Výborný novozélandský Pinot

26. května 2010 v 6:55 | Sklenička |  Jen tak

Petit Clos 2008, Clos Henri, Marlborough, New Zealand.

Novozélandský Pinot Noir, vyrobený a do Evropy dovezený francouzským vinařem Henrim Bourgeoisem. Jak říká známé pravidlo, Když je nemůžeš porazit, přidej se k nim. Nebo je to jinak? Když se k nim nemůžeš přidat, znič je ??? Jak často říkají Pravidla českého pravopisu, oba způsoby jsou možné!

Petit Clos 08 NZ


Prostě cestou z Burgundských dnů ve Wines Home jsem se v Bílkově ulici zastavil u dalšího krámku a koupil novozélandský Pinot Noir, snad poprvé v životě. (Nepodlehnul bych, nebýt toho, že jsem si výrobce spletl se jiným loirským producentem, ach jo...) Kdysi jsem u Domince ochutnal PN od Loiry. Bylo to úplně jiné, než moje oblíbené burgundy, ale bylo to zajímavé. Jestli vás tyhle vysvětlivky nudí, tak ještě chvilku vydržte, protože na rozdíl od dobrodružného čtiva, detektivek atd. nepřijde zlom, to víno za to stálo.

Podle zadní etikety to vypadá, že Henri Bourgeois, vinař z údolí Loiry, známý Sauvignony ze Sancerre a Pouilly-Fumé, koupil vinice na Novém Zélandu a rozhodl se tam vyrábět vína pro okamžitou spotřebu. Ovocné, suché Sauvignony a Pinoty. Moje dobrozdání je, že se mu to daří. Víno je uzavřeno v robustní burgundské zelené lahvi se šroubovacím uzávěrem. (Nějak ztrácím předsudky, se screwcapem se mi pohodlně manipuluje a pokud se pojí s vínem určeným k brzkému vypití, jsem spokojený.) Barva je příjemná, čirá, světlá rubínová. Vůně prozrazuje Pinot, ale odlišuje se od burgund. Je lehce animální a květnatá, sametově ovocná, komplexní a mazlivá. V chuti nastupuje jako první jemná živočišnost, opakují se dojmy z vůně a následuje příjemně dlouhý kořenitý závěr. Za 360 Kč nadprůměrné víno - možná to píšu proto, že skladba chuti je pro mě nezvyklá, ale víno působí příjemně a poměr ceny a výkonu je dobrý.
 


Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 26. května 2010 v 10:07 | Reagovat

A teď si vezmi, že stylově podobné věci kupují v UK znatelně pod deset liber, při jejich příjmech :) Novozélandské pinoty mne baví, obvykle si nehrají na Burgundsko a jsou své a pěkné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama