Říjen 2009

Na čaj s panem Šálkem !

27. října 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Sklenička končí - přichází pan Šálek. Je to tak, začal jsem nový život. Dost bylo Skleničky. Končím s vínem, přecházím na čaj. S citrónem, polosladký, kabinetní. Litry čaje. Nebarikovaného! Příští týden na tomto místě najdete video z největší středoevropské pěstírny čaje a ukážeme si, jak hustota výsadby a stáří keřů ovlivňují chuť čaje! Podlehl jsem viróze. A čaji. Takže dnes žádné vážné téma nedám, už jen pár poznámek, které možná přijdou vhod těm, kteří se nudí doma s paralenem a čajem.

Hledači, požitkáři a násobení šesti

26. října 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Včera večer jsem se příjemně nudil s lahví Meursaultu 2006. Párkrát do roka, když druhý den nemusím vstávat do práce, si vezmu knížku a s nějakým báječným vínem zkouším, jak si žije druhá polovina lidstva. Meursault 2006 se už probouzí, před půlrokem jsem ho pil s návštěvou, a byl marný, zavřený jako lančmít v konzervě. Teď už rozkvétá a slibuje veselé vánoce. Kupoval jsem ho tři kartony, tak jsem si večer užil s blahobytným přesvědčením, že ho ještě pár lahví mám. Na Jižním svahu byla před půlrokem zajímavá anketa: Kolik lahví od jednoho vína (nejraději) kupujete? Vzpomínal jsem na to, jaké to bylo, když jsem bojácně nakupoval vína po jedné - dvou lahvích a napadalo mě k tomu několik komentářů...

Za trochu slunce

14. října 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Kdo uteče, ten vyhraje! Podle počasí odhaduju, že se příští týden budou sbírat hrozny na ledové víno. Sám zatím neutíkám, jen odnáším fotky z letošní italské dovolené do fotolabu k vytištění. Obvykle jsem to dělával až v lednu, abych čelil depresi z nedostatku slunečního svitu. Kdybych se na blogu odmlčel, nejspíš mě zlákal Last Minute zájezd do teplých krajin.

Pozdní sběr Bedýnkový říjnový, dlouhý, předlouhý

12. října 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Potenciální předseda vlády, Bůh nás ochraňuj!, křtil novou knihu. Na den přesně rok po křtu té předchozí, a tentokrát žádný z jeho přátel nikoho nezastřelil. To musela být zábava. Úplně jako sobotní fotbal: vyhráli jsme, ale nikdo to neoslavuje.

Fixin 2005, Alex Gambal

8. října 2009 v 13:07 | Sklenička |  Recenze
Samozřejmě, že do severní části burgundského Cote d'Or se jezdí hlavně za červenými víny. Jasně že za bílými se jezdí hlavně na jih od Beaune. Ale občas narazíte i na severu na nějakou vyjímku. Zrovna v ročníku 2005 jsem pár překvapivě dobrých bílých z Marsannay a z Fixinu našel.

Komunitní Bedýnky potřetí

5. října 2009 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky
Už víc než před rokem jsem přestal sledovat statistiky návštěvnosti blogu. Teď mívám pocit, že mám přihlášených Bedýnkářů víc než čtenářů. Jedna čtenářka si objednala Bedýnku rovnou dvojmo! Říká se sice, že farář dvakrát nekáže, ale mě to potěšilo. Jako herec za oponou jsem jednou okukoval v žižkovské vinotéce Le Caveau návštěvníky, jak si chodí pro bedýnky. Daniel Brož pro ně přichystal speciální ochutnávku: základní Chardonnay Bourgogne Blanc 2008 od Lamblina a červené Bordeaux Superieur Chateau Laronde Desormes 2005, oba kousky pod 200 Kč. Někdo suverénně ochutnal, okomentoval a přikoupil, někdo se nedůvěřivě bránil i jen ochutnat. Co kdybysme se někdy sešli a ochutnávali společně - speciální košt jen pro (pražské) Bedýnkáře?