ChiantiGate

16. prosince 2009 v 6:50 | Sklenička |  Jen tak
Zamračené počasí mi každou zimu stáčí myšlenky k Itálii: vloni jsem dokonce na konci listopadu chtěl vyjet na týden do Janova. O letošních prázdninách jsem tady horoval pro italské dovolené, tak jestli se někdo chcete přidat, ozvěte se. Přelom roku by mohl být dobrý čas na rezervaci ubytování v toskánském agriturismu.Jinak ale chodí z Itálie mizerné zprávy. Ještě jednadvacátého října děkovalo Consorzium Brunella di Montalcino italskému ministru zemědělství za podporu v USA po nedávném skandálu (americké úřady zastavily import Brunella a naléhaly na italské partnery, aby si ve věci kontroly kvality vína zjednaly pořádek), čerstvé zprávy hovoří o novém vyšetřování a podezření z rozsáhlého pančování vína:

Podle mnoha zpráv italských médií italské úřady mají podezření, že asi 10 milionů litrů Chianti, Toscana IGT, Brunella di Montalcino a Rosso di Montalcino byly "říznuté," tedy smíchané s víny nižší kvality. Podle těchto zpráv je pro podezření z falšování úředních listin vyšetřováno sedmnáct osob a 42 firem.
10 milionů litrů vína? To by se u nás stát nemohlo!
Emotivní ohlasy přicházejí hlavně z Ameriky, která je pro italská vína důležitým trhem. Navíc obchod s vínem v USA v poslední době díky finanční krizi šel špatně a takováhle zpráva by mohla americkému trhu s italským vínem dost ublížit. Alfonso Cevola je zklamaný, Do Bianchi je naštvaný a nejvíc posměchu sklidí Wine Spectator, který nominoval do svojí výroční Stovky nejlepších vín devatenáct italských. Mně to od italské dovolené neodradí, ale ukazuje se, že ruku v ruce s apelačním systémem musí jít tvrdé sankce za zneužití (a neškodily by aspoň nějaké sankce i u přívlastkového systému). Historky ze Chablis, kde (prý) měl být jeden vinař na deset let sankcionován za to, že v horkém létě zpanikařil a začal zalévat vinici, se mi zdály přehnané, ale ve světle pokračujících italských problémů vypadají francouzské starosti velmi pohodlně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama