Dvě toskánská červená

16. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Krajinka

Po čtyřech ryzlincích z Farkatéky přináším ještě dva Toskánce jako náplast na krátké léto a příliš rychlý nástup podzimu. Včera se zmínil sklepmistr vinařství Marchesi Ginori Lisci, o kterém jsem psal tady, že už sklízejí... hledal jsem náhradu za rychle vypitá vína přivezená z dovolené a korigoval jsem původní představy o tom, jak lacino doma pořídím některá Chianti, která mě oslnila v Itálii. Přesto se do tepání vysokých cen dovezených vín nebudu pouštět. Jednak jsem se Skleničkovým Sklepem aspoň jednou nohou na stejné lodi s dovozci, a jednak si ještě dobře uvědomuju, že jsme v Čechách. V těch Čechách, kde se jeden režim definitivně položil poté, co se jeho nejvyšší představitel ztrapnil závistivým komentářem příjmů jedné zpěvačky (To nemá žádnej z nás, soudruzi!) a kde zanevřeli na bývalého předsedu vlády a vůdce opozice kvůli nesnesitelnému buranství při prezentaci vlastních příjmů a obleků (Kdo z vás to má?), je lepší vyhýbat se komentářům o cenách dovezených vín a vůbec komentářům příjmů svých bližních. To už si ta vína raději přivezu z ciziny sám. To ostatně vůbec není špatnej nápad, možná se s vámi o něj ještě podělím. Co jsem si koupil z Farkatéky?


Rosso dello Sparviero

Rosso dello Sparviero 2007, IGT Toscana
Casale dello Sparviero znamená volně Statek Krahujců, alespoň podle chatrné Italiano delle Bicchiere, italštiny Skleničkovy. 380 hektarů (podle firemního webu) u Castelliny v Chianti s historií sahající zpátky až do šestnáctého století. Krahujčí červené, Rosso dello Sparviero, je cuvée 60% Sangiovese a po dvaceti procentech Merlotu a Cabernetu Sauvignon. 4000 až 5000 keřů na hektar, 80 hektolitrů z hektaru, takže ať dělám co dělám, dává mi to zatížení přes dvě kila hroznů na keř. Nic působivého. 6 měsíců v nerezovém tanku a tři měsíce v lahvi. 13% alkoholu, 5 gramů kyselin, 1,7 gramu zbytkového cukru, ale pozor, 29 gramů bezcukerného extraktu. Podle technického listu dobře pitelné, mladé svěží víno s výrazně ovocitou vůní a příjemnou harmonickou chutí. Můžu potvrdit, že je to typické toskánské víno na běžné pití v segmentu mezi pěti a osmi Euro. Má příjemnou, čirou temně rudou barvu, pěknou vůni po lesním ovoci a koření, totéž ovoce je v chuti spolu s příjemnými tříslovinami a překvapivě dlouhou dochutí. Chuť není přehnaně bohatá nebo elegantní, ale mezi levnými víny na všednodenní pití je to nadprůměrný kousek. Takových vín se v Itálii najdou spousty, někdy lepší, častěji horší, ale v Čechách většinou bývají za turbo-ceny. Tohle stojí 249 Kč, takže ještě snesitelně.

Chianti Classico Sparviero

Chianti Classico 2007 D.O.C.G., Casale dello Sparviero
Chianti Classico 2007 se 14% alkoholu je podobný příklad. Víno, které přesně pasuje do své kategorie, do vymezené škatulky, a v zásadě ji překračuje. Podle firemního webu 95% Sangiovese a 5% Canaiola, hustota výsadby kolísá mezi 3 500 a 6 200 keřů na hektar, což je docela podstatné kolísání (ale třeba jsou tam zrovna strmější kopce). Výnos 50 hektolitů na hektar. 12 měsíců ve velkých dubových sudech a nejmíň 6 měsíců v lahvi. Barva je výrazně plnější a temnější, než u předchozího Rosso (zřejmě díky delšímu barikování). Objevuje se v ní kávový tón, přesto je pěkně čirá. Ve vůni lesní plody a koření, taky vanilka a dřevo, vůně trochu působí jako cizokrajné květiny, jak jsem o tom psal nedávno tady. V chuti znatelně koncentrované, husté (kyseliny 5,4 g, cukry 2 gramy, bezcukerný extrakt 31 gramů). Stále výrazná kyselina a znatelné tříslo trochu stahují pusu. Kávovo-likérový závěr. Celkový dojem prudce elegantní, ale uměřené víno, za 379 Kč čistá radost.

Ve skutečnosti jsem jen hledal náhradu za Chianti Classico 2006 od Fontodi, nejlepší klásiko z mé letošní dovolené. To se bohužel v Čechách prodává za cenu, za kterou je pro mě většinou nedostupné. Podle mých prázdninových degustačních poznámek má Fontodi výrazný středomořsky kořenitý závěr, který ve Sparvieru nenalézám, ale taky luxusní cenu 660 Kč. Beru Sparviero!

 


Komentáře

1 Martin Hapl Martin Hapl | 2. října 2010 v 21:16 | Reagovat

Uplne nahodou jsme nasli jsme jejich statek ci jak to cesky nazvat, ale bohuzel sklizen byla v plnem proudu a tudiz nebyl nikdo kdo by byl ochoten se nam venovat. Skoda...

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 2. října 2010 v 21:24 | Reagovat

[1]: škoda, já tam nikdy nebyl, tyhle dvě vína jsem měl jen od Farky. Ale hlavně Klásiko se mi za českou cenu moc líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama