Zajace v pytli!

31. března 2010 v 6:50 | Sklenička |  Bedýnky
Takhle to na vás jukne z nové Komunitní Bedýnky. Mohl jsem jí taky říkat Komunitní pytel, protože v ní (v něm?) je šest velikonočních zajíců.

Bedýnka SKB 4


Tedy, takhle to jukne na ty, kdo jste se už přihlásili. Potom jste už dostali instrukce k vyzvednutí bedýnky v pražské vinotéce Le Caveau, v brněnském Bedýnkovacím centru nebo dostanete Bedýnku poštou. V neděli jsem se (i přes intenzivní koštování v Hruškách i Bílovicích) probudil s jasnou hlavou, v letním březnovém ránu naložil poslední, šesté víno, tři dny předtím nalahvované, a cestou zpátky vyložil Bedýnky pro brněnské Bedýnkáře.

A co že v aktuální bedýnce je?

Skleničkovo Komunitní Bílé 1 (SKB 1)
SKB 2
SKB 3
Skleničkovo Komunitní Červené 1 (SKC 1)
SKC 2
SKC 3
Ostatní údaje si musíte doplnit sami!

Tahle Bedýnka je výsledkem skleničkovského šmejdění po moravských vesnických koštech, ochutnávání ve vymrzlých tělocvičnách a klábosení s vinaři. Žádné z těch vín nenajdete v supermerkáči. Dvě z nich můžete najít ve vinotékách, ale žádný z výrobců nepatří mezi nejznámější vinaře. Některá vína dokonce pocházejí od malovinařů, takže prostě běžně ke koupi vůbec nejsou. Vymyslel jsem si tuhle bedýnku jako zábavné společné cvičení v určování odrůd, ale bez ohledu na to si myslím, že všechna ta vína jsou výborná sama o sobě, nejen jako představitelé nějakého projevu dané odrůdy. Takže koštujte, určujte, a napište mi svoje postřehy a tipy na odrůdy nebo ročníky do komentářů. Aby komentáře neovlivňovaly pomalejší degustátory, na nějaký čas tyhle komentáře zamknu jako moderované, to znamená, že se budou pod článkem ukládat, ale nebudou se čtenářům zobrazovat, dokud je neschválím. Jednotlivým čtenářům budu na komentáře odpovídat e-mailem (takže nezapomeňte uvádět e-mail), a po čase zveřejním diskusi celou. (Pro ty, co jsou tu poprvé, úvodní text k Bedýnkám je tady.)

Pár poznámek k vínům jako vodítko pro slepou degustaci.

Módní přehlídka 2010

SKB 1 je trivální hádanka na rozcvičku, žádnej chyták. Myslel jsem si, že to uhodne každej, ale (jak připisuju dodatečně) hned první dva tipy byly mimo, včetně vinotékaře, který absolvoval degustační kurz. (Abych parafrázoval Macha a Šebestovou: To víte, slepá ochutnávka je slepá ochutnávka!)SKB 2 je víno, které se mi líbilo na loňské ochutnávce, ale může být pro nezkušené ochutnávače těžší k určení. Primární aromata už ustoupila a projev vína víc určuje lahvová zralost. Šel bych na to vylučovací metodou: je málo odrůd, které dají tolik cukru a alkoholu, takže která z nich to může být? SKB 3 bude pro někoho neřešitelná záhada a pro jiného trivialita. Zase platí, že primární aromata ustoupila lahvové zralosti, ale tahle odrůda se nezapře.

Červená vína? SKC 1 nemusím komentovat, SKC 2 asi taky ne. Sám bych nemusel poznat třetí červené, protože tuhle odrůdu nevyhledávám a potkávám ji jen zřídka, ale žádná rarita to není. SKC 3 jsem vybral prostě proto, že to je dobré víno, moc se mi líbilo. To je asi na tom nejdůležitější - i kdybyste si netroufli určit odrůdu, napište mi poznámky k tomu, jak které víno voní, jak chutná a jak se vám líbí.

Poznámky doplněné 6. května:

Po měsíci zveřejňuji komentáře, dodnes skryté, a dodávám poznámky k identitě jednotlivých vín.

RR Tichý Etikety

SKB 1 - Ryzlink rýnský 2007 Pozdní sběr, Ing. Richard Tichý, Hrušky, viniční trať Hastrmany. 12,5% alkoholu, polosuché. Už jsem o tom víně psal, je to jednovaječné dvojče ryzlinku z předchozích Komunitních Bedýnek. Původně pocházejí oba ryzlinky z jedné nádoby, kde společně vykvasily, po přečerpání do dvou menších nádob se jedno víno (zrovna tohle) samovolně rozběhlo a prokvasilo trochu víc dosucha. Podle mě je to ukázkový příklad moravského ryzlinku s ostrou kyselinou pěkně vyrovnávanou zbytkovým cukrem.

SKB 2 - Chardonnay 2008 pozdní sběr "Tadeas," Vinařství Kosík, Tvrdonice Objevil jsem si ho na loňské Výstavě vín v Tvrdonicích, letos je nově i v Salonu Vín ČR (tady, na fotce je taky vidět, že víno dostalo na výstavě 93 bodů!).

seznam 1

Pro slepou degustaci trochu těžší oříšek, protože lahvová zralost už válcuje primární šardonková aromata, podle kterých jsme zvyklí šardonku poznávat. 13,5 % alkoholu, 10 gramů zbytkového cukru a 6 gramů kyselin, 23 gramů bezcukerného extraktu. Hodně plné v chuti, nazrálé. V nápovědě jsem ukazoval na to, že jen málo odrůd dává takhle vyzrálé hrozny (RŠ a Chard.), a mezi nimi by se to mělo dát poznat.

SKB 3 - Chorvát 2008, Jiří Slunský z Valtic. Malovinař. Tohle byla zrada, za kterou se Pražákům omlouvám. Chorvát vlastně ani není víno (striktně technicky vzato), protože pochází z odrůdy, která není v Česku uznaná (ani to není Vitis Vinifera). Přesto je to odrůda na moravském Slovácku nesmírně populární, nejspíš pro tu divokou až agresivní aromatiku. V našem vzorku už je primární aromatika válcovaná lahvovou zralostí (které se někdy říká archivinka nebo ještě upřímněji oxidace), ale stále to je poznat: když najdete v bílém víně aromata lesních jahod, je to Chorvát! (Taky se mu říká Fragolino.) Kdo to nikdy předtím neochutnal, ten byl bez šance, ale kdo to někdy ochutnal (s poučením), ten to už pozná vždycky. Lesní jahody = Chorvát!

Dlouhý výdech, pauza... následují červená vína. Jsem na ně obzvlášť pyšnej!


SKC 1 - Cabernet Sauvignon 2009, Výběr z hroznů. Jan Bartoš, Tvrdonice. Výběr z hroznů je jen pomocná informace o cukernatosti materiálu (24 stupňů), protože víno nebylo zatříděné. Žádný sud, žádný barik. Jan Bartoš pracuje jako sklepmistr ve Vinařství Kosík (takže je do značné míry zodpovědný za bílé SKB 2), ale tohle víno vyrobil jako soukromník, malý vinař. V letošních Tvrdonicích vyhrálo v kategorii červených vín, podle mě je to typický (paprikový a černorybízový) kabernet (uznával jsem i tipy na Cabernet Moravia, podle mě tam ten máček, typický pro CM nebyl, ale ty rozdíly jsou malé a kdo poznal kabernet, má bod).

Přemýšlel jsem, jestli by vínu pomohl ještě půlrok v sudu, ale to nic nemění na tom, že jako ukázka moravského kabernetu je to parádní, plné v chuti, a je radost to pít a představovat si krásně zralé hrozny, co byly na počátku.

SKC 2 - Rulandské modré 2008 pozdní sběr. Jiří Slunský, Valtice. Rok v barikovém sudu (takže tam vstřebal vůni popelníku nacpaného nedopalky), má krásnou rubínovou barvu a chuť nabušenou višněma a švestkama, napoprvé jsem si zapsal do poznámek i ostružiny a maliny. Celkový projev vína je daleko od typické Moravy a blíží se Burgundsku, přestože hrozny vyrostly na valtické vinici Pod Rajstnou. Pro mě jeden z nejlepších moravských Pinotů za dlouhou dobu.
Osička Zweigelt Etiketa

SKC 3 - Zweigeltrebe 2006 + 2008, Jaroslav Osička, Velké Bílovice. 12,5% alkoholu. Nezatříděné, zemské (cukernatost 21 stupňů NM), ale barikované. Netradičně vyrobené víno, jenže zrovna tak bych mohl napsat velmi tradičně vyrobené: nulašestku nechali tři roky v dubovém sudu, nulaosmičku rok. Včetně kvasničních kalů, bez síření, bez filtrování, poprvé sířeno až před lahvováním. Ukázka toho, kam se dostane víno bez pomoci moderní chemie (ale zase mu to trvá o něco dýl :o). Já bych skoro jistě Cvajgl nepoznal (protože ho nevyhledávám). Ti, kdo ho poznali, zase měli problém s určením ročníku - teď je to jasné, víno ročník nemá. Jde o málo vídaný případ intermilesimiálního cuvée. To je odborný termín, který jsem si právě vymyslel, a označuje směs vína ze dvou různých (v tomto případě navíc nesousedních, sudých!) ročníků z jedné vinice. S něčím takovým se běžně nepotkáte, leda snad ve Skleničkových Komunitních Bedýnkách!

Tři vína pochází od malých vinařů (SKB 1, SKC 3) nebo středně velkého vinařství (SKB 2). Ostatní tři jsou od malovinařů, vyrobená v malých objemech a běžně nedostupná.

Doufám, že jste se (vy, kteří jste vína naslepo ochutnávali a pokoušeli se je určit) dobře bavili. Podle vašich komentářů, částečně tady na blogu a částečně posílaných na můj soukromý e-mail, soudím, že jo. Každopádně děkuju za odvahu sdílet komentáře k vínům, pro některé to sice byla brnkačka, ale pro někoho to mohlo být stresující.

Mám z toho taky dojem, že vás slepá degustace vybičovala k většímu soustředění, k větší pozornosti smyslů, a že jste díky tomu vína hodnotili výš, než byste hodnotili podle etikety s logem známého vinařství nebo naopak podle etikety neznámého malovinaře. Předsudky s námi cloumají, ať chceme nebo ne. Chce se mi napsat, že si to můžete vyzkoušet znovu, už se znalostí z prvního slepého kola, ale i přes pověstnou skleničkovskou shánčlivost už některé vína doma nemám. Ale jestli se vás, kteří byste si chtěli sjet ještě druhé kolo, najde víc než málo, tak zkusím dokoupit Kosíkovo Chardonnay i Slunského Chorvát (v novějším provedení, nuladevítku). Napište mi do komentářů nebo rovnou do úvodního formuláře tady. Jestli bude dost zájemců, můžeme si udělat další bedýnky shodné s těmi předchozími, jen bez tajemství.
 


Komentáře

1 Milan Sojka Milan Sojka | E-mail | 31. března 2010 v 14:24

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat jestli chystáte článek o ochutnávce v Hruškách - v případě že ne zaujala Vás tam nějaká vína od pana Beneše, nebo Tichého ??? Hezký den S pozdravem Milan Sojka a omlouvám se že nepíšu k Vašemu tématu :-)))

2 pavlis pavlis | E-mail | 31. března 2010 v 15:02

SKB1 - Výrazná zlatavě žlutá barva. Vůni dominuje medová sladkost, která spolu s viskozitou napovídá vyšší přívlastek. V chuti dlouhá citrusová kyselinka. Víno působí vyváženě, je vyloženě hezky udělané. Podle mě je to nějaká burgundská odrůda, které moc neznám, tipuji rulandské šedé. Podle vůně jsem to hádal na polosuchý VzH, v chuti ale působí lehce a suše, suchý PS. Víno je to mladé, 2009 či 2008. Takže: RŠ VzH polosuché 2009? Psalo by se mi to líp, kdybyste neuváděl, že to pozná každý trouba :-).

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 31. března 2010 v 15:23

[1]: článek chystám, mám jen záchvat lenosti a deštivou náladu. Pro případ, že bych promeškal příležitost k sepsání článku, tak Tichý, Beneš a Nešpor v Hruškách vyhráli a měli tam pěkná vína.

4 pavlis pavlis | E-mail | 31. března 2010 v 22:07

SKB 2 - Jestli jsem u prvniho tapal, tak u druheho fakt nevim. Vune laku od okurek mi neni moc sympaticka, ale v chuti je to krasne kulate a dlouhe a ciste. Vyssi privlastek. Vic alkoholu poznavam az jako dusledek. Ve vuni je jeste neco zeleneho a zeleninoveho? Tip je Sauvignon VzH. Suchy. Rok nevim. S takovym vinem nemam zkusenosti. Vinare prozradila lahev.

5 krtek krtek | E-mail | Web | 1. dubna 2010 v 11:20

No,
abych určil laťku, na které se budeme pohybovat:
SKB1 je (snad) ryzlink, SKČ1 je (snad) frankovka?

To je tak všechno, co jsem schopný říct ;-)) Nicméně na to, že obě tyhle odrůdy moc nevyhledávám, tak mi/nám ty vína překvapivě dost chutnala...

6 Evik Evik | E-mail | 1. dubna 2010 v 15:34

Tak včera jsem si bedýnku vyzvedli a hrdinně se pustili do ochutnávání. Upozorňuji, že já i můj muž jsme naprostí amatéři, kterým víno buď chutná nebo nikoli a nebo mají na určité náladu či nikoli.
Tak tedy teď ta ostuda: SKC1 - nevíme si rady!!! Cítili jsme z toho hlavně alkohol a chuť byla jemná, bez výraznějších tříslovin, ale pro mě ani náznak ovoce, ničeho, hlavně alkohol (není třeba takovéto víno vhodné k prodýchání?). Takže zkraje byl tip na Rulandské modré, jen nám neseděla hodně tmavá barva s fialovými odlesky. Otevřeli jsme si dokkonce i encyklopedii vína a studovali jednotlivé odrůdy a byli ještě více zmatení:-) (že by "jetá" Frankovka??) Takže ani to samozřejmé pro nás nebyla hračka ale tvrdý oříšek. Na víně jsme si ale, i přes silný ethanolový nádech, pochutnali;-)

7 Přemek Přemek | E-mail | 1. dubna 2010 v 20:41

Tak právě popíjíme první láhev, SKB1, a raději tip napíšu hned, než se to zvrhne :-)

Vzhledem k tomu že to má být jasný zástupce odrůdy, a má příjemné kyselinky, tipoval bych ryzlink, podle vůně rýňák?
Víc si zatím netroufám odhadovat, možná až dopijem :-)

PS:mimo soutěž - přimlouval bych se za delší dobu než bude zobrazena diskuze, nebo zobrazovat postupně - např. každý týden komentáře k jednomu vínu, teď v období koštů je zásob dost i mimo SKB a nerad bych se připravil o překvapení :-)

8 Pavlis Pavlis | E-mail | 2. dubna 2010 v 2:52

SKC 1 - Moravská červená moc nepiju, neb v Praze spíš najdu dobrá francouzská či italská červená za přiměřené ceny, ale tip si neodpustím. Tmavě červená barva s fialovými odlesky a višňová vůně vína bez výraznějších taninů napovídají, že by to mohlo být třeba svatovavřinecké.

9 ZZ ZZ | E-mail | 2. dubna 2010 v 19:53

SKC1 tipuji na Modrý Portugal. Jen mě trochu překvapuju jemné perlení, nebo spíš šimrání na krajích jazyka.

10 svědek svědek | Web | 3. dubna 2010 v 21:58

Tak já to tedy zkusím, ať o mých vinných zkušenostech ztratíte jakékoli
iluze. Nikdy jsem ochutnávání naslepo nezkoušel (a láká mě ten valtický kurz), je to tedy premiéra.

Začali jsem červenými, první dvě už máme za sebou, právě jsme otevřeli třetí. V první řadě chci pochválit váš výběr, protože mi červená moravská od vás zase nadprůměrně chutnají. Není až tak lehké něco takového ve vinotékách najít, jsem příznivec těžších plnějších vín typu Merlotu, Cabernetu nebo jihoamerického Syrahu, Malbecu, u nás mi většinou chutná Frankovka nebo Modrý Portugal. Podle mých nevelkých laických zkušeností chuť SKC není - bohužel - typická pro to, co se u nás obvykle
prodává.

SKC1 jsem vypil ještě před nápovědním článkem, takže už nemohu současně číst
a chutnat. Ale bavilo mě opravdu hodně, díky těm temnějším zadním tónům.
Připomnělo mi krabici z Krásné hory, kterou jsem si přivezl po jejich
úspěchu v Bedýnce. Vsadil bych na Cabernet a díky menší cukernatosti spíš na Moravia. Barique ve víně trefím jen někdy, tady by být mohl. Každopádně mé
pohárky křičí - tohle že je typický představitel moravského vína? Pak spousta svátečních pijáků vína z hypermarketu utrpí šok. A já chci navštívit vinařství a celou krabici! :)

SKC2 bylo taky dobré, na mě možná trochu moc voňavé, chuť proti SKC1
jednodušší. Má víc ovocných tónů, takže sázím na Rulandské modré. Zase
barique? Tady jsem si nejistý více, ale oproti běžné obchodní produkci tu
není protivná kyselost. Pokud to není bariqem, tak tou mléčnou fermentací
nebo čím?

SKC3 teď chutnáme se ženou a tchánem a jasně se shodneme na švestkové chuti.
Je opět jednodušší, plošší, rychle zmizí. Výrazné třísloviny, temná barva, to by mohlo být Zweigeltrebe. Nejsem z něho až tak nadšen (ale pořád
je nadprůměrné ve srovnání s moravskou produkcí, kterou zkoušíme) a to by v
případě téhle odrůdy nebylo žádné překvapení. Z kombinací Frankovky a
Vavřince mám raději André.

Jsem moc zvědav, v čem spočívají chyby a jaká pomocná kritéria vzít příště
do úvahy :) Pěkné Velikonoce!

11 Vlada (vn) Vlada (vn) | E-mail | 4. dubna 2010 v 14:56

Tak hlasim ze bedynka uspesne skonzumovana a prichazim sdelit sve dojmy.
Posbiral sem par kamaradu a ve slozeni ja, Jindra, Daniela, Michal a Marketa (ta se ale zdrzela veskerych komentaru) vina prechutnali hezky skupinove.
Zvolili jsme dvoukolovou metodu, kdy jsme v prvnim kole vina krome toho ze naslepo planovali ochutnat i na nemo a zdrzet se vsech komentaru, abychom se vzajeme neovlivnovali. Bylo to uspesne tak napul, obcas jsme holt svou sdilnost neudrzeli na uzde. Nasledne jsme celou sestici projeli jeste jednou, tentokrat uz spolu s diskuzi nad kazdym vzorkem (ale i zde se "predbihalo" a behem piti vzorku jednoho uz byly naznaky k debate o vzorku dalsim :))

A ted uz k jednotlivym vinum. Predne musim rict, ze nam vsem vina moc chutnala a moc si pochvalovali Sklenickuv vyber. Za sebe bych si dal nektera vina moc rad jeste jednou, pekne v klidu, ve vetsim mnozstvi a casu si s nima vic "pohrat".

A ted uz k nasim dojmum - pro prehlednost jsem to napral do tabulky:
http://bit.ly/acfrZA

No a ted uz se moc tesim na rozhreseni. Ja si teda 2x jistej nebyl, spis sem tipoval nez bych vylozene usrkl a rekl "Jo, to je prece tamto.."
Ale rozhodne to byla prima zkusenost a uz se tesim na dalsi.

12 Jablonecká sekce Jablonecká sekce | E-mail | 4. dubna 2010 v 16:54

Předem našeho komentáře přijměte velikonoční pozdrav ze severu Čech.

SKB1: Jsme si jisti, že se jedná o ryzlink, jen se nemůžeme domluvit který. Půlka skupiny lobuje za rýnský a druhá za vlašský.
SKB2: Utlučený remcal tvrdil, že se jedná o RŠ, ale tlukoucí většina říká CH.
SKB3: Naše láhev má asi vadu - zejména cítíme jablečno-technické tóny, o kterých euforicky říkáme vůně fialek, proto tipujeme tramín.
SKC1: ZW
SKC2: RM
SKC3: Nevíme, co člověk to názor. Tipujeme Merlot, CS, přezrálá RM.

A teď hoříme nedočkavostí, jak to vlastně je. U většiny vín jsme si říkali, že tohle už jsme pili mockrát, že to naprosto typicky voní i chutná, jen si nemůžeme vybavit, co to vlastně je.

13 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 5. dubna 2010 v 9:27

Vlada (vn) skore je 3:3, podrobnosti posílám e-mailem. Chválím podrobné poznámky, to je docela dobré pro zpětné posouzení vín, které jste naslepo netrefili. Vzhledem k tomu, že SKB 3 bylo pro vás zřejmě neznámé, tak to jsou jen 2 omyly :o) Dobré! (Se speciálními pozdravy Jindrovi!)

Jablonecká sekce: děkuju za podrobnou zprávu, skore je podobné, 3:3 (se stejnou vyjímkou SKB 3). Konkrétní poznámky taky posílám e-mailem, abyste nemuseli čekat na oficiální odhalení.

14 vinklerovi vinklerovi | E-mail | 5. dubna 2010 v 20:44

Víno pijeme, ale znalci ani školení nejsme. Nejezdíme po vinařích ani po ochutnávkách. Bedýnky bereme jako dobrou příležitost ochutnat, co asi normálně nekoupíme.
Ochutnána jsou červená, takže naše tipy jsou:
SKC1 - oba podle vůně a chuti na první "pohled" Cabernet, podle mě asi Moravia, protože bych řekl, že na konci pálil podobně jako ten v první nebo druhé? bedýnce
SKC2 - opět na první "pohled" Pinot - třešně nebo višně ve vůni
SKC3 - trochu problém - já bych řekl Svatovavřinecké, J tipovala Modrý Portugal ovšem není si vůbec jistá.
Tak asi tak, dost jsme se pobavili. Všechna tři vína nám chutnala. Bílá budou na další víkend. Moc děkujeme

15 Krakonos Krakonos | E-mail | Web | 5. dubna 2010 v 20:50

Bedynka jela tramvaji, metrem, urazila 100km busem, 3km vlakem a zbytek pesky, nechavam tomu alespon dva tydny klidu ve sklepeni. Kritici zbytecneho cestovani automobilem budou snad poteseni :o). Ostatnim at zatim chutna. Skoda, ze jsme se nedohodli na vymene Bordeaux <-> Bourgogne ale dostal jsem se k nemu az dnes a mozna bych uz ani nenabizel :-DDD, nam co mame radi cuvee a prkynka pripada bozske :o), 05 je 05 - NEVKLADAT 8-). To Beaune 1-er Cru co maji ve vinotece jste privezli z posledni cesty ?

16 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 5. dubna 2010 v 21:31

vinklerovi - vy už školení potřebovat nebudete, skorujete 2:1. Nejlepší zpráva je, že červená vína chutnala, podrobnosti posílám e-mailem.

17 Tomáš M. Tomáš M. | 5. dubna 2010 v 22:14

Zatím jen tip na první víno - Veltlínské zelené ročník 2007? Ale zlobit se nebudu, jestli jsem to netrefil, protože víno je dobré a líbí se mi.

18 martin.k martin.k | E-mail | 7. dubna 2010 v 8:32

Dobrý den, všechna bílá padla u příležitosti oslav prvních narozenin synka, ve složení táta a dva dědové, všichni amatéři. Táta dokonce začal pít víno teprve před dvěma lety ovlivněn literární hodnotou tohoto blogu, tudíž některé odrůdy (zvlášť červené) má napité málo, nebo dokonce vůbec. Nuže tu jsou naše tipy, nic jiného než tip se tomu říkat nedá, a nějaké podrobnější poznámky od nás také bohužel nečekejte. SKB1: já se s jedním dědou přu, zda jde o ryzlink (neodvažujeme se odhadnout jaký), či o sauvignon, druhý děda rezignovaně prohlásí, "že tomu vůbec nerozumí". Nakonec dávám za pravdu, podle květinového buketu spíš půjde o sauvignon. SKB2: ze třech bílých nejméně zapamatovatelné, s odstupem 24 hodin už si jeho chuť ani vůni nevybavuju. Dědové jsou rezignovaní, já házím do placu, že by mohlo jít o chardonnay, jeden děda se na mě dívá s krajní nedůvěrou, druhý opakuje, že tomu "stále vůbec nerozumí". SKB3: Po otevření z lednice velmi zvláštní vůně i chuť, ještě za zavřena pro mě velmi libá. Čím je víno teplejší a otevřenější, tím je víc a víc aromatické, a brzy se přejí. Jestli jsem začal tuto lahev s poznámkou, že mi ze všech bílých chutná nejvíce (a s domněnkou, že by mohlo jít o rulandské šedé), tak ho s jeho koncem ho nemůžu ani vidět a musím dát za pravdu jednomu dědovi, který od začátku trvá na tom, že jde o tramín. Druhý děda stále nerozumí. Každopádně moc děkujeme panu Skleničkovi za příjemný večer a s červenými se ohlásíme zas po nějaké další rodinné oslavě.

19 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 7. dubna 2010 v 21:14

Tomáš M. - prvním nábojem jste minul, ale nevadí :o) Jak už jsem psal, hlavní je, že víno chutnalo :o)

martin.k - marně jsem Vás přemlouval k psaní degustačních poznámek a vida, že to jde, a ani nejsou nezajímavé. Podrobnosti posílám zatím jen soukromě e-mailem, abych nenapovídal dalším, kteří se ještě neosmělili :o) Těším se na červená vína!

20 Neználek Neználek | E-mail | 7. dubna 2010 v 22:33

SKB1 (korek Vinařství Tichý)
Mé postřehy:
Barva vyšší, zlatavá, křišťálová čirost.
Vůně květů, stopy naležení, medu, kyselost je patrná už ve vůni.
Chuť řízná, "křupavě" kyselkavé, perzistentní, zdravé, bez vad. Na můj vkus až moc kyselé.
Dál už jen domněnky:
Víno poměrně mladé, rozhodně ne starší 2007, suché, alkoholu dostatek. Odrůda dle mě jasný Ryzlink rýnský. Pro mě ve 100b/ 83.
Pokud bych měl zariskovat ještě víc, říkám:
RR 08 PS, suché

21 Jo Jo | E-mail | 7. dubna 2010 v 22:35

Tak i já jdu se svou kůží na trh. Vína jsem naslepo nikdy nechutnal a jsem začátečník, ale beru to jako hru a kvůli neúspěchu se deptat nebudu :) Beru to pomalu, neb každým dnem můžu jet do porodnice a tudíž piju sám a s mírou ;)

SKB1: První dojmy jsou vysoký extrakt a glycerol. Ve vůní hlavně rozinky. Zato pěkně vyvážené, dlouhá dochuť, krásná kyselinka. Místy se v chuti objevují lískové oříšky, mineralita. Tipuji Rulandské šedé, i když proti je světlejší barva. Chutnalo :)

SKB2: Docela oříšek, ve vůni slibovaná lahvová nazrálost. V chuti pikantní kyselinka, pálí a štípe mne na jazyku a v puse. Tedy asi vyšší alkohol. Taktéž je tam nějaký zbytkový cukr. Kořenitý závěr, dlouhá dochuť. Vůně a chutě nedokážu přesněji popsat, ale snad nějaké citrusy a ovoce. Celkově tipuji Ryzklink rýnský. Opět mi velmi chutná :)

22 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 8. dubna 2010 v 8:33

Neználek - SKB 1 určeno přesně, jen je to zatříděné jako polosuché. Jen tak dál!

Jo - tipy nejsou správně, ale je dobře, že píšete i popis, nejen výsledek. A hlavně, že víno bylo dobré. Podrobnosti posílám e-mailem.

23 Tomáš M. Tomáš M. | 8. dubna 2010 v 21:56

Hmm, čekal jsem, že se netrefím, jako druhou možnost u SKB-1 jsem měl ještě Ryzlink Rýnský, ale opravdu mi tohle odhadování moc nejde.

U SKB-2 si tipnu Chardonnay (ovšem takový ten sladší moravský styl, nikoliv burgundský), i když by to mohlo být třeba i Rulandské šedé. Víno je to ale opět příjemné, hladké, nic z něj nevyčnívá, tuším tam nějaký ten zbytkový cukřík, ale může to být i vyšším alkoholem.

24 Přemek Přemek | E-mail | 8. dubna 2010 v 22:42

Tak dneska k večeři hovězí, a k němu skc1&2..což není úplně můj šálek čaje, takže si vypomůžu slepeckou holí ;-)

SKC1 - popravdě mi moc nesedlo, přijde mi takové moc tvrdé, štiplavé na jazyku... podle toho (možná je to autosugesce, ale cítím tam papriku až pepř) a barvy asi cabernet? Podle alkoholu bych tipoval sauvignon, sice CM moc nepiju, ale naposledy mi přišel mnohem jemnější...

SKC2 - ač červené odrůdy moc nevyhledávám, tohle je naopak podle mého gusta...ve vůni i chuti krásně ovocné, nejvíc asi višňové...pokud to není nějaký chyták, tak asi modrá rulanda?
Snad nejsem úplně mimo.

Pokračování příští týden, o víkendu potrénujem v Mutěnicích :-)

PS: jen víc takových bedýnek, vína jsou výborná a je to vážně zábava dohadovat se, co by to tak mohlo být :)

25 gábina gábina | E-mail | 8. dubna 2010 v 23:02

Dobrý večer,
tak v naší tříčlenné skupince jsme se shodli na červených víceméně jednoznačně SKC1- Svatovavřinecké
SKC2- Rulandské modré
SKC3- Zweigeltrebe
u bílých jsme se neshodli tak v závorce je názor druhé části ochutnávajících.
SKB1- Ryzlink vlašský
SKB2- Ryzlink rýnský (Rulandské šedé)
SKB3- Rulandské šedé (Tramín )

Jinak vítězem se pro nás stalo SKB1 a SKB2.
Díky moc za tuhle možnost slepé ochutnávky, ať už jsme vedle jak ta jedle nebo ne :-))

Gábina

26 melkor melkor | E-mail | 9. dubna 2010 v 14:32

Z naší degustace asi moc nadšenej nebudete,někteří jedinci předdegustovávali,někteří pak dodegustovávali,takže jsme se všichni docela pěkně zlili a na ničem jsme se nedomluvili.Tak co jsem vyčet po týdnu z papírků.Jo a skb3 jsme nehodnotili,špatné,rozjeté,zkvašené.To je moje chyba,neměl jsem ty škatule přebírat.skb1:1xchard,1xveltl.zel.1xrýňák,2xrul.šed,1xnepozn.skb2:3xtramín,2xrul.šedá,1xmuškát.skč1:1xfrank.1xmerl.2xcab.mor.1xpinot,1xnepozn.skč2:1xnepozn.1xfrank.2xcab.sauv.1xpinot,1xzweig.skč3:1xfrank.bar.1xzweig.2xcab.sauv.2xmod.port.No pěkně jsme se lišili,není to nic jednoduchýho,kolik lidí tolik chutí.Ale bavilo nás to a legrace byla taky.A o to šlo.DÍKY

27 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 10. dubna 2010 v 9:51

Přemek - SKC 1 i 2 správně, výborně, hurá!!!

Gábina - SKC1 netrefa, SKC 2,3 trefa! podrobnosti posílám e-mailem.

melkor -nadšenej naopak jsem, někteří z vás to trefili :o))

Poznámka pro všechny bedýnkáře - pokud se někomu zdá víno SKB 3 nekorektní, napište si podrobnější poznámky k barvě, chuti a vůni. IMHO je v pořádku :o)))))

28 Michal Sänger Michal Sänger | E-mail | Web | 10. dubna 2010 v 10:11

Jako první jsme zkusili SKC1 a zejména díky:
http://vins.blog.cz/1004/slepecka-hul-aneb-vsechno-co-jste-kdy-chteli-vedet-o-vine

jsme si ujasnili následující body:
1) hutná rubínová barva
2) vyšší alkohol
3) v chuti i vůni červený rybíz

což nás vedlo k závěru, že by mohlo jít o Cabernet Sauvignon. Moc nám chutnalo!

29 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 10. dubna 2010 v 10:17

Michal Sänger - SKC 1 výborně :o))) těším se na další tipy.

30 Michal Sänger Michal Sänger | E-mail | Web | 10. dubna 2010 v 13:59

A máme tu SKB2. Jdeme na to tou vylučovací metodou... Muškát určitě ne, vůně prostě nebyla nijak ohromující, takže ani tramín. Dál nás prásknul přes jazyk vysoký alkohol a cukr, takže vylučujeme RB, VZ i RV a nakonec jsme teda volili mezi RR a Chardonay.

No a tak nakonec naše volba padla na Chardonay, škoda že to nemělo nějakou jasnou vůni, bylo by to možná snadnější vylučování :-)

K celkovému hodnocení bych řekl, že se už nemůžu dočkat nějakého lehkého suchého exempláře, včera i dnes to byla těžká váha. Na ochutnání je to super, ale celá lahev je na nás dva docela dost.

31 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 10. dubna 2010 v 15:32

Michal Sänger - SKB 2 výborně!!! samé jedničky, mlsná huba, ta se pozná :o))))

32 Karlička Karlička | E-mail | 10. dubna 2010 v 22:58

Tipuju RV. První den to bylo takhle : na první dojem více kyselin, po rozetření na patře překvapivě sladké. Ještě ráno jsem si uvědomovala tu trochu trpkou chuť. Druhý den se chuť zcelila, víno mi chutnalo mnohem více.
Neumím pojmenovávat jednotlivé chutě, dost mi to štve a obávám se, že se to nezlepší. Většinou rozeznávám jenom chutná nechutná.

33 Michal Sänger Michal Sänger | E-mail | Web | 11. dubna 2010 v 14:27

Další den, další lahev :-)

SKB1. Konečně žádná sladká alkoholická bomba, hezky voní, ale blbý je že nevíme jak voní lípa :-) Ty kyseliny a nijak drastickej alkohol nás nakonec přivedly k rozhodování mezi RR a RB.

No a neshodli jsme se, Kika tvrdí RR a já odhaduju RB jelikož čím víc k tomu čuchám, tím víc si vsugerovávám, že tam nějaká ta chlebovina bude :-)

Každopádně se nám pije dobře, rozhodně lepší než to včerejší chadonay.

34 Karel Karel | E-mail | Web | 11. dubna 2010 v 21:24

Velmi Vás zdravím pane Skleničko a v první řadě Vám musím poděkovat nejen za výběr vín, ale i za skvělou zábavu, kterou jste nám zprostředkoval. I kdybychom správně neurčili, vína jako taková nás určitě potěšila. Naše "degustační skupina" spojila příjemné s příjemným a degustaci jsme spojili s oslavou narozenin jednoho z nás. Vzhledem k velikosti skupiny napíšu jen závěrečné tipy. Ale ještě malá odbočka. V průběhu velikonočního víkendu jsem absolvoval (poprvé) košt v Pavlově a Bořeticích. S dcerou a ženou jsme si brali od jedné odrůdy vždy po jednom vzorku a vzájemně měnili. S hrůzou jsem zjišťoval, jak hodně se od sebe jednotlivá, prakticky stejně hodnocená vína, mohou lišit. Takže alespoň za svoji osobu jsem k bedýnce přistupoval s tím, že moje určování bude spíš dílem náhody.
"Degustační skupina" - celkom 6 členů, z toho 1 slečna a 5 mužů. Rozmezí 20 - 51 let.
skb1 1x chardonnay 5x ryzlink rýnský
skb2 1x ryzlik rýnský 5x rulandské šedé
skb3 1x sauvignon 4x chardonnay 1x ryzlin vlašský

skc1 6x cabernet moravia
skc2 6x rulandské modré
skc3 6x frankovka

35 Širas Širas | E-mail | 12. dubna 2010 v 13:41

Tak i já zkouším uplatnit svůj náhled na Skleničkův výběr.
První láhev SKB1. Je dle mého názoru Ryzlink rýnský od Richarda Tichého, ročník bych střelil 2008 (pěkně od boku, tady mě to mate), trať Hastrmany.  
Barva: vyšší zlatavá, čirá, střední vyskozita.
Vůně: citrusy, pylová postupně se objevují i jemné petrolejové tóny (ty mě baví).
Chuť: nastupuje pěkná kyselinka, podpořená zbytkovým cukříkem, víno je to elegantní a harmonické, již zakulacené, v dochuti černý čaj s medem a citronem. Láká k dalšímu napití. Dával bych tak 88 bodů. Fakt hodně povedené.

36 Širas Širas | E-mail | 12. dubna 2010 v 14:27

Dále jsme se podívali pod korek i SKC3. A to je oříšek. Je to barrique. Takže odrůda není výrazně čitelná. Hodně jsem o tomto vínu přemýšlel. Ale poznámky mi moc nepomáhají. Tak tedy stručný popis.
Barva: vyšší s fialovým meniskem.
Vůně: vanilkové-kokosové tóny, peckovité ovoce, své růžky vystrčil jemně alkohol.
Chuť: pěkně hladká kyselinka, bohaté peckovité ovoce a výrazný vliv ležení na sudu. Dilema je nutné na závěr vyřešit. Jsem bezradný. Rozhoduji se mezi André a Frankovkou. Ale může to být zcela něco jiného. Tak tedy André 07, třeba z vinařství Krásná hora....Výkřik do tmy.

37 Širas Širas | E-mail | 12. dubna 2010 v 14:34

Zmýlená neplatí chtěl jsem napsat, že tipuji Frankovku.

38 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 12. dubna 2010 v 15:09

Karlička - netrefa, podrobnosti posílám e-mailem.
Michal Sänger - dámy mají přednost, Kika má pravdu :o)
Karel - děkuju za chválu a jsem rád, že jste ochutnávali skupinově. Jak už jsem psal v e-mailu, skóre je cca 3:2.
Širas - SKB 1 - trefa, jen ročník je o rok starší.

39 Karel Karel | E-mail | 12. dubna 2010 v 20:45

Zdravím a posílám své tipy:
SKB 1 - RR 2007 PS Tichý. Ve vůni lipový květ, trochu medu, trochu ovoce a petrolejové tóny, ale pokažená sírou. V chuti krásně ostrá kyselina, opět síra. Lipový med,sušené meruňky, mírně zbytkový cukr. Až na tu síru pěkné.
SKB 2 - RB2008 PS Kosík ( ročník tipuju, může to být i CHAR, spíše kombinace obou ). Ve vůni pomeranče, čerstvě vykynuté těsto, chlebová kůrka. V chuti to doprovází pěkná kyselinka srovnaná se zbytkovým cukrem. Nejlepší bílé
SKB 3 - Charvát neboli Slovák asi z Tvrdonic, mladý. Typická vůně a chuť lesních jahod, divoké, jak bývá. Při výrobě použito několik kýblů vody a kil cukru, ale to se jinak udělat snad nedá

40 Přemek Přemek | E-mail | 12. dubna 2010 v 22:25

Tak dneska jsou těstoviny a k nim SKB2:

V chuti dost citrusové kyselinky, ale hlavně ta vůně... nasládlá, lehce medová, přesně takovou mám spojenou  se starším přívlastkovým chardonnay, tak snad to bude ono :)

Ale ať je to co chce, chutná mi moc - dnes ochutnávám sám a i přes citelnější alkohol mám chuť láhev dopít :)

41 Michal Sänger Michal Sänger | E-mail | Web | 12. dubna 2010 v 23:56

Někdo je schopen odhadnout i ročník? Tak to žasnu!

42 Zdeněk Souček Zdeněk Souček | E-mail | Web | 13. dubna 2010 v 8:12

Skleničko, v sobotu jsem pozval své dospělé děti a celá rodina ochutnávala Vaše vzorky. Nevím, zda jsme to určili správně, ale výborně jsme si u toho popovídali a užili jsme si to a to je myslím u pití vína to hlavní.
A zde jsou výsledky našeho bádání (ne vždy jsme se na tom shodli a tak jsem někdy musel zasáhnout):
SKB 1 - rulandské bílé
SKB 2 - ryzlink (rýnský, ale možná též vyzrálý vlašák)
SKB 3 - nám moc nechutnalo, ale asi to bude lahvově vyzrálý muškát moravský
SKC 1 - cabernet sauvignon
SKC 2 - rulandské modré
SKC 3 - zweigeltrebe
Zejména červená vína nám moc chutnala a tak už se těšíme na výsledky, co to vlastně bylo. Každopádně to byla dobrá akce.
  Zdeněk Souček

43 VDV VDV | E-mail | 13. dubna 2010 v 9:32

Zdravím Vás pane Skleničko,

posílám řešení SKB4 kvízu, doufám, že jsem trefil aspoň jeden vzorek. Všechna vína chutnala, vybíral jste s velkým citem, moc děkuju.

SKC 1 - cabernet sauvignon ?
SKC 2 - rulandské modré, rok dva staré, bez sudu.
SKC 3 - nedegustováno, láhev nepřežila poštovní zacházení, nevím, andré to nebylo, tak snad frankovka...?
SKB 1 - rýňák, polosuchý, patrně v pozdní sběru, rok 2008, vinařství R. Tichý ( to bylo napsané na špuntu... )
SKB 2 - dle dedukce rulandské šedé, ta láhev byla jedna z těch dvou rozbitých.
SKB 3 - sauvignon, moc broskví, takové vino jsem snad ještě nepil, určitě to není rok 2009

Hezký den a díky.

VDV

44 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 13. dubna 2010 v 20:18

Koukám na statistiky návštěvnosti blogu a zírám, počet návštěv stoupá o víkendu! Čím to asi bude????

Karel - jste asi první, kdo trefil SKB 3. Pro pochybovače, kteří psali o zkaženém víně, cituji z Karlových degustačních poznámek: "Typická vůně a chuť (...), divoké, jak bývá." Poznámky ještě pokračují, ale to si za pár dní nebo týdnů přečtete komplet, až všechny komentáře zveřejním... SKB 1 je taky trefa, SKB 2 těsně vedle.

Přemek - SKB 2 jste trefil, blahopřeju :o)

Zdeněk Souček - červená všechna správně, to koukám :) bílá špatně, ale SKB3 jste mířili z mého pohledu správným směrem, více v e-mailu.

VDV - děkuju za chválu a doznávám, že v některých případech jsem sáhnul po lepším vínu na úkor snadnějšího určení odrůdy. Z těch čtyřech lahví, co přežily dopravu Českou Poštou, jste ale trefil tři. Výborně, protože v tom čtvrtém případě to asi nešlo :o) viz e-mail.

45 Ivan Ivan | E-mail | 13. dubna 2010 v 22:39

sešli jsme se v pěti lidech, ochutnali a naše tipy jsou:
1. veltlínské zelené
2. chardonnay
3. charvát

1. modrý portugal
2. rulandské modré
3. něco barrique, ale nejsme schopni určit co

46 melkor melkor | E-mail | 14. dubna 2010 v 8:35

Přece jen mi to nedá a přidám ještě jeden komentář už jen za sebe.Skb1 byla jasná volba,bez problému,Skb2,tam jsem dlouho váhal,šeďák nebo chard.Nakonec jsem dal za 1,těsně vedle.No a Skb3,tam byl vážně problém,špunt vylít skoro sám i to syklo,v hrdle bubliny s nahnědlým zákalem,vůně odporná ,lesní jahody aní náhodou,chuť hnusná kyselá,zkvašená,jestli má takhle chutnat Charvát,tak už nikdy víc.Ale pochybuju,na netu jsem o tom lecos přečet,tomu vínu bylo hodně špatně.Skč1 byl jasnej Cabernet,na mě málo rybízu,spíš až do makova,proto C.moravia,budiž.Skč2,pinot bez váhání.Skč3,tam jsem byl vedle,tuhle odrůdu jsem skoro nepil tak mě to nemrzí,ale docela chutnalo.Jinak bylo škoda,nevědět odrůdu těsně po degustaci,když nebyly vína ještě úplně dopitá,kdo byl vedle,mohl si to ještě dojasnit.Po pár dnech si už spoustu věcí nevybavíš.

47 Tomáš M. Tomáš M. | E-mail | 14. dubna 2010 v 19:47

Tak další tipy - SKC1 - tipuji Cabernet Sauvignon, protože mák v něm necítím, ale možná to je i Cabernet Moravia. Příjemné.

SKC2 překvapilo. Zde jsem si jist barikovaným Pinotem Noir. Ovšem kdybych nevěděl, že je z Moravy, myslel bych si že je odněkud z Burgundska, nejspíš Mercurey nebo odjinud z Côte Chalonnaise. Barik je poměrně výrazný, ale ne přehnaný. V chuti jsou krásné višně včetně pikantní trpkosti. Moc pěkný Pinot.

48 Širas Širas | E-mail | 14. dubna 2010 v 20:38

Rád bych okomentoval další vzorek SKB2. Zde Vás musím pane Skleničko pochválit. Tento vzorek je odrůdově TYPICKÝ. Dopředu říkám, že tato odrůda mě na Moravě oslovuje velmi málo, lépe řečeno nepreferuji tato moravská vína.
Barva: vyšší nazrálá zlatavá, slabá viskozita.
Vůně: prozradila odrůdu. Plody tropického ovoce, banán, ananas, medovost. (zajímaly by mě použité kvasinky)
Chuť: jemná kyselinka, tropické ovoce i v chuti, plnější, působí krémově. (zde by mě zajímalo, jestli neleželo na kvasnicích ten projev by k tomu směřoval, nechová se moc jako "nerezové" reduktivní víno).
Celkový dojem: Velmi povedené, nadprůměrné, vysoce pitelné, i když mě samotného překvapuje, že to píšu. Bodoval bych 87. A napíšu ještě něco kacířského - nesmělá moravská variace na burgundský styl.
Ještě jsem nenapsal přesně co si myslím, že to je - Vinařství Kosík Chardonay 08 PS. Tleskám.

49 Michal Sänger Michal Sänger | E-mail | Web | 16. dubna 2010 v 10:36

To SKB3 vonělo i chutnalo jako biovíno! :-) Což tedy nemyslím jako nadávku, jen to dobře vyjadřuje tu zmatenost a "šílenost".

Bereme to teda jako malou detektivku, pročítáme ty nápovědy, vylučujeme co to určitě není no a u SKB3 jsme zkončili u Sauvignonu.

50 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 16. dubna 2010 v 22:37

Ivan - skore 3:3 s jednou překvapivou trefou, rozluštění posílám e-mailem.

melkor - je mi líto zkažené SKB 3, nabídnu náhradu nebo vrácení peněz, domluvíme e-mailem.

Tomáš M. - výborně, oba tipy (SKC 1 a 2) sedí :o)

Širas - SKB 2 je taky přesně trefené!

51 Tomáš M. Tomáš M. | E-mail | 17. dubna 2010 v 20:54

Tak jsme dnes načali SKB3 i SKC3. SKB3 si opravdu tipnout netroufnu, nikdy jsem nic podobného nekoštoval. Ale zkažené nebude, jen je opravdu zvláštní ve vůni i v chuti.

SKC3 mi také dost dělá potíže určit, musel jsem si vzít k ruce "slepeckou hůl" a zkusit ho určit vyřazovacím způsobem ze Skleničkových popisů odrůd. Vyšlo mi Svatovavřinecké, zdá se být už pěkně nazrálé a vyhlazené, takže ročník dejme tomu 2006.

52 vinklerovi vinklerovi | E-mail | 18. dubna 2010 v 19:18

Tak jsme ochutnali bílá. Určování bylo podstatně složitější, protože jich zdaleka tolik nevypijeme a výsledky tomu asi budou odpovídat.
SKB1 - ryzlink vlašský, SKB2 - Chardonnay, SKB3 - rulandské šedé? To třetí bylo pro nás opět v podstatě neurčitelné (tím netvrdím, že u těch prvních dvou jsme se trefili :-) Opět nám všechna vína chutnala, SKB3 bylo poněkud zvláštní. Děkujeme, bylo to zajímavé.

53 Neználek Neználek | E-mail | 18. dubna 2010 v 21:05

Tak konečně jsem si našel čas na SK-čka.
Právě otevřena SKC1. Mé dojmy:
Čirost dobrá, barva s fialovými odlesky.
Vůně makový frgál, sladká paprika, tmavé ovoce, snad i stopy odbourávání pomocí JMF.
Chuť plná, příjemná, kabernetová, v vyšší teplotou hřeje alkohol. Nekomplikované líbivé, dobré. 82 b/100.
A teď už jen dohady:
Pokud nebudu vyhledávat záludnosti, je to Cabernet Moravia. Ten alkohol musel z něčeho vzniknout, ale na řepný cukr to nevypadá, je docela příjemný. I problematiská vyzrálost CM je zde v pořádku. Tak asi pozdní sběr. S ročníkem to bude horší, není ani staré ani mladé.
Takže slepá střelba - CM PS 2008

54 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 18. dubna 2010 v 22:19

Tomáš M. - snažil jsem se vína seřadit podle abecedy od nejlehčího (k určení naslepo) po nejtěžší, takže SKB 3 a SKC 3 jsou tak trochu špeky. Podle Slepecké hole to moc nejde :o) a třeba SKB 3 tam vůbec není zmíněné - to se nedá uhodnout, to se musí vědět na 100 % :o)))) pak je to lehké, ale jinak neřešitelné. Podrobnosti posílám e-mailem.

ZZ - totéž, jen mě mate popis, to víno by mělo být výrazné, i když ne podle obvyklých indicií.

vinklerovi - SKB 3 viz výše, SKB 1 a 2 připisuju body s výhradou, podrobnosti e-mailem.

Neználek - píšu bod za SKC 1 :o))) podrobnosti posílám e-mailem.

55 ZZ ZZ | E-mail | 20. dubna 2010 v 21:21

Takže další bílé a podle Skleničkovi informace jsem zkusil to lehčí, tedy SKB1. Podle výrazné kyselosti bych řekl, že to bude Sauvignon. V závěru je i dost výrazné na krajích jazyka, takže vyšší obsah alkoholu, možná pozdní sběr :) Tak doufám, že se z těch šesti lahví trefím aspoň jednou a nevyhraju tady soutěž "mimoň roku" :)

56 Neználek Neználek | E-mail | 21. dubna 2010 v 22:25

SKC 2 můj názor.
Barva světlounce červená, bezvadně čirá s bílým meniskem.
Vůně barrique, třešně, pečená marmeláda, lehce staré pražce.
Chuť ostře šťavnatá, kyselinka, hutnost, plnost, perzistence.Ve 100 bodovce snad i 88.
Tak teď už jen dohady:
Viděl jsem barvu, čich jsem a rovnou jsem řekl Pinot. Meniskus ještě nenabírá hnědých odstínů, kyselinka není zahlazena, to bude mladé (nejvíc 08). V chuti vyzrálé, ne zcela suché, tam bude přívlastek. Podle působení alkoholu, asi ne víc jak PS. Když VzH tak těsně.
Závěrem tip:
Pinot noir (RM) PS 2009 barrique.

57 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 22. dubna 2010 v 11:46

ZZ - netrefa, podrobnosti posílám e-mailem.

Neználek - ročník je nepřesně, jinak to přesně sedí :o) bezvadný!

58 Širas Širas | E-mail | 22. dubna 2010 v 13:29

Další v pořadí jsme se podívali pod korek SKC1. Znovu musím dopředu poznamenat, že víno je to tak ukázkově odrůdové, že takovému výběru se nedá než zatleskat.
Barva: hustá temná, meniskus s fialovým nádechem, vysoká viskozita.
Vůně: křičí do světa jsem to já odrůda novošlechtěná. Hutná, extraktivní, kulatá, jemně nazrálá, ovocitá. Maková buchta s tmavým ovocem a povidlama.
Chuť: koresponduje s věmy popsanými ve vůni. Snad odbouraná kyselina a sladké tříslo (že by delší ležení na rmutu?).  Delší dochuť. Nabádá k dalšímu napití.
Nezbývá než pana Skleničku znovu pochválit za úlovek krásně udělaného Cabernetu Moravia. A trochu tipovačky: PS, ročník 2008, někde z okolí Moravské Nové Vsi? Hodnotil bych 90 body. Báječné!!!

59 Evik Evik | E-mail | 22. dubna 2010 v 13:47

Tak se hlásím po odmlce a zjišťuju, jak špatnou chuťovou paměť máme. SKB1 jsme otevřeli před cca čtrnácti dny, byli jsem si naproso jistí, co to je a když jsem se znovu ptala muže, opáčil naprosto jinou odrůdu i chuť. Chjo:-( já se domnívala bílou rulandu, manžel mi tvrdil veltlína - nebe a dudy!
SKC2 - tak to teda netušíme, víno dobré, ale nic mi to nepřípomínalo. Bývala bych řekla merlota, ale tmavá barva mě odradila, tak nevím:-(

60 Karlička Karlička | E-mail | 23. dubna 2010 v 17:53

SKB2 - Rulandské šedé ?

61 j.m j.m | E-mail | 25. dubna 2010 v 20:09

Doháníme zameškané, zatím jsme stihli první dvě červená vína. SKC 1 tipujeme Cabernet Sauvignov-nádherná sytá barva, ve vůni i chuti zralý černý rybíz. Ročník si určit netroufáme-snad jen zkusmo-úvaha- vzhledem k plné harmonické chuti to asi nebude mladé víno-řekněme tři roky ?-2007. SKC2 - tipujeme jemně barikovaný Pinot, jasná světlejší barva, švestková povidla, ostružiny...Odhad ročníku je pro nás opět čiré tápání-s ohledem na barikování ... a ejhle - je tu zase 2007. Na konec to nejdůležitější-obě vína nám moc chutnala a potěšila !

62 Krakonos Krakonos | 26. dubna 2010 v 10:27

Aj, jsem teprve v polovině a o víkendu bambula nechal klíč od sklepa v práci :-DDD. Uf to byl víkend. Zkusím tu sportku sestavit do konce týdne, jinak to nevidím :o), no někdy člověk trefí i dvě čísla.

63 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 26. dubna 2010 v 16:47

Širas - píšu bod za kabernet, podrobnosti posílám e-mailem.

Karlička - netrefa, ale mířila jste (podle mých měřítek i nápovědy) správně. Podrobnosti zatím e-mailem.

j.m - dvakrát trefa, to nebude náhoda? :o))) Jsem rád, že obě červená chutnala, to je důležitější, než přesné určení. Ostatně tahle dvě jsem vybíral hlavně podle chuti :o)

64 Krakonos Krakonos | 27. dubna 2010 v 0:05

SKC1 slušné pitelné vínko, sázím na 100 % na odbouranou kyselinku, skoro tam podle chuti schází – Cabernet Moravia ?:o).
SKC2 po otevření pění skoro jako šampus, na dně sedlinka, fault, bohužel výlevka, pro mě nepitelné nebo vadné.
SKC3 další moravské sado, maso, upozorňuji, že jsem hodně, hodně rozcapenej :o), připomíná mi to větu pana Domince, když slyším výraz svěží kyselinka, vyskakuji nejbližším oknem :-DDD,  pozitivem je barva. Ty pecky a višně jsou nějaké rozkvašené, lékárnické podtóny, Frankovka 8-).

65 j.m. j.m. | E-mail | 28. dubna 2010 v 23:28

Pokračujeme-s napětím otevíráme SKC3-
a tohle vážně uzrálo u nás v zemích moravských?!První dojem jih a slunce-vůně čokolády a zralé lesní dobroty, chuť plná jemná sametová, barva sytě rudá, tipujeme Merlot, pozdní sběr nebo VzH -rok ani radši nezkouším- i když Skleničkova slepecká hůl napovídá..že to bude mladé víno !
Poslední kousek z naší bedýnky-SKB1 - barva zlatá zelenkavá, ve vůni nezralé broskve a mandle, chuť příjemná ovocná lehce nahořklá se zbytkem cukru vzadu, manžel spí a nepomáhá..vypadá to na Muller Thurgau.
Dík za báječná vína a prima nápad s tipováním !

66 Neználek Neználek | E-mail | 28. dubna 2010 v 23:38

Uzávěrka se blíží, dnes jsem dal double. Ale ne že bych to plánoval.
SKB3
Moje fakta:
Bezchybná čirost, žlutavá barva.
Vůně divká, americky divoká, jesní jahoda dominuje, v zadu se nepříjemně objevuje trocha kvasných tónů.
Chuť je svíravě nahořklá, nedozrale kyselkavá, chlorofilová. Celkově nic moc. Na pití nezajímavé.
Mé domněnky:
Asi chápu, proč bylo toto víno vybráno. Je to exot. Se divím, že někdo pustil tolik láhví. Mě se ale nelíbí. Nelibost nepramení z toho, jaká je to odrůda, ale z toho jak je to slabé víno. O víkendu jsem pil Chorvát a ten byl daleko lepší. Tomuto vínu dávám ztěží 68 bodů.
Můj tip:
Chorvát 08 jakostní
Víno jsme jen usrkli a raději otevřeli SKB2

67 Neználek Neználek | E-mail | 28. dubna 2010 v 23:57

Bezprostředně po SKB3 jsme otevřeli SKB2
Tato láhev mě stála docela nervy. Poslaná láhev se rozbila při převozu a další se mnou zvolenou cestou, ke mě nějak nechtěla dokutálet. Nakonec se to podařilo před dvěma dny. Snad jí natřípání v autě neublížilo.
Pokud mám tedy stejnou láhev otevíráme SKB2
Moje fakta:
Bezproblémová čirost, žluto zlatá barva. Vůně spíše ovocná, žluté ovoce, citrusy, snad i lehce vanilka, jde cítit vyšší obsah SO2.
Chuť jemně kyselkavá, s trochou grepové hořčinky, chuť sleduje vůni. Víno je docela suché, se zvýšeným alkoholem (nad 13%), který zkracuje dojem z perzistence.  
Mé domněnky:
Chvíli mě to vedlo k Chardonnay, ale neé dál už to vypadá jen Na Pinot Gris. Víno půsopí mírně nespokojeně, jakoby potřebovalo k harmonii vyšší zbytek cukru. Tak přesně toto dělaly 2008čky. Nechtěli se ve varu zastavit. Odhaduji vyšší PS, nebo kraj VzH. Známkoval bych 80 body.
Můj tip:
Pinot Gris (RŠ) 2008 PS
Víno jsme jen usrkli a raději otevřeli SKB2

68 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 29. dubna 2010 v 20:41

Krakonos - SKC 1 trefa, rozjeté SKC 2 nahradíme - už jsem to psal v soukromém e-mailu, to víno je výborné a už mám další kusy, ozvěte se, dodám!

kristýna - SKB 1 těsně vedle, SKB 3 jste byla bez šance, to se nedá poznat bez toho, abyste to znala. Dobrou chuť do červených!

Neználek - psal jsem to už v soukromé zprávě, u SKB 3 jsou primární aromata potlačena lahvovou zralostí, podrobněji to napíšu až v celkovém odhalení identit. Ale jste zatím teprve třetí nebo čtvrtý, kdo to určil :o)) SKB 2 těsně vedle.

69 Krakonos Krakonos | 29. dubna 2010 v 22:28

SKC2 nehoří, buď není třeba, dostal jsme slevu, tak nemusím psát komentáře :-DDD nebo se dostanu do Cave (i když pro nás tam byl jen ten Pavillon Rouge 2003), bílá napíšu teď.

70 Krakonos Krakonos | 29. dubna 2010 v 22:43

SKB1, tak tam jsem snad cítil ten Botrytis, vyznávám Sauternes, tak Rulanda šedá.
SKB2, první den rozhárané, divoká kyselinka, druhý den krásně srovnané, výborné vínko, nechat poležet, stačí do roka a do dne. (nebude-li pozdě a mimo), jen hádám, nic mě v tom nenakoplo, tak možná něco co na moravských vinicích moc neexceluje Chardonnay.
SKB3, květina, květina ale pro boha jaká, nepoznám, škoda, very good, další bedýnku..
Věřím, že ta bílá mají na 86 a více bodů, červená sotva na 76.

71 Neználek Neználek | E-mail | 30. dubna 2010 v 23:27

Série končí, zbývá poslední SKC 3
Moje fakta:
Příkladná  čirost, barva vyšší červená se světlým okrajem s nádechem hnědé.
Vůně barrique. Nemám nic proti barrique, ale jak mám hádat odrůdu, když tam cítím převážně grilovaný chleba? Po barrique přichází tmavé bobulové ovoce, vůně kyselosti, sladké dřevo.
Chuť je nazrálá, moravsky kyselkavá. Poměrně plné a extraktivní, s marmeládou a nasládlými tříslovinami. Cukrem řadím do kategorie suché. Perzistenci ve větší míře způsobuje kyselinka, která by potřebovala věkem ještě trochu zkrotit. Přitom toto víno nepovažuji za mladé.
Mé domněnky:
Pro mě nejtěžší víno v bedýnce. Opravdu mě tipy na odrůdu lítají neposedně v hlavou. Začnu od jednoduššího. Ročník pravděpodobně nebude mladší jak 2008, mluví pro to nazrálost, barva, výraz. Na doslazení to nevypadá na kabinetní víno také ne. U výběru by bylo více alkoholu, zase zbývá jen pozdní sběr. Známku vidím na 83 body s perspektivou na vylepšení věkem (harmonie).
Můj tip (tentokrát je to opravdu dost slepý tip):
Zweigeltrebe 2007 PS barrique

72 Neználek Neználek | E-mail | 30. dubna 2010 v 23:28

Skleničko díky.  Už od počátku se mě tento nápad líbil. Neskutečně zajímavé, ať už jsem v tipování dopadl jakkoli. Miluji hádanky ve víně. Nikdy nezapnete smysly na tolik, než když pijete neznámý vzorek. Nikdy se vínu nevěnujete tolik, než když píšete jeho popis. Ze špatných tipů si není třeba dělat těžkou hlavu. Důležité je, že většina vín byla dobře pitelná. Že si můžete na vína udělat sami názor, později ho porovnat se skutečnou deklarací a také s jinými názory bedýnkářů. Když se bude slepá bedýnka opakovat, půjdu do toho znovu a rád. Super nápad, ještě jednou díky za realizaci.

73 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 2. května 2010 v 21:57

[72]: Děkuju za chválu, ta se vždycky dobře čte, jen houšť ! Pravda je, že to zpočátku byl jen takový srandovní nápad, ale z četby komentářů (tipů) jsem si taky uvědomil, že při ochutnávání naslepo jste z vína vydolovali víc dojmů pro sebe a vína došla asi lepšího ohodnocení, než kdybych napsal na etiketu Veltlínské zelené, Jan Novák, Mikulčice.

Myslím, že slepou bedýnku hned tak nezopakuju, pro některé degustátory to mohl být docela stres, ale už mě napadlo, že bych do dalších bedýnek dával třeba jednu lahev bez označení a nechal vás tipovat naslepo :o))

Jo a to SKC 3 jste docela trefil, podrobnosti posílám e-mailem a někdy v týdnu už provedu veřejné odhalení pachatelů...

74 Karlička Karlička | 5. května 2010 v 10:51

Tak včera jsem se (resp. jsme se) dostala (li) k SKB3, na mě moc suché, vůně omamná. Úplně nejvíc mi připomínalo Furmint, který jsme pili vloni na Nesiderském jezeře. Ale mám pocit, že se Furmint na Moravě nepěstuje ? Takže Muškát ?

75 Karlička Karlička | E-mail | 5. května 2010 v 10:52

Zapomněla jsem na email.

76 d1 d1 | E-mail | 5. května 2010 v 14:30

Nějak na bedýnky nemám čas. Zkusil jsem SKB1 - tip RR, SKB3 - tady fakt nevím, nevím nevím. A jen hádám - Chardonnay???
SKC1 - Cabernet Moravia?

77 Krakonos Krakonos | 7. května 2010 v 13:35

Zabavna sou, poklona a diky. Na 93 bych to bile zase az netipoval z takoveho si clovek musi sednout na  zadek nebo lest po strope :-DDD. Nakonec, relativne proc ne. Kolik bylo nakonec odebrano dedynek, jen tak pro predstavu, vic jak 50 ?

78 Krakonos Krakonos | 7. května 2010 v 13:37

... bedynek .... :-(

79 svědek svědek | Web | 7. května 2010 v 22:33

Ještě sem doplním ze zaslaného mailu ty tipy na bílou polovinu, abych nebyl za frajera, co uhodne skoro všechno. Ukázalo se, že bílé nemám zdaleka tak napito, nakonec jsem byl tedy rád za remízu :)

Z bílého mě nejvíc chutnalo asi SKB2, ještě bych si ho dal určitě líbit. Tipoval jsem rýňák.

I SKB1 se pilo příjemně. Tady jsme ve dvou tipovali Rulandské šedé (má oblíbená odrůda). Poznámky říkají - vyšší cukry, příjemná zvláštní chuť - to že je ten glycerol?

SKB3 se vymykalo dosavadní zkušenosti. Silná omamná vůně - medová až
broskvová? - jejíž tóny se v chuti už neobjevují. To je přímo skok. Mohutný
minerální závěr (další den je ještě silnější). S váháním vlašák vs. sauvignon jsem byl úplně vedle :)

Díky, Skleničko, za obsah bedničky i dobrodružství objevů. Bez ohledu na výsledek bych
tohle ještě někdy chtěl zkusit. Už se těším na SKB5!

80 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 8. května 2010 v 10:36

[76]: výsledky už jsou nahoře veřejně, tak jen pochvalu za dobré tipy!

[77]: 93 bodů dostalo víno v únoru 2009, to bylo ještě nefiltrované, živé atd. A bedýnkářů bylo v tomto kole mnohem míň.

[79]: my už jsme si to psali před časem v e-mailech.

81 Karlička Karlička | 9. května 2010 v 21:10

SKC2, někdo psal, že perlilo, to naše více než perlilo, kousalo do jazyka, na hladině divná šedá pěnkavka, octovatá chuť, která zůstává na patře.
Tak to snad nemělo být ?

82 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 9. května 2010 v 21:50

[81]: to určitě nemělo, v prvním případě jsem poslal nové, pošlu i Vám.

83 Krakonos Krakonos | 12. května 2010 v 17:27

SKB3 a fialka, myslel jsem si to, ze se mi to zda a nebyl jsem sam :-DDD, jahudky, ted si troufam, ze priste bych ho poznal 8-))). Zajimava srovnani od vsech co ochutnali. Primlouvam se za vice bilych moravskych 5:1 - maximalne :-DDD.

84 MT MT | 17. května 2010 v 9:44

Neználek: skvělá dedukce .))

85 ZZ ZZ | E-mail | 18. května 2010 v 19:55

[81]: Dopadl jsem se SKC2 úplně stejně :/ Ale už jsem domluven na výměnu.

Piju teď SKB2 a je fakt dobré. Hezky to napsal M. Sänger do popisu. Sám bych to líp neřekl :)

86 Marek Marek | 20. května 2010 v 11:59

Takže retrospektivně můj (a přítelčiň) původní soupis komentářů, tak jsme je sepisovali při ochutnávání (před odhalením!) :

SKB1: zlatá barva, olejnatost, chuť jemně pikantní, dobrý poměr kyselinek/sladkosti, dlouhá dochuť. Tipujeme rýňák nebo chardonnay.

SKB2: sladší, přítelkyní nevoní, tipujeme rýňák :-/

SKB3: mě voní po kvasnicovém pivu, přítelkyni po liliích :) Velmi výrazné, po několikátém napití dospíváme k názoru, že je nejspíš zoxidované (a dál již nepijeme). Blind-guess by bylo RŠ.

SKC1: příjemná vůně (třešně), dochuť na nás mírně plochá. Tipujeme Pinot Noir :-/

SKC2: jemné, příjemné pití. Tipujeme Frankovku :-/

SKC3: zde nemám poznámky, ale vybavuji si, že nám chutnalo a tipovali jsme Zweigel :)

Obecně musím říct, že to byla větší výzva, než jsem si původně říkal. Něco již sice máme "napito", ale pijeme více stylem "chutná/nechutná" a je to asi vidět :)) Čekal, že alespoň jednu láhev tipnu "bezpečně", leč nestalo se tak. U červených trochu problém, neboť obecně pijeme těžší jižní vína (Nový svět, Languedoc, apod).

Každopádně díky za velmi zajímavou zkušenost :) Jako degustátor bych se asi živit nechtěl (a hlavně nedokázal) :)

87 cerulean cerulean | Web | 19. června 2015 v 4:03

online pujcka štětí :-P

88 MarcoM MarcoM | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:43

Máte spoustu zajímavých článků

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama