Komunitní bedýnky, druhé kolo

22. května 2009 v 6:00 | Sklenička |  Bedýnky
Většina vín z prvních bedýnek je vypitá, komentáře ustávají... je čas na malou rekapitulaci. A dobře se držte, jedeme z kopce - hned po rekapitulaci přijde druhé kolo!

Pro mě dopadly Komunitní bedýnky 1 dobře - třicítka bedýnkářů (!) si svoje bedýnky promptně vyzvedla (všichni zaplatili už předem, takže nezatěžovali ani mě, ani dobrodince ve vinotéce Le Caveau, který se rozhodl bedničkám pomoci). Pošta rozbila asi pět lahví, které jsem obratem nahradil a poškozeným bedničkářům poslal znovu. Z toho plynou dva praktické závěry: 1. příště použijeme Obchodní balík, vylepšenou službu České pošty, jen o pár korun dražší a podstatně rychlejší. 2. Jestli stoupne počet rozbitých lahví, budeme muset běžným způsobem poškozené balíky reklamovat a dokladovat rozbití, na což jsem v prvním kole v zájmu plynulosti akce rezignoval.

Další velmi uspokojivý závěr je ten, že Komunitní bedýnky fungují. Diskuse o vypitých vínech byla nad očekávání kultivovaná až šťastná. Očekával jsem větší melu s kontroverzním nábojem. Možná to přijde v dalších kolech - buď se diskutující osmělí, otuží, nebo vyberu (ať už záměrně nebo omylem, oba způsoby jsou možné :) nějaké výrazně spornější víno, o které se svede větší půtka.
Na začátku května mi otrnulo a pokouším se vymyslet další kolo, Komunitní bedničku 2. Nápady by byly, ale realizace zatím pokulhávala. Původní idea byla dávat do bedniček vína, o kterých jsem v poslední době psal, bez nějaké zvláštní sjednocující myšlenky. Brzy mě ale začaly napadat tématické bedýnky, třeba VOC terroirs (mikulovský vlašák, bzenecký ryzlink, znojemský veltlín... poddvorovský Pinot?), ryzlinková bednička nebo sólo bednička s víny VOC Znojmo (to jsem zatím odložil, viz minulý článek :).

Překvapivě se mi ozvalo několik obchodníků s vínem a nabídli víno do bedýnek za sníženou cenu (za účelem propagace svého podniku). Uvítal jsem to a několik vín koupil a vypil, záměrně zdůrazňuju koupil a vypil, protože mi záleží na tom, aby to byl můj výběr a ne PR okénko blogu. Takže jsem některá vína vypil s větším potěšením a jiná s menším, ale první vlaštovky tu už jsou a nejmíň s jedním vínem najisto počítám pro příště. Méně překvapivé až pochopitelné je, že se s podobnou nabídkou neozval nikdo z domácích výrobců (pro úplnost musím dodat, že dvě červená vína z vinařství Krásná Hora jsem si pro první kolo sice sám vyžádal, ale vinař sám na ně nabídl velkoobchodní slevu.)
V červnu se mi otevřelo několikadenní okénko na cestu do Francie, tak jsem se rozhodl oba projekty spojit do jedné bedýnky. Pro zájemce, kteří objednají (a zaplatí!) bedýnku do 29. května, bude druhá bedýnka evropská. Bude v ní slušný německý ryzlink, burgundské Pinoty a ještě pár vín, o kterých zatím nevím, možná i něco domácího :) Nechte se překvapit! Cena bude 1.590 Kč, počítám, že za tu cenu by v ní mohly být (mimo jiné) i dva až tři slušné Pinoty nebo šardonky - žádné Premier Cru, žádný Chambertin, ale dobré základní burgundy. Půjdu pro ně k vinařům, o kterých jsem tady psal už vloni (třeba tady a tady), jen teď nemůžu napsat s jistotou, co přivezu, protože všichni budou prodávat nový ročník a já budu muset vybírat znovu. Bedýnky budou k vyzvednutí opět v žižkovské vinotéce Le Caveau nebo poštou jako Obchodní balík (s přirážkou 150 Kč). Ti, kteří si pro svou bedýnku přijdou do Le Caveau, dostanou navíc jako pozornost vinotéky francouzský sýr, který Le Caveau taky dováží (kromě vína, octu, chlazených ryb...)

Představte si tu rozkoš, otevřít si v klidu doma burgundský Pinot nebo německý Riesling, porovnávat dojmy z vlastní skleničky s dojmy v diskusi na Skleničkově blogu (s dalšími třiceti bedýnkáři :) a přidat vlastní komentář podpořený čerstvými dojmy z právě načaté lahve!

Pokud chcete bedničkovat, vyplňte dotazník tady a e-mailem dostanete platební údaje a žádost o platbu předem. Asi budu muset nakupovat vína podle počtu přijatých plateb, takže neváhejte! Bude-li to možné, budu o nakoupených vínech informovat naživo v příspěvcích na blogu. Předpokládám, že distribuce začne do 15. června, abyste si bedýnky stihli rozbalit před odjezdem na dovolenou...

Na čistě domácí bedničku dojde taky, ale až po prázdninách!
 


Komentáře

1 Jo Jo | 22. května 2009 v 9:40 | Reagovat

Tak že by nebyla vůbec žádná kontroverze - PN a CM z Krásné hory byly hodnoceny rozporuplně. Někomu ten pinot chutnal hodně, někdo jej dal hodně dozadu. S CM podobně. I ten Sylván měl trochu rozporuplné hodnocení, ale to bylo tím, že je ho třeba otevřít předem. Každopádně srovnávat své hodnocení s ostatními je moc poučné. Ne každý má známé zapálené do vína, se kterými může nad vínem debatovat. A na degustacích je to v poklusu, navíc například já se neumím přidat do konverzace lidí, které neznám a kteří toho o vínu ví mnohem více.
BTW pro příště by to chtělo to strukturované f§orum s threadem pro každé víno zvlášť.

2 MichaL Sänger MichaL Sänger | Web | 22. května 2009 v 11:19 | Reagovat

Takže diskriminace venkova? Nejen že to budu mít o 10% dražší, ale ještě nedostanu sejra? Velesmutnik! =)

3 VN VN | E-mail | 22. května 2009 v 12:39 | Reagovat

Super, uz se tesim, formular odeslan. Zbejvaj posledni dve lahvinky z puvodni, tak aspon bude plynulej prechod ;)

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 22. května 2009 v 13:12 | Reagovat

všem: těším se z vaší důvěry - za dopoledne je 15 přihlášených a většina z nich jsou účastníci prvního kola :o) Hurá!

[1]: myslel jsem to, že debaty o víně někdy bývají vyostřené až osobní. To, že víno jednomu chutná a druhému ne, už považuju za normální :) U CM jsem měl dojem, že převládala chvála, PN rozděloval na dva tábory. Možná dám někdy do bedýnek ten druhý Pinot z Krásné Hory... až někdy...

[2]: Omlouvám se, ale možnost vyzvedávat v Brně jsem tentokrát vyhodil. V prvním kole jsem to slíbil, ale potom jsem nezařídil převoz do Brna a tak jsem to poslal poštou. Pokud byste někdo jel druhý červnový týden z Prahy do Brna a chtěl odvézt cca 5 až 10 bedniček, uvítám to. Ale jet s šesti kusy na otočku do Brna je špatnej podnik :-(

5 Krakonos Krakonos | E-mail | Web | 24. května 2009 v 13:58 | Reagovat

Kdyz Vas neco zasahne ci nadchne z tech domacich, tak to s nejakou snahou asi lze sehnat ale jak to pan Sklenicka vyresi az nas zasahne nejaky Alsasan, kdo jej priveze ?? :-DDDD

6 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. května 2009 v 15:48 | Reagovat

[5]: zařídí, nebojte :o) Jen to může být dražší než v bedničkách.

7 Richaard Richaard | 26. května 2009 v 21:01 | Reagovat

Skoda pane, ze neposilate ty sve community cases do dalekych kraju. Tak snad.... az se nekdy vratim. Preji hodne zdaru vasemu bohulibemu pocinani.

8 Sklenička Sklenička | E-mail | 26. května 2009 v 21:14 | Reagovat

[7]: v zájmu světovosti to rád vyzkouším... ale asi až někdy příště, v některých končinách se burgundské nebo moselské koupí mnohem levněji než u nás, ač to vypadá nepravděpodobně a nevysvětlitelně. Vás by hádám spíš mohly potěšit bedýnky česko-moravské... Sincerely, ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama