Červen 2010

Chiuso

28. června 2010 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Tentokrát to bude prázdninový blog - vynechám třetí výročí Skleničkova blogu (tady:o), přeskočím i matematické výpočty, kolik kamionů je potřeba na přivezení dvou milionů litrů vína do Zaječí. Jedu na Jih!Nový Poddvorov, devatero otevřených sklepů a desátá rozhledna

21. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Už jsem za poslední měsíc věnoval poddvorovským otevřeným sklepům tři zmínky, takže ta čtvrtá je povinná. Ještě než začnu o sobotních Otevřených sklepech, musím se zmínit o nové poddvorovské atrakci. Na kopci za Novým Poddvorovem vyrostla třicetimetrová rozhledna. Vylezli jsme na ni v neděli. Bylo zataženo, ale výstup byl zážitek. Pobíhali jsme po větrné plošině a radovali se z vichru i ztráty závratí.

Poddvorov Rozhledna


Fotofejeton

16. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Dneska to vezmu šmahem. Beztak mě celej tejden nejvíc zajímá, jak bude o víkendu. Předpověď počasí kolísá jako kurz dolaru během ropný krize. Bude parno jako loni? Nebo bude zataženo, chladno? Je mi to fuk -  jestli bude zase hezky, bude to paráda. A jestli bude ošklivo, bude v Poddvorově málo návštěvníků, víc času, žádná tlačenice na dvorku u Sůkalů. Co se mě tejče, dopadne to dobře. Jedem!

Bryčka 1


Otevřené sklepy aneb kdyby všechno rosé bylo zadarmo ...

10. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Rosé-mánie 2009 se asi nebude opakovat. Letní počasí už je za oknem, ale loňská vlna reklamních článků o vhodnosti růžového pití nepřišla. Soukromě mi to vůbec nevadí, považoval jsem loňskou kampaň za obdobu svatomartinské kampaně v tom smyslu, že měla pomoci přinést lepší příjmy vinařům, kteří se zaměřili na výrobu rosé z modrých odrůd. Pro mě je rosé vedle červeného ještě pořád jako mlíko vedle smetany - jasně že na spoustu věcí je potřeba mlíko, ale smetana je prostě v úplně jiné, vyšší třídě. Takže vytahuju na zahradu zatím jediné letošní rosé s tím, že si udělám čárku, budu mít první letošní blog o rosé, a tím mám pro letošek splněno.

Rosé PN 2009 Krásná Hora


Sny o červeném Fiatu

9. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
S úlevou koukám na současné kabrioletové jaro. Aby nebylo dost na tom, že moje bloggerská píle je letos méně než chvalitebná, pod dojmem přetrvávající zimy a zatažené oblohy jsem si rezervoval dva týdny dovolené sice v zemi, kde stále svítí slunce, ale na zemědělské farmě bez internetu. Takže jestli se na  konci června na dva týdny odmlčím, nebude to následkem lenosti nebo přechozené nestřídmosti v pití, ale jen a jen následkem toho, že přejedu Brenner. Chachááá!!! Dychtivě gůgluju, které toskánské vinařství zaměstnává Češky, studuju mapy a v krabicích ve sklepě hledám papírky se seznamem zemědělských trhů od pondělí do soboty ve Val di Cecina. Přikusuju uleželou gorgonzolu. Zdá se mi o olivovém oleji. Sním svůj sen o červeném Fiatu... těším se, až se klepu jako telegraf.

Třešně 2010


Steillagen-Riesling 2003 halbtrocken, Weingut Otto Pauly

8. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Štíhlá zelená flétna, tradiční etiketa prozrazuje jen obsah alkoholu (11,6 %) a původ (Mosela). I na webu vinařství jsem si zprvu nebyl jistý, jestli nejsem na špatné adrese, o víně je tam minimum informací a s mojí právě otevřenou lahví se nijak dychtivě nespojují. Až podle adresy na korku (Graach) jsem se ujistil, že je adresa správná. Moselský ryzlink, podle informace prodejce (VÍNO & spol., s.r.o., Praha, Zelená 17) velmi tradiční výrobce.

Steillagen 03 Otto Pauly


Vosne Romanée 2005, Domaine Robert Arnoux

7. června 2010 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Robustní tlustostěnná burgundská lahev se střídmou etiketou a minimem povinných údajů. Drobným fontem deklarovaných 13 % alkoholu, Pinot Noir. Těším se na ni už rok, od loňského červnového týdne v Burgundsku s Pavoukem. (O vinařství jsem se už zmiňoval několikrát, třeba tady nebo tady.) V sobotu odpoledne jsme na zahradě ugrilovali na biftek, papriku, brambory a slaninu a otevřeli dvě burgundy. Jedna z nich byla Vosne Romanée od Arnouxe. Druhou, o dva roky mladší, jsem používal jako kontrolní vzorek, pro porovnání.

Vosne Romanée 05 Arnoux