Sobotní odpoledne v Tróji

23. září 2010 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Už jsem tady psal o trojském burčákobraní a sliboval, že co nejdřív vezmu do Tróje svoje děti. Jak řekli, tak udělali, říká se v pohádkách, a my jsme v sobotu odpoledne vyrazili do Botanické zahrady na výstavu masožravých rostlin. Měli jsme to i s výkladem a moc se nám to líbilo. Včetně probleskujícího vysvětlení o druhovém vývoji těchto zvláštností - většinou se vyskytují na nějakém izolovaném místě a nerozšiřují se na větší území. Typicky se druh vyvine v izolovaném místě - na malém ostrově nebo ve vysokých horách - a nešíří se dál.

Botanická zahrada, masožravky


Tahle vývojová zvláštnost má své paralely i v jiných odvětvích (společenského) života, třeba v lokální oblibě některých podivných odrůd, která se taky nešíří. Asi jako když mi v jedné vísce na Hodonínsku dva vinaři u stolu přísahali, že nejlepší odrůdy na světě jsou Charvát a Bago. Ale zpátky do Tróje :o)

Babí léto je ideální na procházky po vinici svaté Kláry. Cesta je lemovaná desítkama odrůd, každá má vlastní cedulku s fotkou a popisem vlastností. V sobotu jich většina dozrávala, tak si děti udělaly degustaci a ochutnaly snad tři desítky bobulek. Bavilo je, jak každá chutná jinak, vyhrály samozřejmě muškátové odrůdy. Senzační závěr: Tati, už se těšíme, až budeme velký a budeme moct ochutnávat víno s tebou! To se taky těším...

Merlot Moldova

Navečer přišel kamarád na kus řeči a s maskovanou lahví, že mi dá ochutnat naslepo. Velký úspěch, Merlot s devíti procenty alkoholu jsem sice pod závějí zbytkového cukru nepoznal, ale zemi původu jsem trefil, i když se nepamatuju, kdy jsem z Moldávie něco pil... zdrbali jsme zlatou etiketu a dostalo se mi vysvětlení - nejoblíbenější barvou nástěnných vypínačů v Rumunsku je právě zlatá.

Hrozny Mělník

Netěším se na letošní úrodu hroznů. Když jsem tady vtipkoval o tom, že Indiáni sbírají klestí a já syslím ryzlinky, potvrdilo mi hned pár vinařů, že úroda bude špatná a dělat si zásoby je na místě. Včera jsem se cestou z hub stavoval na mělnické vinici, kde jsem loni udělal desítky fotek hroznů, které občas používám na blogu k oddělení různých témat. Letos tam žádné hezké fotky neudělám. Už loni byla vinice hodně zanedbaná, téměř zapomenutá. Včera hrozny vypadaly úplně zničené, z toho letos víno nebude.

Takže kdo chce dělat zásoby vína na příští rok, najde na blogu dost tipů. Na zimu doporučuju italská červená, nejlíp z nových Komunitních Bedýnek. Nezapomeňte se přihlásit, podrobnosti jsou tady. Už to vypadá, že se nás Bedýnkářů sejde dost na to, abych víno z Toskánska objednal, ale ještě vyčkávám s objednávkou, aby to stihli všichni, kdo bedýnkovali v minulosti...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama