Prázdninový pozdní videosběr

28. července 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
O prázdninách to nejiskří. Velká témata se mi zdají nezábavná, nudná. Na legrace chybí soustředění. Kde jsem nechal plácačku na mouchy? Bezvýsledně masíruju šedou kůru mozkovou domácími bílými. Prohlížím si amatérské video z prohlídky toskánského vinařství a vzpomínám na domácí vinařství, kde jsem letos koupil nejmíň sedmdesát lahví vína, aniž by mi někdo podal ruku či dokonce nabídl k ochutnání nějaké další víno... tolik k těm vážným tématům... Sadisticky topím vosy ve sklenici džusu.

Náhodou jsem se na Youtube proklikal k následující písničce s Ivou Bittovou. Podle komentáře je to dílko Leoše Janáčka, ale já už několikrát slyšel hulákat prostřední část (Kdybych já věděla, čí sú to koníčky) dav navalených folkloristů.
Yaxi mi sem nedávno v diskusi propašoval zásadní video o biodynamice. Nebudu dělat, že je to můj nápad, pokud vám to uniklo, video je tady. Díky tomu jsem se proklikal k mnoha nablblým videím typu "Jak si doma udělat víno z hroznového moštu," a taky jsem zjistil, jaká perla mi unikla.
Pata a Mata nesnáším, moje děti je naopak milujou. Nejspíš z toho vyplývá, že moje vnoučata budou Pata a Mata nesnášet. Pokud jde o výrobu vína v malém, je tento příspěvek zásadní.

Nedávno mi jedna kamarádka vyprávěla, jak se ztrapnila při degustaci vína v nejmenovaném jihočeském krajském městě, když si při ochutnávce pro místní honoraci vypláchla sklenici na víno vodou a tu vodu pak vypila. Ještě za půl roku se o tom faux pas mluvilo! Uklidňoval jsem ji tím, že nejenže to dělám taky tak (a tvrdím, že při koštu se má vypít nejmíň tolik vody jako vína, pokud nechcete cestou domů mluvit svahilsky, okopat si špičky polobotek a zmačkat si sako), ale že v dobré společnosti se sklenička nevyplachuje vodou, ale vínem: když se chci zbavit vůní a chutí předchozího vína, nechám si nalít nové víno, zakroužím jím ve skleničce a vyliju ho do plivátka. Teprve potom mi someliér nalije nové víno do zavíněné sklenice. Chachá! Vypláchnout vodou a vypít je hned druhá nejlepší možnost.

Ale pití vína je rituál, vyžaduje to obřadnost a skrývá to mnohá úskalí, jako ježek ostny. Například ve Spojených státech dnes velice bohatí lidé rádi pijí víno. Je podobné kazašskému vínu, ale nedělá se ze zkvašené koňské moči. Navštivte gentlemany z Mississippi a dovíte se víc. Dekuji.
Kdybych tehdy znal Boratova průvodce degustací vína, asi bych ji uklidnil snáz. Ale vy to video už asi znáte. Nebo jste dokonce na tom koštu byli? Jestli ne, jukněte na něj. Nikdy není pozdě, když jde o dobrou věc!
 


Komentáře

1 Evas Evas | E-mail | 28. července 2009 v 9:56 | Reagovat

Ještě štěstí, že nechodím mezi honoraci. Mezi námi plebejci jsem si nikdy při pití vody ze skleničky během degustace nepřipadala nepatřičně. A ani kvůli případnému faux pas to nehodlám dělat jinak :-)

2 Vosisko Vosisko | E-mail | 28. července 2009 v 11:55 | Reagovat

Nemám ve zvyku číst podobné články, ale tento váš článek je vrchol bludů samozvaného znalce vín a výsměch všem poctivým vinařům! A to bez urážky. Samozvaný mlaskale. Nezvratně jste poškodil jméno Pata a Mata, protože oni vyrábějí vínovici!
Sečteno a podtrženo. Budete-li chtít zavolejte a já vám vysvětlím jaký je rozdíl mezi vínovicí a vínem. Pro vás to bude zadarmo.
Moje osobní rada vám. Nestřílejte z Aurory.
P.S. Rád bych věděl něco víc o těch salónních znalcích vína v onom nejmenovaném městě.

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 28. července 2009 v 12:43 | Reagovat

[1]: Evo, ty to děláš určitě dobře :o)

[2]: Děkuju, to vypadá, že jsem si to objednal :) Víno jako vínovice, hodinky jako holinky (oboje se natahujou), to je fuk. Ale Pat a Mat mě dostali na automatizované vytrhávání rostlin. Kdyby hlízy brambor rostly taky na vinné révě, nebylo by zemědělské plodiny nad révu!

Pokud jde o ty salónní znalce, už jsme to probírali po telefonu, podle té kamarádky to tvoje vinotéka nebyla, tak klídek :o)))

4 Evas Evas | E-mail | 28. července 2009 v 12:46 | Reagovat

Salónní znalec - to je dobré. Skoro tak dobré jako samozvaný mlaskal :-)

5 -69- -69- | E-mail | 29. července 2009 v 10:10 | Reagovat

Písničku co zpívá Iva Bitová,múžeš slyšet na posledním CD Danaj pod vedením Magdy Můčkové,možná bez té střední části,ale to je notoricky známá odrhovačka.Celé album Písňovou zahradou (Indies records, 2008)
Multimediální CD/CD-ROM věnované 120. výročí narození prof. Vladimíra Úlehly.www.cmdanaj.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama