Teasing

12. června 2009 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Poslední dvě vína do druhých Komunitních Bedýnek jsem koupil ve středu večer v rakouském Poysdorfu. Už jsem o Poysdorfu několikrát psal, jednou jsem tam byl ve vinařství Neustifter, několikrát ve vinotéce na náměstí, kde se prodávají vína místních vinařů a běžně jich bývá 20 až 30 otevřených k samoobslužnému ochutnávání. To se to vybírá! Úplně mě irituje, že ani po dvou letech (poprvé jsem tam byl na začátku roku 2007) jsem takový koncept neviděl nikde u nás.


Měl jsem do bedýnek vytipovaná dvě vína z Weingut Hauser - Weinviertel DAC a Chardonnay. V pondělí večer jsem napsal e-mail do vinařství, že chci koupit dvakrát 42 lahví jejich dvou vín, v úterý jsme si vyměnili pár vzkazů a ve středu odpoledne jsem vyrazil do Poysdorfu. Dorazil jsem dvě minuty před čtvrtou hodinou, na kterou jsme se domluvili, a minutu po mně přijel Werner Hauser. Pozval mě do veliké a moderně zařízené degustační místnosti a začal snášet neotevřené lahve.
Malá odbočka: Weingut Hauser hospodaří na dvaceti hektarech vinic, z dalších zhruba deseti hektarů nakupuje hrozny. Velkou část produkce tvoří víno prodávané v soudcích do restaurací na tzv. Spritzel - restaurace sama mixuje víno s vodou na vinný střik, tato produkce má u Hauserů objem asi 100.000 litrů ročně a zřejmě představuje nezanedbatelnou část příjmů. Nejspíš jde o tu nejméně ambiciózní část produkce, ale mám pro to jisté sympatie - nejen, že to přináší vinařství příjmy, ale zároveň tento druh spotřeby propaguje pití vína. Nekomplikované, bez nevhodných společenských následků - výsledný nápoj má odhadem 5 % alkoholu, tedy asi jako dvanáctistupňové pivo.
Hned na začátku jsem zopakoval, kolik lahví chci koupit a že si ho chci vybrat ze čtyř druhů, které už od Hausera znám. Nevadí, mávl rukou, ochutnáme všechno. Přinesl asi deset lahví a postupně jsme projeli všechna vína, byť jsem upozornil na to, že jako řidič budu koštovat opatrně. Werner Hauser z hlavy doplňoval informace o zbytkovém cukru a dalších analytických hodnotách, měl jsem z něj dojem, že ho taková prezentace baví, že to nedělá jen jako obchodník v naději, že koupím něco navíc oproti plánu. Je pro něj snadné získat si sympatie návštěv a je znát, že ho společné koštování s novými lidmi baví. Většina produkce jsou lehká vína pro běžné letní pití, signalizuje to i použitý šroubovací uzávěr. Přímočarý ovocný projev, nižší podíl alkoholu. (Welschriesling, Sauvignon, Veltlín, Rosé...) Několik ambicioznějších vín je uzavřeno korkem. Nakonec jsem vybral ze dvou veltlínů ten méně typický, těžší, elegantnější (s korkem) - Weinviertel DAC FRIENDS je směs několika veltlínů (u nás se tomu říkává enologické cuvée) z nejlepších poysdorfských poloh.

Nakonec jsem při ochutnávce změnil úmysly a přeskočil původně vyhlídnuté Chardonnay. K obyčejnému Zweigeltu, který jsem už znal, přidal pan Hauser dva další : Zweigelt Exclusiv a Bestes Fass.

Zweigelt Exclusiv 2006, Weingut Hauser
Pěkně sytá karmínová barva, mírně ovocná vůně, jemná až nevtíravě parfémová. V chuti zkrocené kyseliny, jemně koření, zbytek nezkvašeného cukru a hladká sametovost. Velmi harmonické víno s příjemně dlouhou dochutí. Při prvním napití ve vinařství jsem hádal na krátký pobyt v dubovém sudu, podle kávovvého tónu v chuti. Pan Hauser prezentoval barikový sud až u vyššího Zweigeltu - Bestes Fass 2006, u Exclusivu mě zkoušel, jestli jsem si jistý? Jistý jsem si nebyl, ale podezření jsem měl, a pan Hauser potvrdil dva roky starý barikový sud. 8 Euro ve vinařství i ve vinotéce na náměstí.

Zweigeltu - Bestes Fass 2006
Má o odstín temnější barvu než předchůdce, komplexnější a bohatější vůni s pěkně zakomponovanou kávou. Zřejmý barik, projevuje se to potom i v chuti, ale víno je krásně srovnané a plné, s dlouhým a výrazným dozníváním chuti. Krása! Při ochutnávce ve vinařství z vychlazené a čerstvě otevřené lahve ještě nebylo tak harmonické, o pět hodin později při vyšší teplotě ukazuje svoji krásu jako snědá Tahiťanka... Na ceníku ještě není, má stát asi 10 Euro, a přestože jsem ho při prvním ochutnání tak vysoko nehodnotil, spletl jsem se, je výborné.
Takže v Komunitních Bedýnkách bude Weinviertel DAC FRIENDS 2008 a Zweigelt Exclusiv 2006. Budu se zase opakovat: rozhodně doporučuju všem milovníkům vína návštěvu poysdorfské vinotéky i případnou návštěvu tamního vinařství. Až do začátku prosince má v Poysdorfu jedno vinařství týden službu v programu Otevřených sklepů (leták Der offene Keller dostanete ve vinotéce). Všem moravským vinařům i obchodníkům s vínem bych takovou návštěvu nařídil jako povinnou: jeďte se podívat, co po vás za pár let budou vaši příznivci vyžadovat.
 


Komentáře

1 vv vv | E-mail | 12. června 2009 v 9:07 | Reagovat

Tak to už se těším. Veltlín i Zweigelt jsou u nás velmi oblíbené odrůdy.

2 koudyko koudyko | E-mail | Web | 12. června 2009 v 12:16 | Reagovat

Můžu se zeptat, kdy se budou bedýnky posílat? Příští sobotu jedeme na dovolenou a nerad bych aby bedýnka ležela týden ( obchodní balík déle nelze) na poště anebo aby se vrátila zpět ke Skleničkům. To raději ať leží u Skleničků a vyzvednu si ji potom.

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 12. června 2009 v 16:37 | Reagovat

[2]: Bedýnky jsou připravené, ale pošlu je až v pondělí, aby neležely zbytečně přes víkend na poště. Půjdou jako Obchodní balík, takže by měly dorazit v úterý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama