přesouvá z gastronomie do soukromí domovů. To není překvapivé v kontextu všeobecných lamentací nad přebujelými cenami vína v restauracích a současného rozvoje prodeje na internetu, ale je to tím zajímavější, že to zaznělo na tiskovce firmy, která se zaměřuje na prodej vína do restaurací (a taky soukromé klientele).

Domaine RW Paukert


Terroir de Silex 2006, Sancerre AOC, Hubert Brochard, Chavignol, Francie

6. října 2010 v 7:00 | Sklenička
O Sauvignonech Huberta Brocharda jsem už psal nadšeně tady. Od té doby se moc nezměnilo - po údolí Loiry pošilhávám, ale stále jen platonicky, nikdy jsem tam nebyl. Takže i moje poznámky o vinařství budou skoupé: web je tady.

Sancerre Brochard 06


Tvářokniha a toskánská reality show

5. října 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Sjíždím teď ryzlinky (naposledy dva zlevněné z Reistenu, koupené v brandýské vinotéce) a vůbec levná a darovaná vína. Nepřestal jsem na sebe dbát, ale z minulého týdne jsou tu jeden Tramín (jestli se osmělím, napíšu), CS, SV a Zweigel (všechny bez etiket), příjemně překvapily poslední dvě lahve Pinotu Noir 2006 z Krásné Hory (Zaplačte, odcházím!) a krásnohorská šardonka 2008. Takže pěknej zmatek. A to jsem ještě dneska objevil, že jsem si před časem uložil tenhle odkaz a vůbec ho nevyužil Jak jsem vyhlásil Toskánské Komunitní Bedýnky, začal mi blázinec a zapomněl jsem na to. Ale stejně se podezřívám, že za tím odkazem byla jen podvědomá snaha se zviditelnit střelbou do velkého terče. Nemyslím si, že by se české Tesco nějak zlepšilo od té doby, co jsem mu před třema roky věnoval pozornost tady.

Hrozny NP 2010