Září 2010

Dva ryzlinky z Wachau a z Alsaska

30. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Po víkendové brigádě (tady) jsem plánoval krátký odskok do Wachau. V nedělním dešti jsem to vzdal a doma se utěšoval ryzlinkem z Wachau. Pro srovnání jsem si k němu otevřel alsaský ryzlink z Cave de Turckheim. Ve skutečnosti jsem chtěl vybrat jeden z nich, ten lepší. Nebylo to jednoduché. Bez toho, že bych si začal psát poznámky, by to dopadlo klasicky - žádné rozhodnutí, za to dvě vypité lahve.

RR 09 Federspiel Donabaum, Wachau

Riesling Bergterrassen Federspiel 2009, Weingut Johann Donabaum, Wachau, 299 Kč
Riesling 2007 Vieilles Vignes, Cave de Turckheim, Alsace AOC, 279 Kč


Výběr z bobulí

29. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Nedávno jsme s kamarádem diskutovali o sklizni hroznů v Burgundsku a o tom, zda burgundští vinaři sbírají vinohrad najednou nebo na několikrát. Dodatečně jsem zjistil, že ve čtvrtek měl k tomuhle tématu příspěvek s pěkným videem Jamie Goode tady.Víkend na Moravě

27. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Ilustrační obrázek z víkendové brigády, pomáhal jsem natahovat vodicí dráty a nachodil sto viničních kilometrů, do zblbnutí nahoru a dolů, ale krásně jsem se vyfoukal na zdravém vzduchu. Víkendová Morava byla plná vydlabaných dýňových hlav a přejetých žab - jíst žáby, jak to prý dělají Francouzi, mě neláká, ale pobíjet je autem na silnici se mi už vůbec nelíbí. To už by snad bylo lepší je jíst? Víte někdo, jak chutná žába?

Drátování


Večerní stín ze statku Casanova

24. září 2010 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Tentokrát si musím vystačit se vzpomínkami a úplně se obejít bez googlovské berličky. Na webu sice najdete spoustu odkazů na Podere Casanova, ale všechny ukazují na jiné podniky. Jediný správný odkaz je tady, ale z toho moc nevyčtu. Už jsem v Casanově nakupoval nejmíň šestkrát, ale těžko budu hledat nějaké fotky. Tak napřed víno, Večerní stín.

Děti v Casanova


Sobotní odpoledne v Tróji

23. září 2010 v 6:00 | Sklenička |  Jen tak
Už jsem tady psal o trojském burčákobraní a sliboval, že co nejdřív vezmu do Tróje svoje děti. Jak řekli, tak udělali, říká se v pohádkách, a my jsme v sobotu odpoledne vyrazili do Botanické zahrady na výstavu masožravých rostlin. Měli jsme to i s výkladem a moc se nám to líbilo. Včetně probleskujícího vysvětlení o druhovém vývoji těchto zvláštností - většinou se vyskytují na nějakém izolovaném místě a nerozšiřují se na větší území. Typicky se druh vyvine v izolovaném místě - na malém ostrově nebo ve vysokých horách - a nešíří se dál.

Botanická zahrada, masožravky


S de Siroua 2006, Syrah, Vin Rouge du Maroc

22. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dárek, soukromý dovoz z Maroka. Víno, které muselo podstoupit groteskní anabázi na pařížském letišti při přechodu evropské hranice. Nakonec ji přešlo a dorazilo až ke mně, provázeno komentáři jiných vinných cestovatelů o tom, že dobré víno v Maroku prostě neexistuje. Trochu se spletli...

Marocký Syrah


Komunitní bedýnky popáté

21. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Bedýnky
Nedávno jsem tady naznačoval, že když jsou pro vás ceny dovozových vín příliš drahé, můžete si je dovézt sami. Dneska vám ukážu, jak se to dá udělat. Koupíme si šestero italských vín za ceny platné při nákupu ve vinařství. Že kecám? Kdepak, v úterý nikdy nekecám!

Montecatini 2004 Garáž


Dva ryzlinky z Mělníka

20. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Ryzlinková vášeň a zvědavost mě vyhnaly do Mlazic. V pondělí před polednem se mě paní Krausová ochotně ujala a otevřela mi k ochutnání ryzlink, přestože jsem se předem omlouval, že koupím jen jednu lahev a navíc řídím, takže musím plivat. Takže za vstřícnost k neohlášeným návštěvníkům dávám bod.

Kraus 425 Korek

RR 2008 SUD, České zemské víno, Mělnické vinařství Kraus
RR 2008 polosuché, České zemské víno, Mělnické vinařství Kraus


Dvě toskánská červená

16. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Krajinka

Po čtyřech ryzlincích z Farkatéky přináším ještě dva Toskánce jako náplast na krátké léto a příliš rychlý nástup podzimu. Včera se zmínil sklepmistr vinařství Marchesi Ginori Lisci, o kterém jsem psal tady, že už sklízejí... hledal jsem náhradu za rychle vypitá vína přivezená z dovolené a korigoval jsem původní představy o tom, jak lacino doma pořídím některá Chianti, která mě oslnila v Itálii. Přesto se do tepání vysokých cen dovezených vín nebudu pouštět. Jednak jsem se Skleničkovým Sklepem aspoň jednou nohou na stejné lodi s dovozci, a jednak si ještě dobře uvědomuju, že jsme v Čechách. V těch Čechách, kde se jeden režim definitivně položil poté, co se jeho nejvyšší představitel ztrapnil závistivým komentářem příjmů jedné zpěvačky (To nemá žádnej z nás, soudruzi!) a kde zanevřeli na bývalého předsedu vlády a vůdce opozice kvůli nesnesitelnému buranství při prezentaci vlastních příjmů a obleků (Kdo z vás to má?), je lepší vyhýbat se komentářům o cenách dovezených vín a vůbec komentářům příjmů svých bližních. To už si ta vína raději přivezu z ciziny sám. To ostatně vůbec není špatnej nápad, možná se s vámi o něj ještě podělím. Co jsem si koupil z Farkatéky?


Nejlepší letošní víno

15. září 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dneska překvapím. Vědomě, protože stálí čtenáří vědí, že tady neprovozuju Brownův pohyb od burgundských Grand Cru ke krabicákům a přes supermerkáče zpátky k biodynamikům... asi nejlepší letošní víno jsem otevřel v pondělí. Merlot Veneto 2008 IGT Cornalè, Casa Vinicola Bennati, Cazzano, Verona. Italský Merlot s dvanácti procenty alkoholu.

Merlot od Mikiho