Květen 2010

Povolební pozdní sběr

31. května 2010 v 15:11 | Sklenička |  Jen tak
Už tradičně jsem v čase Prague Food Festivalu zmizel z civilizace: předchozí ročníky PFF kolidovaly s Otevřenými sklepy v Novém Poddvorově, letošní s pěším výletem s dětmi do údolí Labe nad Děčínem. Strávil jsem prohibiční víkend o chlebu s paštikou, salámem a špekáčky a huboval děti za mokré boty a špinavé kalhoty. Spali jsme pod skalami v kaňonu, kde nebyl telefonní signál, a když jsem v sobotu večer sešel dolů k cestě, mobil se mi samým překvapením vypnul po zprávě, že o nového předsedu ČSSD budou soutěžit Sobotka a Hašek. Vrátil jsem se k ohni a nabízel ostatním putovníkům sázku na jméno příštího ministra zahraničí. Mohlo to dopadnout hůř, říkám si... bradavičnatá reinkarnace Miroslava Štěpána je na odchodu, a kdyby Radek John v politice ničeho dalšího nedokázal, už teď má u mě kladné znamínko.

údolí Labe v pátek večer


Výborný novozélandský Pinot

26. května 2010 v 6:55 | Sklenička |  Jen tak

Petit Clos 2008, Clos Henri, Marlborough, New Zealand.

Novozélandský Pinot Noir, vyrobený a do Evropy dovezený francouzským vinařem Henrim Bourgeoisem. Jak říká známé pravidlo, Když je nemůžeš porazit, přidej se k nim. Nebo je to jinak? Když se k nim nemůžeš přidat, znič je ??? Jak často říkají Pravidla českého pravopisu, oba způsoby jsou možné!

Petit Clos 08 NZ


Dvě burgundské degustace aneb o nespěchání

25. května 2010 v 6:55 | Sklenička |  Jen tak
Minulý pražský týden byl ve znamení Burgundska. Došel jsem na středeční prezentaci a ochutnávku burgundských vín a francouzských delikates ve Wines Home (z toho se nakonec vyklubala jen skromně navštívená ochutnávka tuctu burgundských vín) a na tři čtvrteční akce. Wine Workshop burgundské vinařské školy pro novináře a společenský večer s kapelou Les Cols Roules byly zase ve Wines Home, do toho se mi vklínila ochutnávka vín meursaultské Domaine Jacques Prieur, pořádaná dovozcem Domaine R&W. Doufám, že se mi podaří z těchto akcí sesmolit nějaké zápisky, ale dnes jen dvě okrajové poznámky.

Pampeliška


Pálavské baroko v Perné

10. května 2010 v 6:55 | Sklenička |  Jen tak
V sobotu jsem byl na výstavě vín v Perné a bylo to vinařský baroko. Tak jako říkám oplácanejm holkám baroko, razím pro současný trend vlašáků ve výběru z hroznů, podobně sladkých (přezrálých) veltlínů a šardonek termín vinařský baroko. Nejsem fanatik, mám rád sladkou rulandu šedou, Tramín nebo Pálavu, ale po třech hodinách koštu v Perné jsem se už bál jít pro bílé víno bodované nad 18,5. To by v tom byl čert, aby nebylo sladké!

Perná cedule 1


Čas trhnul oponou

6. května 2010 v 9:14 | Sklenička
Čas trhnul oponou a je tady vyluštění hádanek ze Skleničkovy Komunitní Bedýnky. Kdo jste ještě všechny vína neotevřeli, nečtěte dál! Vy ostatní můžete nasednout na Stroj času a vrhnout se o měsíc zpátky. Tady jen naznačím (Rýňák, šardonka, Chorvát, Kabernet, Pinot a Cvajgl), kdo to chcete vědět přesně, musíte si skočit sem. Tam najdete úvodní článek a v závěru i podrobné odtajnění, následované autentickými komentáři tipujících.

Bed 6617


Zweigeltrebe 2009, Antonín Uher, Lanžhot

4. května 2010 v 6:50 | Sklenička |  Jen tak
Žiju teď zdravě, jím ovoce a zeleninu, chodím po Kokořínsku, spím pod širákem a pálím s dětma čarodějnice (aspoň o prvomájovém víkendu jsem to tak dělal). Můj vietnamský zelinář už prodává okurky - nakládačky. Pravidelní čtenáři blogu už dávno vědí, že nakládačky jsou nejlepší na salát! (Naučil jsem se to před deseti lety v lednu v Egyptě, ale můj tatínek, agronom, se mi smál, že to je jen tím, že jsou okurky podtržené, tedy sklizené předčasně.) Každopádně jsem si o modrém prvomájovém pondělku k těm sezónně nepravděpodobným vietnamským nakládačkám dal lanžhotský Cvagl, přesněji Zweigeltrebe 2009 od Antonína Uhra.

Antonín Uher 7000


Jarní džem

3. května 2010 v 6:50 | Sklenička |  Jen tak
Na jaře lidi dělají divné věci. Já třeba ulítávám na vínech od moravských malovinařů. Teta Irina si koupila stan a batoh a vyrazila na vandr do Maroka. Můj obchodník ovocem a zeleninou Than Duc Tho zlevnil ananasy. V Praze už poněkolikáté začal a skončil veletrh Víno a destiláty, aniž bych tam byť i jen nakouknul. Na zahradě mi rozkvetla sakura. Na jaře se dějou věci!

Sakura