Otevřené sklepy v Novém Poddvorově, 20. a 21. června 2009

23. června 2009 v 6:30 | Sklenička |  Reporty
Magický víkend s nejkratší nocí a nejdelším dnem v roce začal v pátek deštivým počasím, tak protivným, že mě posedla líná nálada a neodhodlal jsem se začít balit. Nakonec to vyřešil telefonát do Čejkovic a večer a noc nad čejkovickými a přespolními víny. Sobotní počasí přálo koštování, ale už méně rodinným výletům. Až v neděli ráno se udělalo krásně. Zatímco my bezvěrci jsme vytřásali z hlavy následky hříchu nestřídmosti, bojanovický kněz měl z nejvyšších míst, že pršet nebude, a vytáhl mši na svátek Božího srdce na trávník před kostel.

Sobotní počasí mě zbrzdilo a na Horňácké kosení v Malé Vrbce jsem dorazil k poledni. Louka byla pokosená a Horňáci už jenom zpívali. Taky jich bylo míň, než před rokem. Zamračené počasí ale přálo poddvorovskému koštu vína víc, než loňský hic.
Pozdravil jsem se s třemi generacemi Vybíralů ve Vinařství Krásná Hora a vzal to Poddvorovem odshora. Tam sídlí Vladimír Kašík, člen sdružení Císařův vinohrad, kterého proslavilo jeho roséčko až v Cannes (a přivezlo si Zlatou medaili ze soutěže Le Mondial du Rosé, diplom má pověšený v průjezdu do dvora). Víno bylo výborné, ale vzhledem k vyrobenému malému množství jsem si dával rosé i u dalších výrobců. U Kašíků mám ještě poznamenanou RŠ se zbytkovým cukrem a výrazně ovocnou chutí.
Podstatný čas jsem strávil ve sklepě vinařství Krásná Hora. Ve večerní debatě jsem se dozvěděl i to, že Marek Vybíral konvertoval k biodynamice, ale vzhledem k tomu, že ho už trochu znám, myslím, že zakopávat kravské rohy na vinohradu nebude. Z dosud nebiodynamické produkce zaujalo hlavně Rosé 2008 z Pinotu Noir, potěšil Modrý Portugal 2008 (protože si pamatuju, jak jsem ho loni ochutnával z kádě), nadějný mi přišel Pinot Noir 2007 a vyloženě nadchl Cabernet Sauvignon 2007. Marek Vybíral se vymlouval, že byl lahvovaný pár dnů před Otevřenými sklepy, ale mně se i tak líbil a rád si počkám, až se v lahvi srovná.
Taky jsem se těšil na Milana Sůkala. Večer před Poddvorovem jsme v Čejkovicích popili sůkalovské sladké Rulandské šedé 2002, které krásně zestárlo do jemnosti, v Poddvorově jsem si poznamenal, že měli výborný rýňák 2008 s 12 % alkoholu, jemným zbytkovým cukrem (5 gramů opřených o 7 gramů kyselin) a grapefruitovým závěrem. Moc se mi líbil i jejich Cabernet Moravia 2007 jakostní za 85 Kč, krásně typický s paprikovou vůní i chutí, svěží, až podezřele levný!
Nakonec přinesl Sůkal mladší ze sklepa v džbánku nový nenalahvovaný Pinot Noir 2007 VzH. Výrazná, silná barva, likérová vůně s výrazným barikovým tónem, ovocná až likérová chuť s kořeněným závěrem, no prostě parádní. Měl jsem štěstí, že jsem byl ve správný čas na správném místě, protože když jsem později doporučil známým vyhledat Sůkalův džbánek, vrátlii se zpátky s tím, že přímo před jejich očima si někdo spletl džbánek s odlivkou a vylil do něj zbytek čehosi ze své sklenky. Pan Sůkal to vše samozřejmě vylil a bylo po koštování Pinotu.
Postupem času moje poznámky řídnou, a čím podrobněji (a uvolněněji) jsme vína diskutovali se spolustolovníky, tím méně mám poznámek. S několika vykřičníky jsem si poznamenal, že výborný Cabernet Moravia měl Pavel Veselský (další člen sdružení Císařův vinohrad).
Na konec procházky mě chytilo Rosé 2008 zemské (z Cabernetu Sauvignon) Václava Mrkvy (zase Císařův Vinohrad) s krásnou barvou a silnou kulatou chutí. 12% alkoholu, 4,4 gramy cukru a 6,2 gramu kyselin. Nemohl jsem uvěřit, tak jsem za stovku koupil jednu láhev na přechutnání domů.
Být trochu pečlivější, mohl jsem mít článek jako telefonní seznam. Dlouhý, podrobný a nabitý informacemi. Takhle abych se omlouval za to, že jsem si vybral pár vín a nezmínil spoustu dalších. Ale já na podobné akce jezdím kvůli setkávání s lidmi, které vídám zřídka. Abych potkal Evase, která je až z Ostravy, takže ji často nevídám, Macerovaného, který měl letos málo času, ale teď mi pošle jedno pédéefko, kvůli společnému ochutnávání s yaxim, který na dvorku u Sůkalů prozradil, že v domě přes ulici prožil dětství a nejspíš má rád úplně jiná vína než já, ale tím spíš mě dokáže upozornit na víno, které bych jinak přešel, nebo abych se potkal s vinařem Richardem Tichým z Hrušek, kterého mám na horní fotce, jak hodnotí víno z Krásné Hory, a s kterým jsme se letos už třikrát minuli a potkali se až v Poddvorově. (Taky kvůli čejkovickým třešním ke snídani a báječné domácí večeři na Zlatém Kopečku, děkuju!)
A kvůli nočnímu posezení s cimbálovkou v Poddvorově, kdy chvíli před půlnocí se dva primáši zničehonic odpíchnou od dětvanských a podlužáckých písniček a vystřelí Let čmeláka, aby pak místní tenor z diváctva jen s cimbalistou zazpíval Yesterday. Dělal jsem neviditelného, protože bylo jasné, že kdyby si všimli, že se tam opírá o tekutou hůl nějaký Pražák, kouzlo by se zrušilo a šohaji by zapěli něco jako Vínečko bílé...
Ráno bylo jako malované. Odjel jsem na snídani k bufetu, kde mají wi-fi a zkontroloval e-maily. Neuspokojivé. Kafe ke snídani bylo velmi neuspokojivé. Možná by na břeclavsku a hodonínsku měli vyměnit wi-fi za dobré presovače. Takové ty italské, chromované. Vrátil jsem se do Poddvorova, využil ranního slunce k focení vinic a ospalému klábosení s vinařem Markem Vybíralem a pražským vinotékařem Honzou Schlindenbuchem, který zničehonic přijel pro dvacet kartonů vína a měl zrovna plnou hlavu vinařů z Čech. Cestou zpátky po D1 jsem v duchu vzpomínal na nově koštovaná vína a dopočítal šesti - sedmi výborných vzorků. Hned by z nich byla další Komunitní bednička!

Měl jsem v autě několik volných míst. Pojeďte příště taky! Nebo možná jste tam byli?
 


Komentáře

1 vEruska-v-kuchyni vEruska-v-kuchyni | E-mail | Web | 23. června 2009 v 8:54 | Reagovat

krásně napsáno, že mi úplně ukápla slza (a slina), že jsem tam nakonec nejela :) v plánu jsem měla festival otevřených sklepů v Moravské Nové Vsi s přesunem do Poddvorova. Ač naprosto amatérská milovnice vína, na papírek jsem si napsala: Císařův vinohrad, Sůkal, Kašík :) Když to tak u tebe čtu, byla bych asi  spokojená.

2 MT MT | 23. června 2009 v 9:03 | Reagovat

Zdravím, na jakého majla to mám poslat ?

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 23. června 2009 v 9:33 | Reagovat

[2]: normálka na ten tady uvedený, vran@seznam.cz. A děkuju!

4 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 23. června 2009 v 9:52 | Reagovat

Císařův vinohrad dělá příjemná vína, jen co je pravda :o)

5 Jo Jo | 23. června 2009 v 11:36 | Reagovat

Nakonec nevyšlo hlídání dětí, takže jenom lituju :( Z Brna to tak daleko není ... Tak jsme si alespoň doma večer dali ten GruVe z bedniček - mňam :)

6 yaxi yaxi | E-mail | Web | 23. června 2009 v 12:02 | Reagovat

taktéž díky a: "následky hříchu nestřídmosti" - moc hezky... :)

7 MT MT | 23. června 2009 v 22:56 | Reagovat

Vše posláno.
Jinak modrá burgunda z Krásné hory ročníku 2005 nemá chybu, chvílema to chytá odlesk takové laciné marmeládky, nicméně od soboty, co to mám otevřeno, si to drží fazonu a ač to v kratší dochuti podpírá sud, těším se na podobné pinoty z KH do budoucna.
p.s. doufám, že si na příští návštěvu Marek pár nulapětek schová .)

8 -69- -69- | 26. června 2009 v 12:08 | Reagovat

děkujeme ,žes nás tů biodinamiků zařadil k takovým kapacitám jak je Le Roy,Joly,P.J. atd.Ale rohy zatím nikam zakopávat nebudu ,a tak se jedná o pouhopohé tzv.BIO,neboli ekologické hospodaření.Po prostudování podmínek jsem zjistil,že stejně všecko dělám jak to bio chce a jediné co jsem změnil,je dodavatel postřiků,který mně stejně nadchnul,takže až na ty postřiky jsme byli bio už dávno.Věřím ,že vinohradu to prospěje a když vinohradu,tak určitě aj vínu a proto to dělám.Žádné bioznačky si na etiketu dávat nemíním a kdyby to Sklenička nevykecal,tak to poznali akorát sůsedé,že nám voní vinohrad feniklovým olejem.
Šťastnů cestu do Tuscany.
to MT -tentokrát sto zvládu dobře,akorát teho času dyby bylo víc.

9 Evas Evas | E-mail | 28. června 2009 v 19:35 | Reagovat

Já su z Jeseníků, doprčic! :-)

10 MT MT | 29. června 2009 v 12:26 | Reagovat

-69-  :))
Já mám teď času - pochroumalo se mi koleno, tentokráte to zdravé, tak můžu dělat jen babskou práci a eventuelně nějakého pajdavého vinného průvodce .)

Evas:
a tohle si zrovna pamatuju, že jsi to loni zdůrazňovala .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama