Prosinec 2009

Vánoční přání

22. prosince 2009 v 23:13 | Sklenička |  Jen tak
Dneska to zkrátím: omlouvám se za sníženou technickou kvalitu obrazu, způsobenou mobilním telefonem (vy s černobílými televizory vězte, že tmavá kulička na rukojeti mašinky je ve skutečnosti červená :) a přeju všem čtenářům, diskutérům, Skleničkovým Komunitním Bedýnkářům, kolegům wine- a food- bloggerům, všem viníkům i obětem, selektovaným i spontánním, bílým i červeným, suchým, vlhkým i sladkým, barikovaným i nerezovým, lichým i sudým : šťastné a veselé!



Bourgogne Pinot Noir 2007, Amiot-Servelle, Chambolle Musigny, Francie

22. prosince 2009 v 6:51 | Sklenička
Bezvadná moravská rulanda modrá! Nezbláznil jsem se, jenom bych při slepé degustaci asi podle výrazné kyseliny umístil víno na Moravu.

ChiantiGate

16. prosince 2009 v 6:50 | Sklenička |  Jen tak
Zamračené počasí mi každou zimu stáčí myšlenky k Itálii: vloni jsem dokonce na konci listopadu chtěl vyjet na týden do Janova. O letošních prázdninách jsem tady horoval pro italské dovolené, tak jestli se někdo chcete přidat, ozvěte se. Přelom roku by mohl být dobrý čas na rezervaci ubytování v toskánském agriturismu.


Vitamíny se sektem

15. prosince 2009 v 6:50 | Sklenička
Lékaří radí česnečku, já jsem vzal zavděk mírným nachlazením jako záminkou k jiné léčbě: léčbě šampaňským koktejlem.

Pozdní sběr prosincový, léčící, uzdravující

11. prosince 2009 v 6:50 | Sklenička |  Jen tak
Macon-Vinzelles 2007 "Le Clos de Grand-Pere," La Soufrandiere
Podle Berry Brothers, londýnského obchodníka s vínem, má Burgundsko 26,5 tisíce hektarů vinic s roční produkcí asi 200 milionů lahví. Dvě třetiny z toho jsou bílá vína, jedna třetina červená. Hned mě zarazila převaha bílých, protože mám zrovna doma drtivou převahu červených a jen pár bílých burgund. V přepočtu na evropský průměr by na mě mělo připadat míň než půl lahve, tenhle statistický průměr překračuje můj sklep asi čtyřistakrát.

Chassagne-Montrachet 2007, Thomas Morey

7. prosince 2009 v 6:50 | Sklenička |  Recenze
Minulý týden se nepovedl. Ve čtvrtek jsem měl zalehnout do špitálu, a tím jsem měl zkažený celý týden. Hlavně první dva zamračené dny mě doháněly k depresím, ani jsem si nedokázal vybrat víno. Jaké víno byste si dali, kdyby mělo být vaše poslední? - napadaly mě trudnomyslnosti, ale nevybrakoval jsem sklep, naopak jsem si řekl, že zkontroluju to, co jsem pil celý rok, a otevřel si Cote-de-Nuits Villages 2007 z Chateau de Prémeaux a jednoho supertoskánce. Ve středu vysvitlo slunce a vrátila se mi dobrá nálada. K obědovečeři (to je oběd o třetí) byla bijela ryba, pražma z MAKRO, doprovázená bílým Chassagne-Montrachet 2007 od Thomase Moreyho.

Co s Pinotem?

2. prosince 2009 v 10:17 | Sklenička |  Jen tak
Pommard 2003 od Faiveleyho krásně provoněl kuchyni. Ale napřed jsem koupil půl kila kližky a nařezal ji na kostky. Pak jsem se kouknul k Dolce Vitě na správný postup, abych něco nezvoral. Měl jsem doma přes půl kila rajčat a papriku, tak jsem se rozhodl pro multi-kulti kuchyni, maďarskou verzi burgundského hovězího na víně.